اجزای ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

معرفی اجزای ایمپلنت دندان

اجزای ایمپلنت دندان شامل فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان می باشد که در ادامه این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک زیبایی اصفهان به طور کامل شرح داده خواهد شد.

1.فیکسچر

فیکسچر ایمپلنت دندان دارای یک ساختار کوچک و به شکل پیچ بوده و در زیر لثه قرار می گیرد. محل فیکسچر را با جراحی مشخص می کنند. متخصص ایمپلنت با ایجاد یک سوراخ کوچک در استخوان فک می سازد (دقیقا جایی که ریشه دندان طبیعی قرار داشت)، و فیکسچر را با دقت فراوان و در طی یک عمل جراحی در جای مناسب قرار می دهد.

فیکسچر که جزو اجزای ایمپلنت دندان می باشد، به عنوان ریشه مصنوعی هم شناخته می شود. برای اینکه فیکسچر با استخوان فک جش بخورد نیاز است که بیمار مدتی صبر کند. هر چقدر که مراقبت پس از این مراحل کاشت ایمپلنت دقیق و براساس توصیه های متخصص باشد بدون شک ایمپلنت پایدار و مستحکم خواهد بود.

متخصص دندانپزشکی فیکسچر را به عنوان اولین جز از اجزای ایمپلنت دندان می دانند که در دهان نصب می شود. به طور معمول فیکسچر را از فلز تیتانیوم هایپوآلرژیک می ساند که با بدن بیمار سازگاری کامل داشته باشد. در دنیای دندانپزشکی مواد مورد استفاده در ساخت و تهیه فیکسچر را به طور معمول از فلز یا سرامیک می سازند.

2.اباتمنت

اباتمنت که یکی دیگر از اجزای ایمپلنت دندان می باشد باعث می شود که فیکسچر و دندان مصنوعی کامل مچ شوند. همانگونه که می دانید فیکسچر در زیر خط لثه کار گذاشته می شود و احتمال اینکه دندان مصنوعی به درستی بر روی آن سوار نشود زیاد است. از این رو متخصص از اباتمنت یا کانکتور استفاده می کند. این اباتمنت از جنس فلزی یا ماده ای به رنگ خود دندان می سازند و آن را به فیکسچر می چسبانند. البته در برخی شرایط متخصص این قطعه را به صورت جداگانه بر روی آن سوار می کند.

روند کار به این طریق می باشد که اباتمنت در داخل فیکسچر پیچ می شود و بعد از آن تاج دندان مصنوعی به اباتمنت متصل می شود. در نظر داشته باشید که تا وقتی که پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش نخورده باشد متخصص اباتمنت را به آن متصل نخواهد کرد. حال این مدت زمان 5 الی 6 ماه هم طول بکشد. پس از اضافه شدن اباتمنت نوبت به تاج دندان یا پروتز خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

3.تاج دندان (پروتز)

تاج دندان یا پروتز که یکی از بخش های اصلی ایمپلنت می باشد همانند دندان طبیعی عمل کرده و ظاهری کاملا شبیه به دندان طبیعی دارد. این قسمت از اجزای ایمپلنت دندان از مواد مختلفی مانند پرسلین یا سرامیک تهیه می شود و به روش های مختلف از قبیل پیچ کردن و یا چسباندن قابل نصب است.

در برخی موارد از روش بریج یا دندان مصنوعی به جای تاج تکی استفاده می شود. زمانی می توان گفت که ایمپلنت دندان شبیه به دندان طبیعی بوده که تاج دندان یا پروتز بر روی اباتمنت سوار شده باشد.

انتخاب درست اجزای ایمپلنت دندان

انتخاب درست و صحیح اجزای ایمپلنت دندان سبب خواهد شد که ایمنی و دوام کاشت بیشتر از حد معمول شود. با این کار می توان موفقیت ایمپلنت را افزایش داد و کنترل دقیق تری را نیز بر روی مراقبت های ایمپلنت دندان داشت. فراموش نکنید که انتخاب صحیح اجزای ایمپلنت دندان از یک سو و مراقبت های کاشت ایمپلنت دندان از سوی دیگر می تواند سرنوشت موفقیت ایمپلنت دندان را تعیین کند.

ایمپلنت ژاپنی | بهترین ایمپلنت اصفهان

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

عکس cbct برای ایمپلنت

ایمپلنت برای لثه تحلیل رفته چگونه انجام می شود؟

ایمپلنت متحرک

Leave a Comment