آشنایی با ارتودنسی سرامیکی | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی ارتودنسی سرامیکی

در روش‌های سنتی و قدیمی اصلاح خط لبخند و طراحی آن، دندان‌پزشک برای شما از سیم‌های فلزی و بریس‌های فلزی استفاده می‌کرد و معمولاً از فاصله دور هم دیده می‌شدند. این مسئله باعث آزرده‌خاطر شدن بسیاری از متقاضیان اصلاح فرم دندان می‌شد به همین دلیل محصول جدیدی به نام ارتودنسی سرامیکی طراحی و تولید شد. این روش براکت ها از جنس سرامیک و همرنگ دندان هستند. در مطلب امروز سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان ارتودنسی سرامیکی را مورد بررسی قرار می دهیم.

در حقیقت با جایگزین‌کردن براکت‌های بی‌رنگ (شفاف) یا همرنگ دندان به‌جای براکت‌های فلزی مرسوم، در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن، ارتودنسی دندان کمتر دیده میشود. البته، در نهایت سیم ارتودنسی که از درون براکت سرامیکی عبور کرده است، دیده می شود.

نکات مراقبتی درباره ارتودنسی سرامیکی

حال که شما با ارتودنسی‌های سرامیکی آشنا شدید بهتر است دررابطه‌با موارد مهم و قابل احتیاط نیز اطلاعاتی داشته باشید. همان گونه که می‌دانید برای براکت‌های این نوع ارتودنسی از متریال‌هایی بهره برده می‌شود که بی‌رنگ هستند و برای بریس‌ها نیز کش‌های سفید یا هم رنگ دندان استفاده می‌کنند. علاوه بر تمام این‌ها، خود بریس نیز از متریالی تولید می‌شود که به لحاظ رفتار فیزیکی بسیار به شیشه شباهت دارد. همه این موارد سبب می‌شود که شما در مورد رنگ ارتودنسی سرامیکی و ضربه‌های فک محتاط باشید.

بریس‌هایی که با مواد اولیه شبیه به شیشه ساخته می‌شوند به‌تبع احتمال شکستن بالاتری نسبت به بریس‌های فلزی دارند. معمولاً پیش می‌آید که برخی از دندان‌پزشکان برای پایین آوردن احتمال شکستگی، ردیف بالای دندان‌ها را با به روش سرامیکی و ردیف پایین را به روش فلزی ارتودنسی کنند. در مورد تغییر رنگ و لکه شدن ارتودنسی هم باید بگوییم که شما باید همه نکات بهداشتی دهان را که برای ارتودنسی معمولی رعایت می‌کردید برای ارتودنسی سرامیکی نیز به کار ببرید.

تاکنون پیش نیامده که براکت‌ها تغییر رنگ بدهند؛ اما این مسئله درمورد کش‌ها ممکن است رخ دهد. یکی از موارد قابل‌توجه دراین‌خصوص آن است که اگر می‌خواهید کش‌های ارتودنسی‌تان در فاصله‌های زمانی مراجعه به کلینیک تغییر رنگ ندهد از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های کافئین‌دار با درصد خلوص بالا خودداری کنید.

کاربردهای موم ارتودنسی | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزیت های ارتودنسی‌ سرامیکی

اصلی‌ترین هدف همه ارتودنسی‌ها این است که با مرتب کردن دندان‌های بیمار، خط لبخند زیبایی را برای وی آماده کنند. از همین رو کسانی که دغدغه زیبایی لبخند و نمای دهان را دارند شاید به‌خاطر ظاهر ارتودنسی معمولی، ذهنشان مشوش شود. از همین رو ارتودنسی سرامیکی در اولین گام علاوه بر مرتب کردن دندان‌ها، مسئله ظاهر نامناسب ارتودنسی فلزی را برای بیماران برطرف می‌کند.

نکته مهم بعدی که دررابطه‌ با این نوع ارتودنسی مطرح می‌شود میزان برجستگی آن است. جالب است بدانید که برخلاف ارتودنسی فلزی معمولی، ارتودنسی‌های سرامیکی برجستگی بسیار کمتری دارند و فرم خارجی لب را تغییر نمی‌دهند. این محصول تمام قدرت و قابلیت لازم و کافی برای ترمیم تمام ناهنجاری‌های رشد دندان را داشته و کارایی ایده‌آلی را از خود به نمایش می‌گذارد.

زمان نیاز به انجام ارتودنسی سرامیکی

به‌صورت کلی این نوع ارتودنسی تمامی مشکلات مربوط به شکل نامناسب دندان را برای شما رفع می‌کند. بااین‌حال اما اگر بخواهیم به‌صورت خاص برخی از مهم‌ترین موارد استفاده از آن را نام ببریم می‌توانیم به اختلالاتی مانند جلو بودن دندان‌های فک بالا یا پایین و حتی همپوشانی تعدادی از دندان‌ها در دو فک اشاره کنیم. همچنین زمانی که یک یا چند دندان با انحراف و زاویه نامناسب درآمده باشند نیز باید از قابلیت‌های ارتودنسی سرامیکی بهره ببریم و به کمک آن دندان‌هایمان را اصلاح کنیم.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

یکی دیگر مشکلات بسیار شایع که سبب می‌شود فرد به دنبال استفاده از مزایای ارتودنسی برای دهان خود باشد این است که میان دو یا چند دندان فاصله افتاده باشد. در چنین حالتی نیز می‌توانیم با کمک ارتودنسی سرامیکی فاصله میان دندان‌ها را به‌اندازه مطلوب برسانیم. نکته بسیار مهم دیگری که دررابطه‌با زمان استفاده از این نوع ارتودنسی باید بدانیم این است که هیچ محدودیت سنی برای آن وجود ندارد. هر زمان که شما برای بهبود وضعیت دندان‌هایتان به دکتر مراجعه کنید می‌توانید ارتودنسی فلزی یا سرامیکی را به کار ببرید.

مدت‌زمان استفاده از ارتودنسی سرامیکی نیز به تشخیص دندان‌پزشک شما وابسته است. ممکن است این بازه از چند تا بیش از یک سال و نیم نیز به طول بینجامد. بسته به مدتی که قرار است این ارتودنسی روی دندان‌های شما قرار بگیرد باید زمان جرم‌گیری دندان‌هایتان را با دندان‌پزشک نیز هماهنگ کنید. به دلیل مقاومت کمتر براکت های سرامیکی، این ارتودنسی در مشکلات و ناهنجاری های شدید استفاده نمی شود. و در مواردی که ارتودنسی سرامیکی انجام میشود هم مدت زمان پروسه ارتودنسی طولانی تر است.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

راه های تقویت مینای دندان

مراحل انجام لیفت لثه

مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین

Leave a Comment