بهترین دندانپزشک اصفهان | حقایقی درباره آبسه دندان

حقایق عجیبی که درباره آبسه دندان نمی‌دانستید !

آبسه دندان یا (dental abscess) نوعی چرک است که در داخل دندان‌ها یا لثه‌ها تشکیل می‌شود. آبسه به طور معمول ناشی از عفونت باکتریایی است، و غالباً یکی از مواردی است که در مغز دندان یا پالپ نرم دندان جمع شده است.

باکتری ها به صورت گسترده در پلاک وجود دارند. پلاک دندان یک محصول جانبی و ساخته شده از مواد غذایی، بزاق و باکتری های موجود در دهان است که به دندان چسپیده و به سلامت آن و لثه ها آسیب وارد می‌کند. اگر پلاک با مسواک زدن و نخ دندان منظم و مناسب برداشته نشود، ممکن است باکتری ها در بافت نرم دندان یا لثه ها پخش شوند. این وضعیت در نهایت می‌تواند منجر به بروز آبسه دندان شود.

علائم

علائم و نشانه‌های آبسه دندان شامل موارد زیر است:

 • درد در ناحیه آسیب دیده هنگام گاز زدن مواد غذایی
 • درد در ناحیه آسیب دیده هنگام لمس
 • حساسیت به غذای سرد و گرم و مایعات
 • بدمزه شدن غذاها در دهان
 • تب
 • احساس ناخوشایندی عمومی
 • دشواری در باز کردن دندان
 • مشکلات بلع
 • بیخوابی

علامت اصلی این عارضه درد است. این درد ممکن است یک درد شدید باشد که معمولاً به طور ناگهانی شروع می شود. و طی ساعت ها یا روزهای بعدی شدیدتر می شود. در بعضی موارد، درد ممکن است به گوش، فک و گردن گسترش پیدا کند.

بهترین دندانپزشک اصفهان | آبسه دندان

انواع

سه نوع آبسه دندان وجود دارد:

 1.  لثه (Gingival abscess): این نوع آبسه فقط در بافت لثه است و تاثیری بر دندان یا رباط پریودنتال ندارد.
 2.  پریودنتال (Periodontal abscess): این آبسه در ساختارهای بافت استخوانی دندان‌ها شروع می‌شود.
 3.  پری اپیکال (Periapical abscess): این آبسه از پالپ نرم دندان شروع می‌شود.

نوع آبسه، شدت و محل علائم را نشان می‌دهد.

چرا اتفاق می افتد ؟

آبسه دندان در بیشتر موارد عارضه عفونت دندان است. اغلب باکتری هایی که در پلاک وجود دارند، آلوده شده و راه خود را به داخل دندان یا لثه باز می‌کنند. علت دو آبسه شناخته شده و رایج دندان در ادامه توضیح داده شوده است:

پری اپیکال

باکتریها از طریق حفره های ریز ناشی از پوسیدگی دندان یا پوسیدگی که در لایه بیرونی سخت دندان ایجاد می شود وارد دندان می شوند. پوسیدگی سرانجام لایه عاج دندان را نیز شکسته و باعث تخریب آن میشود. اگر پوسیدگی ادامه یابد، سرانجام سوراخ به درون پالپ نرم داخلی دندان نفوذ کرده و آن را آلوده می‌کند. به این وضعیت پالپیت یا التهاب و عفونت مغز دندان گفته می‌شود.

با پیشرفت پالپیت، باکتری‌ها به سمت استخوان آلوئولار که دندان را احاطه کرده و از آن پشتیبانی می‌کند، حرکت کرده و باعث به وجود آمدن آبسه پری اپیکال خواهد شد.

 پریودنتال

هنگامی که باکتری های موجود در پلاک دندان لثه ها را آلوده می‌کنند، بیمار دچار پریودنتیت می شود. لثه ها در این وضعیت ملتهب می شوند و همین امر باعث می شود بافت اطراف ریشه دندان از پایه دندان جدا شود.

هنگامی که رباط پریودنتال از ریشه جدا شود، یک شکاف کوچک تشکیل می شود. این شکاف به راحتی کثیف می شود و تمیز کردن آن بسیار سخت است. با رشد باکتری ها در این وضعیت، آبسه پریودنتال تشکیل می‌شود.

بیشتر بخوانید : 

دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment