احساس درد بعد از کامپوزیت کردن دندان‌ | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر ندا مکانیک

علل احساس درد بعد از کامپوزیت کردن دندان‌

در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان احساس درد بعد از کامپوزیت کردن دندان‌ را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر به فکر ترمیم دندان‌های خود با استفاده از کامپوزیت و یا اصلاح طرح لبخند خود هستید، اما فکر کردن به درد هنگام انجام این روش ترمیمی و یا درد پس از آن باعث منصرف شدن شما از کامپوزیت کردن دندان‌هایتان شده است، لازم است این خبر خوب را بدانید که کامپوزیت کردن دندان‌ها بدون درد انجام می‌شود. برای بیماران غیرمعمول نیست که در روزهای اول بعد از دریافت کامپوزیت ناراحتی خفیفی را تجربه کنند.

احساس ناراحتی یا درد جزئی پس از انجام کامپوزیت دندان رایج است، اما وقتی به درستی انجام شود، این درد و حساسیت برای مدت طولانی باقی نمی‌ماند و نشانه‌ای از مشکلات جدی نیست. با دقت در انتخاب دندانپزشک زیبایی با تجربه و معتبر و متخصص در درمان و همچنین انتخاب کامپوزیت‌های مرغوب و با کیفیت بالا، با خیال راحت و بدون ترس از درد، این روش ترمیمی را انجام دهید و از دندان‌ها و لبخند زیبای خود لذت ببرید.

درد دندان‌ها پس از کامپوزیت می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که برخی از آنها موقتی هستند و در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند و برخی دیگر برای مدت زمان بیشتری باقی می‌مانند که جدی‌تر هستند و باید علل آنها شناسایی شوند و تحت درمان قرار بگیرند.

آماده کردن سطح دندان‌ها برای نصب کامپوزیت

دندانپزشک قبل از نصب کامپوزیت، ابتدا سطح دندان‌ها را از وجود هرگونه پلاک، جرم و پوسیدگی تمیز می‌کند که به نوعی جرم گیری محسوب می‌شود. انجام این کار باعث ایجاد مقداری حساسیت و درد جزئی در دندان‌ها می‌شود.

دستکاری بافت لثه برای تنظیم ارتفاع کامپوزیت

خط لثه برخی افراد ممکن است بر روی برخی از دندان‌های آنها پایین آمده باشد و خط لثه آنها صاف نباشد. به همین دلیل دندانپزشک باید قبل از نصب کامپوزیت خط لثه را صاف کند تا بتواند ارتفاع کامپوزیت‌ها را به درستی تنظیم کند و نتیجه زیباتری از ترمیم به دست آید. انجام این کار نیاز به استفاده از ابزارهای دندانپزشکی برای دستکاری بافت لثه و تنظیم خط آن دارد. طبیعی است که فرد در این صورت مقداری درد و ناراحتی را تا زمانی که زخم لثه خوب شود، تجربه کند.

علل افتادن کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

حساسیت به مواد کامپوزیت

مواد کامپوزیت معمولاً حساسیت زا نیستند و واکنش‌های آلرژیک نسبت به این مواد به ندرت رخ می‌دهند. با این حال احتمال واکنش نشان دادن بافت دهان و دندان برخی افراد به این مواد وجود دارد که با علائمی مانند درد، حساسیت و سوزش همراه خواهد بود.

آسیب دیدن دندان

یکی از دلایل درد دندان پس از کامپوزیت، آسیب دیدن بافت دندان است که به دلیل نداشتن مهارت کافی در انجام این کار توسط دندانپزشک است. به همین دلیل باید در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی داشته باشید.

نصب نامناسب کامپوزیت

تناسب بین فرم و اندازه دندان‌های کامپوزیت شده با فرم و اندازه دندان‌های طبیعی فرد بسیار مهم است. در صورت نداشتن تناسب، صحبت کردن و جویدن غذا دشوار می‌شود و این اتفاق می‌تواند منجر به درد دندان و یا فک شود.

پوسیده شدن دندان کامپوزیت شده

گاهی ممکن است به دلایلی مانند عدم تمیز کردن و آماده سازی دندان پیش از نصب کامپوزیت توسط دندانپزشک و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و سایر نکات مراقبتی توسط خود فرد، دندان زیر کامپوزیت پوسیده شود و درد ایجاد کند. نکته: توجه داشته باشید که برخی از این علل در کوتاه مدت موجب درد دندان می‌شوند و برخی دیگر در بلند مدت.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

انتظار درد بعد از کامپوزیت

حساسیت و درد جزئی دندان بعد از کامپوزیت به ویژه نسبت به سرما یا گرما، یکی از شایع‌ترین عوارضی است که برای همه افراد رخ می‌دهد و طبیعی است، اما تجربه هر فردی پس از انجام این روش ترمیمی با دیگری متفاوت است و ممکن است افراد عوارض مختلف دیگری مانند درد لثه و مشکل در صحبت کردن به دلیل عادت نداشتن به وجود یک جسم خارجی بر روی دندان‌ها را نیز تجربه کنند که این موارد نیز موقتی هستند و با گذشت چند روز برطرف می‌شوند.

مدت احساس درد پس از کامپوزیت دندان

برای اغلب افراد درد و ناراحتی ناشی از کامپوزیت‌ها در عرض چند روز تا دو هفته کاهش می‌یابد و از بین می‌رود. با این حال در موارد نادر، ممکن است فرد مشکلات طولانی مدتی مانند موارد زیر را تجربه کند:

  • درد یا حساسیتی که بیش از دو هفته طول بکشد.
  • درد بدون دلیل در دندان زیر کامپوزیت
  • شل شدن کامپوزیت
  • احساس تیزی یا ناهموار بودن کامپوزیت
  • وجود ترک بر روی سطح کامپوزیت

زمانی که درد و حساسیت کاهش پیدا نکرد و یا علائم فوق را مشاهده نمودید، باید مورد را فوراً با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

انواع رادیوگرافی دندان کودکان

علل وجود دندان نهفته در کودکان

نکات مراقبتی از دندان لمینت شده

Leave a Comment