اجزای ایمپلنت | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی اجزای ایمپلنت قسمت دوم

در قسمت دوم به ادامه شرح اجزای مختلف ایمپلنت می پردازیم.

6- پیچ سیل کننده (sealing screw)

قبل از شروع درمان پروتزی روی ایمپلنت جای گذاری می شود. بسته به اندازه های آن یک مدل داخل دهانه ایمپلنت جایگذاری می شود و مدل بعدی بعد از بسته شدن اندکی بالاتر از سطح ایمپلنت قرار می گیرد.

گاید پین guide pin:

گاید پین پیچی است که در مراحل قالب گیری یا لابراتور مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از اتمام پروتز، ایمپلنت دندانی به وسیله پیچ های کوتاه تر ثابت می گردد و روی پیچ ها ابتدا با گوتا پرکا و در نهایت با کامپوزیت پوشیده می‏ شود.

کلاهک ترمیم (healing cap)

کلاهک ترمیم یک پیچ گنبدی شکل است که پس از مرحله دوم جراحی و قبل از قرارگیری پروتز گذاشته می شود. اندازه کلاهک ترمیم با توجه به ضخامت لثه متفاوت است و نقش آن هدایت کردن و شکل دادن به بافت نرم اطراف پروتز است.در مرحله دوم جراحی پس از بستن کلاهک ترمیم، در مناطقی که از نظر زیبایی و ظاهر اهمیت ندارد، برای التیام بافت و اماده شدن شرایط قالب گیری تقریبا به 2 هفته زمان نیاز است. در قسمت هایی که زیبایی مهم است، حداقل 3 تا 5 هفته برای فرم دهی بافت نرم زمان لازم است.

اجزای ایمپلنت | بهترین ایمپلنت اصفهان

بال اباتمنت (Ball Abutment)

در مواردی که برای بیمار overdenture متکی بر ایمپلنت ساخته می شود، گاهی جزیی بر روی ایمپلنت بسته می شود که ر آن حالت کروی دارد و عامل ایجاد گیر در داخل دنچر بر روی آن قرار می گیرد. گاهی به جای این گوی که عامل گیر پروتز متحرک است، عامل گیر می تواند یک Oringو یا کپ پلاستیکی و یا قابل تنظیم فلزی باشد. این عامل های گیر ممکن است مستقیما در داخل اکریل دنچر و یا داخل یک هوزینگ فلزی قرار گیرند.

 بورنات کپ (Burnout Cap)

مواقعی که لابراتوار می خواهد روی اباتمنت موم گذاری کند تا با آن فریم بسازد، می تواند موم گذاری را مستقیما روی اباتمنت انجام دهدو یا از قطعه ای به نام Burnout Cap استفاده کند که باعث می شود مارجین و روکش دقیق تر به دست آید و کار لابراتوار آسان تر شود. در این موترد این قطعه را روی اباتمنت می گذارند و لبه نازک ان روی سر انالوگ ایمپلنت می نشیند. مئم گذاری روی این قطعه انجام می شود.

پروتکتیو کپ (Protective cap)

اگر اباتمنت در دهان بسته شده و محکم گردد و از ان قالب گیری گردد و در دهان باقی بماند، پروتکتیو کپ روی آن قرار گرفته و سمان می شود تا اباتمنت فلزی بیمار را ازار ندهد.

کاوراسکرو (Cover Screw)

کاوراسکرو پیچ کوچکی است. که پس از قرارگیری فیکسچر در استخوان فک، به سرعت روی فیکسچر قرار می گیرد. تا کاملاً سطح داخلی فیکسچر را بپوشاند. نقش کاوراسکرو جلوگیری از ورود آلودگی، باکتری ها، خون و بافت لثه به داخل فیکسچر می باشد. کاوراسکرو تا زمان مرحله دوم جراحی باقی می ماند.
همه اجزا و قطعاتی که پیشتر ذکر شد، دارای آنالوگ لابراتواری هستند. که در حین مراحل کار لابراتواری بر روی آن ها کار می شود.

Raplica

Raplica قطعه ایست که بعد از قالب گیری به ایمپرشن کوپینگ پیچ می شود، تا نقش fixture را روی master cast یا قالب اصلی ایفا کند. خارج کردن ایمپرشن از قالب اصلی اگر ایمپرشن کوپینگ های پیچ شونده باشد، با آچار مخصوص پیچ‏ها را باز می کنند و ایمپرشن به راحتی از قالب اصلی جدا می‏شود.

بهترین ایمپلنت اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

بیشتر بخوانیم:

اجزای ایمپلنت – قسمت اول

مزایای لمینت دندان

بررسی ایمپلنت های دندانی

Leave a Comment