انواع ارتودنسی لینگوال | بهترین دندانپزشک اصفهان

معرفی انواع ارتودنسی لینگوال

در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی انواع ارتودنسی لینگوال ، مزایا و معایب آنها می پردازیم.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال، که با نام های ارتودنسی نامرئی، پشت دندانی و زبانی نیز شهرت دارد. مانند ارتودنسی ثابت وظیفه صاف و ردیف کردن دندان ها و رفع انواع مال اکلوژن ها و اشکالات دندانی مانند فاصله زیاد بین دندان ها و یا تراکم زیاد آنها را به عهده دارد. به دلیل طولانی بودن دوره ارتودنسی (اغلب یک سالو نیم تا سه سال )، مخفی بودن براکت ها و بریس های ارتودنسی، یک ایده فوق العاده می باشد. شما می توانید خدمات ارتودنسی لینگوال را با هزینه ای بیشتر از ارتودنسی ثابت ( حدود ۵ تا ۸ ملیون برای هر فک)، انجام دهید.

چرا به ارتودنسی لینگوال نامرئی می گویند؟

ارتودنسی لینگوال را یکی از ارتودنسی‌های نامرئی می‌نامند؛ به دلیل اینکه موقعیت این ارتودنسی در پشت دندان ها است. به همین دلیل به آن ارتودنسی داخلی هم می‌گویند. در واقع این نوع ارتودنسی هم مانند هر ارتودنسی دیگری همه اجزای بریس که شامل براکت‌ها، سیم ها و الاستیک را دارد. و همچنین دارای شباهت‌های استحکامی و سخت افزاری زیادی با ارتودنسی های معمولی است. اما با این تفاوت که ارتودنسی لینگوال در سمت داخلی دندان ها و به سمت زبان قرار می‌گیرند. و همین باعث می‌شود تا هر کسی نتواند متوجه ارتودنسی شما باشد. و بعد از مدتی دندان های شما مرتب و یکدست خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : تفاوت بریج با ایمپلنت و روکش دندان

معرفی انواع ارتودنسی لینگوال

انواع ارتودنسی لینگوال مربوط به تنوع براکت هایی است که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود. تفاوت این براکت ها هم در نحوه طراحی، چگونگی اتصال براکت ها روی سطح دندان است. معروف ترین نوع براکت هایی که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود عبارتند از؛

  • براکت اینکاگنیتو
  • براکت لینگوال QT
  • لینگوال سبک STB
  • آی بریسز
  • این اویشن

ارتودنسی لینگوال چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزایای ارتودنسی لینگوال

بهتر است بدانید که تنها مزیت ارتودنسی لینگوال نامرئی بودن آن نیست. بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد که باعث شده یکی از پرطرفدارترین روش های اصلاح مشکلات دندانی باشد. این مزیت ها عبارت اند از:

نامرئی بودن

تفاوت بارز ارتودنسی لینگوال با دیگر انواع آن، نامرئی بودن آن است. اینکه براکت ها در پشت دندان قرار میگیرند هم باعث می شود که از دید دیگران پنهان بمانند هم اینکه سطح دندان دچار ساییدگی نمی شود و باز به همین سبب غذا خوردن در ارتودنسی لینگوال راحت تر از روش های دیگر است.

ثابت بودن

ارتودنسی ‌های ثابت همانطور که می‌دانید نسبت به ارتودنسی های متحرک، کاربردی تر بوده و برای اصلاح کامل دندان ها توصیه می‌شود. ارتودنسی لینگوال ثابت بوده و می ‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد و در آخر، نتیجه بهتری هم برای شما خواهد داشت ( البته دیگر روش های ارتودنسی نیز قابل استفاده هستند )

درمان ازدحام دندان ها و کج بودن شدید

ارتودنسی لینگوال این توانایی را دارد که دندان‌هایی که مشکل انحراف شدیدی دارند را به سادگی حل کند. همچنین در انواع مال اکلوژن ‌های شدید مثل اصلاح کراس بایت و اندربایت از این ارتودنسی استفاده می‌نمایند. ارتودنسی لینگوال می‌تواند به راحتی به رفع فاصله بین دندان ها کمک کند.

عدم تغییر رنگ دندان ها

این ارتودنسی به دلیل اینکه در پشت دندان ها قرار میگیرد. اگر فرد در دوره ارتودنسی به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند. باز هم باعث تغییر رنگ سطح دندان ها نخواهد شد و اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان ها خواهد بود. البته باید گفت این مزیت ارتودنسی لینگوال تقریبا مشابه ارتودنسی دیمون می باشد. اما در مقابل نوعی ارتودنسی نیز وجود دارد که با نام ارتودنسی سرامیکی که یکی از دغدغه ها جلوگیری از تغییر رنگ براکت هاست چون در ارتودنسی سرامیکی، براکت ها از جنس سرامیک و به رنگ دندان یا شفاف هستند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

معایب و عوارض ارتودنسی لینگوال

این ارتودنسی همانطور که گفتیم دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه با هم این معایب را بررسی می‌کنیم:

  • به دلیل اینکه این ارتودنسی در پشت دندان ها قرار میگیرد، استفاده و جایگزین کردن آن بسیار مشکل است.
  • شما در هنگام استفاده از این ارتودنسی‌ها باید زمان بیشتری را برای مراجعه به مطب دندانپزشکی صرف کنید. به این معنی که هر جلسه مراجعه شما زمان بیشتری خواهد برد.
  • نصب کردن این ارتودنسی به سادگی روش معمولی نیست.
  • ارتودنسی لینگوال دارای هزینه بالاتری نسبت به دیگر ارتودنسی ها دارد. و به صورت میانگین ۲/۵ تا ۳ میلیون از ارتودنسی های معمولی گران تر بوده و دلیل آن هم کاملا مشخص است. گذاشتن این ارتودنسی ها نیازمند تخصص بیشتری دارد و در صورت شکست. باید هزینه بیشتری برای جایگزین کردن آن صرف نمایید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مزایای ارتودنسی دیمون

فواید و معایب انواع ایمپلنت

مزیت ها و معایب انواع بریج دندان

Leave a Comment