ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

 ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

ارتودنسی دندان یکی از تخصص های دندانپزشکی ست که با هدف مرتب کردن دندان ها و هماهنگ نمودن فک ها استفاده می شود. در این بخش از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک زیبایی اصفهان به بررسی ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف میپردازیم. همچنین به مزایا و معایب آن نیز خواهیم پرداخت. از ویژگی های برجسته ارتودنسی، تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی فکی است. درمان ارتودنسی دندان بر خلاف دیگر درمان های دندان پزشکی، نسبتا طولانی تر می باشند و به طور متوسط حدود 2 تا 3 سال به طول می انجامند.

با پیشرفت علوم دندانپزشکی به خصوص در رشته ارتودنسی, تحولی عظیم از نظر مواد و وسایل رخ داده است. با توجه به طولانی بودن زمان درمانهای ارتودنسی یکی از نکاتی که همیشه مد نظر بیماران بوده است. استفاده از متدهایی است که دیده نشود. بسیاری از بزرگسالان و صاحبان مشاغل حساس اجتماعی که دچار دندانهای نامنظم و نامرتب هستند. و نیاز به درمان ارتودنسی دارند تمایل به استفاده ارتودنسی نامرئی دارند. تکنیک های جدیدی ابداع شده  که دستگاه ارتودنسی در دهان دیده نمی شود.

آشنایی با انواع دستگاه های ارتودنسی نامرئی

از آنجایی که تقاضای درمانهای ارتودنسی نامرئی نسبت به گذشته زیادتر شده است. و از آنجائیکه امروزه این درمانها در هر سنی ممکن است انجام شود. تقاضای بیماران برای درمانهای نامرئی رشد قابل توجهی یافته است. بسیاری از افراد از وجود ناهنجاریهای دندانی آگاهی دارند. و تمایل زیادی هم برای درمان ارتودنسی دارند. ولی از ظاهر وسایل و دستگاههای ارتودنسی ناراضی می باشند. و علاقه ای برای دیده شدن دستگاههای ارتودنسی در دهانشان ندارند. روش های بسیاری برای کاهش دیده شدن دستگاههای ارتودنسی ارائه شده است که مهم ترین آنها درمان با براکت های سرامیکی یا شیشه ای یا کامپوزیتی که هم رنگ دندان می باشند. و یا ارتودنسی با پلاک های بسیار شفاف که در اصطلاح به آن اینویزالاین Invisalign یا ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف یا پلاک های نامرئی می گویند و یا استفاده از براکت های لینگوال (از سمت داخل دندانها) می باشند.

اینویزالاین (Invisalign) یا ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف یا Crystal clear یک نوع درمان ارتودنسی است که به صورت موثری می تواند بسیاری از مشکلات و ناهنجاریهای دندانی فکی را اصلاح نماید. این وسایل مشابه طلق های شفافی هستند که دندانها را در بر می گیرند. در درمان به طریقه ارتودنسی نامرئی از یک سری قالب های پلاستیکی شفاف نامرئی استفاده می شود. این پلاک های شفاف هر دو هفته یکبار تعویض می شود. درمان با این پلاک ها همانند پلاک های متحرک می باشند که امکان گذاشتن و برداشتن آنها توسط بیمار وجود دارد.

روش انجام ارتودنسی نامرئی

در ارتودنسی نامرئی از یک هم تراز کننده ی شفاف پلاستیکی استفاده می شود که به آرامی داخل دهان قرار میگیرد و با ایجاد یک فشار ملایم باعث حرکت تدریجی دندان ها می شود. این تراز کننده به طور میانگین 20تا22 ساعت در روز باید در دهان قرار گیرد و هر 2هفته یک بار نیز باید تعویض شود. به این دلیل که این نوع ارتودنسی نامرئی هستند بنابراین در فعالیت روزانه شما تاثیر زیادی ندارند. طول دوره درمان در این روش نیز بین 12تا18ماه است که برای افرادی که مشغله های فراوانی دارند انتخاب هوشمندانه ای میتواند باشد. اما قابل ذکر است که این روش درمان برای بیمارانی با بهم ریختگی های خفیف سریعتر و بهتر عمل می کند و برای بیمارانی با بهم ریختگی های شدید تر و یا بیمارانی که دارای مشکلات اسکلتالی در فکین دارند مناسب نیست.

ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف

تکنیک اینویزالاین (Invisalign technique) یا ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف در تمام طول شبانه روز بجز هنگام مسواک زدن باید استفاده شود. در مدتی که پلاک ها پوشیده و تعویض می شوند. دندان ها به تدریج حرکت داده می شوند. تا زمانی که نتایج مورد نظر بدست آید. بسیاری از بیماران بزرگسال که نیاز به ارتودنسی دارند از انجام ارتودنسی فقط به این دلیل که نمی پسندند. در محل کارشان براکت ها و سیم هایشان دیده شوند. خودداری می کنند. اینویزیلاین یا پلاک های نامرئی این مشکل را حل کرده است. استفاده از این سیستم برای بیمار بسیار راحت است. به طوری که بسیاری از افراد فراموش می کنند که آن را استفاده میکنند. در این روش دستگاه ارتودنسی از پلاستیک بی رنگ ساخته شده است. که تمام سطح دندانها را می پوشاند. و توسط بیمار گذاشته و برداشته می شود.

مطالعه بیشتر : آشنایی با ارتودنسی پیشگیری

مزایای ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف

ارتودنسی نامرئی علاوه بر نامرئی بودن مزایای دیگری نیز برای بیمارانی که از این روش استفاده میکنند دارد. اگر شما هم از این دسته بیماران هستید توجه کنید همان طور که گفته شد به دلیل تماس نداشتن این دستگا ها با مواد غذایی این روش تاثیری در عادات غذایی روزانه ی شما نخواهد داشت. همچنین به دلیل قابل برداشت بودن دستگا های نامریی میتوانید هنگام خوردن غذا و یا مسواک زدن آنهارا کنار گذاشته و با خیال راحت از خوردن غذای مورد علاقه خود و یا انجام فعالیت های دیگر لذت ببرید.

یکی از مشکلات ارتودنسی نیاز به مراجعه به پزشک در فواصل زمانی کوتاه است، که این مسئله میتواند بسیار وقت گیر باشد و برای افرادی که وقت کمی دارند یک معضل محسوب می شود خوشبختانه ارتودنسی نامرئی این مشکل را حل کرده و با استفاده از این روش نیاز کمتری به مراجعه به پزشک پیدا می کنید و می توانید وقت خود را برای انجام کارهای دیگر ذخیره کنید.

استفاده از روش ارتودنسی نامرئی مزایای ویژه ای را به همراه دارد و همچنین آزادی عمل بیشتری به شما می دهد. اما همواره برای انتخاب روش درست از متخصص ارتودنسی خود کمک بگیرید.

بسیاری از مشکلات ارتودنسی از جمله شلوغی دندانها Crowding، دندان های با فاصله Spacing، کراس بایت Cross bite ، اور بایت Overbite و اپن بایت Open bite و غیره را می توان بااین روش درمان کرد.

  • مهمترین مزیت اینویزیلاین نامرئی بودن آن است.
  • استفاده ی راحت و تاثیر کمتر روی فعالیت های روزانه.
  • تحریک کمتری برای دندان، لثه, مخاط دهان و گونه ایجاد می کند.
  • دندان ها را می توان به حالت نرمال مسواک زد و نخ دندان کشید. ولی در روشهایی که براکت فلزی وجود دارد مسواک زدن مشکل تر است.

ساخت پلاک های اینویزالاین (Invisalign) یا ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف چگونه است ؟

پس از طرح درمان یک قالب از فک بالا و پایین فرد گرفته می شود. سپس با یک برنامه ی درمانی دقیق با استفاده از یک نرم افزار ۳بعدی پلاک های شفاف طراحی می شود. و با اسکنر 3 بعدی این پلاک ها ساخته می شود. این نرم افزار نتیجه نهایی درمان را به متخصص ارتودنسی نشان می دهد.

مزایا و معایب انواع مختلف ارتودنسی متحرک دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

معایب استفاده از ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین

با اینکه ارتودنسی نامرئی دارای مزیت است دارد اما با این حال بدون مشکل هم نیست. برخی از مشکلات ارتودنسی نامرئی :

  •  با توجه به این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد. و احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.
  •  بعضی از ناهنجاریهای دندانی فکی شدید و اسکلتال (استخوانی) با این روش قابل حل نیست.
  •  هزینه ارتودنسی نامرئی از مدل های دیگر ارتودنسی خیلی بیشتر است.
بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف

بیشتر بخوانیم:

علل استفاده از نگهدارنده ریتینر بعد از ارتودنسی

مقایسه انواع ارتودنسی دندان

بهترین دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment