بهترین دندانپزشک اصفهان | مدیریت و درمان پلاک دندان

درمان پلاک دندان 

شما می‌توانید با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بصورت مرتب و منظم پلاک دندان را نابود کنید. و یا مانع از سفت و سخت تر شدن آن ها شوید. برخی از دندانپزشکان برای از بین بردن این ساختارهای مضر، پیشنهاد می کنند که از مسواک های برقی  الکترونیکی استفاده کنید زیرا به نظر می رسد که در از بین بردن پلاک موثرتر هستند.

یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2019 نشان داد که استفاده از خمیر دندان حاوی جوش شیرین نیز راهی مناسب برای خلاص شدن از پلاک دندان است. پلاک هایی که سخت شده و تبدیل به تارتار شده اند تنها باید توسط متخصص دندانپزشک از بین بروند.

پیشگیری از تشکیل پلاک دندان 

  • رعایت بهداشت دهان و دندان

برای جلوگیری از بروز آسیب ناشی از فعالیت باکتری‌ها به دندان و لثه‌ها، مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که هر روز دندان های خود را تمیز کنید. روزانه دو بار مسواک بزنید و بعد از خوردن غذاهای قندی مسواک بزنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که دو بار در روز به مدت دو دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید.

  • توت های خانواده بری را مصرف کنید . 

در مورد مصرف میوه هایی مثل بلوبری، کرانبری، توت فرنگی و …. با دندانپزشک خود صحبت کنید. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که پلی فنول موجود در این میوه ها میتواند باعث مهار دو باکتری مضر در دهان می شوند که در سوراخ کردن دندان ها نقش دارند.

این دو باکتری عبارتند از:

  1. استرپتوکوک موتانس
  2. استرپتوکوک سوبرینوس

هرچند که برای اثبات این ادعا تحقیقات زیادی باید صورت بگیرد اما در هر صورت می توانید مصرف این میوه های سالم را در دستور کار خود قرار دهید. زیرا دست کم مطمئن هستیم که این میوه ها های ضرری به حال شما ندارند.

مدیریت پلاک دندان

پلاک‌ها هر شب زمانی که خواب هستید و یا در طول روز هنگامی که مشغول خوردن و آشامیدن هستید شکل می گیرند. اگر موارد زیر را به درستی انجام دهید می توانید جلو رشد و یا سفت و سخت شدن این لایه مضر را بگیرید:

  • رعایت بهداشت دهان و دندان
  • محدود کردن خوراکی ها، نوشیدنی ها و غذاهای قندی یا با کربوهیدرات بالا

مراجعه منظم به دندانپزشک

بدون تمیز کردن منظم دندان ها، پلاک ممکن است به تارتار سخت تبدیل شود. یا ممکن است باعث ایجاد حفره، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. التهاب در دهان شما می تواند منجر به بروز سایر مشکلات سلامتی شود. بنابراین از بین بردن این لایه ها با مسواک زدن را تبدیل به یکی از عادات روزانه خود کنید.

پیشگیری و درمان درد لثه

Leave a Comment