اقدامات قبل و بعد از کارگذاری تاج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی اقدامات قبل و بعد از کارگذاری تاج دندان

در اولین ملاقات برای آماده سازی تاج دندان ، دندانپزشک شما ممکن است چند عکس از طریق پرتو های ایکس ، از دندان های شما بگیرد تا ریشه دندان دریافت کننده ی تاج و استخوان اطراف آن را بررسی کند. اگر دندان پوسیدگی گسترده ای داشته باشد یا خطر عفونت یا آسیب دیدگی پالپ دندان وجود داشته باشد ، ممکن است ابتدا برای رفع آن به روت کانال تراپی ( عصب کشی ) احتیاج داشته باشید. در ادامه این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی اقدامات قبل و بعد از کارگذاری تاج دندان خواهیم پرداخت.

اقدامات قبل از کارگذاری تاج دندان

قبل از شروع روند کارگذاری تاج دندان ، دندانپزشک شما دندان و بافت لثه اطراف آن را بی حس می کند. در مرحله بعد ، دندان و سطح و لبه های آن که تاج را دریافت می کند ، تا اندازه ای معین تراشیده می شود تا فضایی برای تاج فراهم شود. مقدار تراش بستگی به نوع تاج استفاده شده دارد. از طرف دیگر ، اگر قسمت بزرگی از دندان از بین رفته باشد ( به دلیل پوسیدگی یا آسیب دیدگی ) ، دندانپزشک شما از مواد ترمیم کننده ای برای “ساخت” دندان برای حمایت از تاج استفاده می کند.

مطلب پیشنهادی : پیشرفت های درمانی در دندانپزشکی

اقدامات پس از تغییر شکل و تراشیدن دندان برای کارگذاری تاج دندان

بعد از تغییر شکل دندان ، دندانپزشک شما به طور معمول از خمیر یا بتونه ای مخصوص استفاده می کند تا شکلی از دندان که تاج را دریافت می کند ، بسازد. هرچند که گاهی اوقات ، این برداشت ها ( شکل ها ) توسط یک اسکنر دیجیتال انجام می شود. برداشت شکل دندان از بالا و پایین دندان برای دریافت تاج دندان نیز انجام خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که تاج دندان تاثیری در روی هم رفتن طبیعی دندان شما نخواهد داشت.

برداشت ها یا اسکن ها به آزمایشگاه دندانپزشکی که در آن تاج دندان ساخته می شود ، ارسال خواهد شد. تاج دندان معمولاً طی دو تا سه هفته به مطب دندانپزشک شما برگردانده می شود. اگر تاج از پرسلن ساخته شود ، دندانپزشک شما رنگی را انتخاب می کند که به رنگ دندان های شما خیلی شبیه باشد. در طی اولین جلسه در مطب ، دندانپزشک شما تاج دندان موقت را برای شما کارگذاری خواهد کرد تا در طول اینکه تاج دائمی ساخته می شود ، دندان تراشیده شده و تغییر شکل یافته را پوشانده و از آن محافظت کند. تاج های موقت معمولاً از آکریلیک ساخته می شوند و با استفاده از اتصالی موقتی در محل نگهداری می شوند.

مزایا ، معایب و گزینه‌های جایگزین تاج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

اقداماتی کارگذاری تاج دندان در جلسه دوم

در حین مراجعه دوم ، دندانپزشک شما تاج دندان موقت را برداشته و تناسب و رنگ تاج دائمی را بررسی می کند. اگر همه چیز قابل قبول باشد ، از بی حسی موضعی برای بیحس کردن دندان استفاده می شود و تاج جدید به طور دائمی در جای خود متصل می شود.

نحوه مراقبت از تاج دندان موقت

از آنجا که تاج های موقت دندان تنها به صورت موقتی هستند ( استقرار موقتی تا هنگامی که تاج دائمی کارگذاری شود ) بیشتر دندانپزشکان اقدامات احتیاطی زیادی را توصیه می کنند. این اقدامات شامل :

  • پرهیز از غذاهای چسبنده ، جویدنی (به عنوان مثال آدامس ، کارامل) که امکان گیر کردن و برداشتن تاج را دارند.
  • به حداقل رساندن جویدن در سمتی که تاج موقت کارگذاشته شده است. بخش عمده جویدن خود را به طرف دیگر دهان تغییر دهید.
  • اجتناب از جویدن غذاهای سفت ( مانند سبزیجات خام ) ، که می تواند جوش تاج موقت را جدا کرده یا بشکند.
  • کشیدن نخ دندان به سمت بیرون در هنگامی که دندان های خود را تمیز می کنید. کشیدن نخ ، به طور معمول ، ممکن است تاج موقت را بیرون بیاورد.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

مشکلاتی که همراه تاج دندان می تواند پیش بیاید

دندانی که تازه بر روی آن تاج دندان گذاشته شده است. ممکن است بلافاصله پس از انجام عمل جراحی حساس شود زیرا بی حسی آن پس از عمل از بین می رود. اگر دندانی که بر روی آن تاج گذاشته شده است ، هنوز عصبی در آن وجود دارد ( عصب کشی نشده است ). ممکن است حساسیت به گرما و سرما را تجربه کنید. دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که دندانها را با خمیردندانی که برای دندانهای حساس طراحی شده است مسواک بزنید. درد یا حساسیتی که هنگام جویدن به وجود می آید معمولاً بدان معنی است که تاج بر روی دندان خیلی بلند است. اگر اینگونه است ، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. او به راحتی می تواند مشکل را برطرف کند.

مراقبت های خاص از تاج دندان

در حالی که دندان تاج دار به مراقبت خاصی احتیاج ندارد ، به یاد داشته باشید که صرفاً به دلیل اینکه دندان تاج دار است. این به معنای محافظت از دندان از پوسیدگی یا بیماری لثه نیست. بنابراین ، به دنبال کردن رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان ، از جمله مسواک زدن حداقل دو بار در روز ، نخ دندان روزانه – به خصوص در اطراف ناحیه تاج دندان که لثه با دندان در ارتباط است. و حداقل یک بار در روز شست و شوی دهان با یک دهانشویه ضد باکتری ، ادامه دهید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

روش های مختلف ایمپلنت دندان

تفاوت های کامپوزیت و بلیچینگ دندان

دلایل کشیدن دندان های آسیب دیده

 

Leave a Comment