آنچه باید از بلیچینگ دندان بدانید | بهترین ایمپلنت اصفهان

آشنایی کامل با بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان ها درمانی برای روشن کردن رنگ آن ها است و به مقابله با لکه هایی که روی دندان ظاهر می شوند و تغییر رنگ دندان ها کمک می کند. این روش یکی از پرطرفدارترین روش های زیبایی و بهبود دندان ها است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی و آشنایی با بلیچینگ دندان خواهیم پرداخت.

در واقع بلیچینگ دندان روشی است که برای افزایش رنگ سفید دندان هایی که به دلایل مختلف تغییر رنگ داده اند و یا برای روشن شدن چندین درجه رنگ دندان ها استفاده می شود. این روش یک راه حل کاربردی برای افرادی است که از رنگ دندان خود راضی نیستند تا بیمار بلافاصله نتیجه را ببیند.

با گذشت سال ها، بر اثر عوامل خارجی و عادات خوردن و آشامیدن، دندان ها تیره تر می شوند. با استفاده از بلیچینگ دندان در کلینیک یا خانگی می توان با روشن شدن رنگ دندان ها از 2 تا 10 درجه به نتایج عالی و لبخندی زیبا دست یافت. سفید کردن دندان باید زیر نظر متخصص انجام شود. این فرآیند زمانی بی ضرر و بسیار موثر در نظر گرفته می شود که تحت نظر یک پزشک ماهر انجام شود. حساسیت خفیف یا متوسط ممکن است در حین یا بعد از بلیچینگ ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی : بررسی کامل جرمگیری دندان

انواع بلیچینگ دندان

در واقع دو نوع بلیچینگ دندان وجود دارد که به شرح زیر است:

  • سینی سفید کننده دندان: برای سفید کردن تمام دندان ها
  • سفید کردن داخلی دندان: برای سفید کردن یک دندان خاص که اکثر اوقات اعصاب آن کشیده می شود.

خطرات سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان معمولا عوارض جانبی ایجاد نمی کند، اگر چه برای برخی افراد دندان ها برای مدت کوتاهی حساس تر می شوند و ممکن است تحریک خفیف پریودنتال ایجاد شود. انجام درمان سفید کننده دندان در دوران بارداری ممنوع است، زیرا تأثیر مواد سفید کننده بر رشد و نمو جنین هنوز مشخص نیست و صحبت از یک درمان زیبایی است که باید به بعد از زایمان موکول شود.

آماده سازی سفید کننده دندان

قبل از درمان بلیچینگ دندان، پوسیدگی دندان باید درمان شود، زیرا محلول بلیچینگ می تواند از طریق نواحی آسیب دیده به قسمت های داخلی دندان برسد و حساس تر شود. سفید کردن دندان برای دندان ‌هایی که ریشه ‌های آن ‌ها نمایان است، مؤثر نیست و تحلیل لثه ممکن است گاهی ریشه دندان ‌ها را نمایان کند. همچنین سفید کردن دندان در موارد پرکردگی، روکش یا روکش ‌های چینی قدیمی مؤثر نیست.

مواد بلیچینگ نمی تواند به رسوباتی که روی دندان جمع می شوند، نفوذ کند؛ بنابراین برای موفقیت در رسیدن به سطح خارجی دندان مهم است که دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان قبل از درمان سفید کردن دندان ها را تمیز کند و پس از تمیز کردن دندان ها می توان درمان بلیچینگ دندان را شروع کرد.

بررسی کامل جرمگیری دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مراحل درمان

مراحل درمان بسته به نوع درمان به شرح زیر است:

سفید کننده داخلی دندان

در برخی موارد، سفید کردن دندان های معمولی نمی ‌تواند ظاهر دندان ‌ها را بهبود بخشد. به‌ ویژه دندان‌ هایی که در آن‌ ها کانال ریشه درمان شده است . در چنین مواردی، دندانپزشک روش درمانی متفاوتی را انجام می ‌دهد که دندان را از داخل سفید می ‌کند. سپس ماده سفیدکننده را داخل آن قرار می ‌دهد. دندان را با مواد پرکننده موقت می پوشاند و دندان در این حالت باقی می ماند.

سفید کردن دندان خانگی

در مورد سفید کردن دندان خانگی، دندانپزشک اندازه دندان ها و فک بیمار را می گیرد. و بنا به میل بیمار اگر بخواهد یک فک یا هر دو فک را سفید کند، یک یا دو قالب برای او تهیه می کند.

بسیار مهم است که قالب به طور دقیق در دهان بیمار قرار گیرد. تناسب مناسب کمک می کند تا مواد سفید کننده روی دندان ها بماند تا لثه ها را تحریک نکند. قالب های بدون نسخه معمولا با ساختار دهان تناسب ندارند. در خانه، قالب ها را با سفید کننده هایی که از پزشک تهیه می شود پر می کنند و سپس قالب را برای چند ساعت هر روز در دهان قرار می دهند.

بسیاری از افراد در عرض دو تا چهار هفته به سطح مطلوب سفیدی خود می رسند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان

نکات مراقبتی بعد از بلیچینگ دندان

دندانپزشک می خواهد مطمئن شود که روند به طور طبیعی پیش می رود. بنابراین معاینه معمولا پس از حدود یک هفته انجام می شود. بلیچینگ دندان یک راه حل دائمی نیست. زیرا این لکه ها در افرادی که سیگار می کشند یا افرادی که مقادیر زیادی غذا یا نوشیدنی مصرف می کنند که باعث ایجاد لکه روی دندان می شود، دوباره ظاهر می شود.

سفیدی بعد از حدود یک ماه شروع به ناپدید شدن می کند. وقتی از عواملی که باعث پیدایش لکه ها می شوند اجتناب شود. درمان می تواند برای مدت طولانی تری ادامه یابد و تنها پس از گذشت شش تا دوازده ماه به درمان اضافی نیاز خواهد بود.

افرادی که دارای قالب دهان و مواد سفید کننده در منزل هستند می توانند هر زمان که بخواهند دندان های خود را سفید کنند. اما در مورد تاریخ درمان های بلیچینگ دندان باید با دندانپزشک مشورت شود. همچنین می توان در مورد محصولات سفید کننده توصیه شده که بهترین نتیجه را دارد با پزشک مشورت کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

کاربردها و معایب روکش های دندانی

نکات مراقبتی قبل و بعد از کشیدن دندان

اقدامات قبل و بعد از کارگذاری تاج دندان

Leave a Comment