انواع بلیچینگ داخلی | بهترین دندانپزشک اصفهان

 بررسی انواع بلیچینگ داخلی

فرآیند تغییر رنگ بعد از عصب کشی دندانها (بلیچینگ داخلی) در چند روش مختلف انجام می شود که انتخاب روش درمانی توسط پزشک به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان انواع بلیچینگ داخلی را مرور می کنیم.

پرکاربردترین روش های انجام بلیچینگ عبارتند از:

روش داخلی-خارجی

یک روش ترکیبی است که هم دندان زنده و هم دندان مرده را در بر می گیرد. محلول آماده شده در این روش نه تنها بر روی دندان مرده، که کل سطوح سایر دندان های دیگر را پوشش می دهد و برای سفید کردن از آن استفاده می شود. زمانی که افراد می خواهند به صورت یک دست دندان های خود را سفید و درخشان کنند از این روش کمک می گیرند. توازن رنگ و یک نواختی خوبی با این روش روی دندان ها ایجاد می شود.

با استفاده از این روش ها فرآیند سفید کردن داخلی دندان انجام می شود که می توان بازدهی در حدود ۸۵ درصد برای آن در نظر گرفت. به همین خاطر رضایت گسترده ای را به همراه داشته است و روز به روز بر متقاضیان بلیچینگ افزوده می شود.

در مورد بلیچینگ داخلی در زمان برداشتن لایه قبلی و تکرار روش، برشکاری انجام می شود که هر مرحله ممکن است قسمتی از دندان اطراف حفره را با خود برش دهد. پس بهتر است ابتدا از روش های بلیچینگ سطح استفاده شود. اگر نتیجه بخش نبود، سپس روش داخلی انجام گیرد.

نکات مراقبتی پس از سفید کردن دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

روش داخل مطب

از محلول بلیچینگ با قدرت بالا در این روش استفاده می شود. به همین خاطر به صورت حضوری در مطب پزشک، محلول به حفره دندان مورد نظر تزریق می گردد و باید به مدت مشخصی که به نوع محلول بستگی دارد، روی دندان باقی بماند. برای تکمیل درمان ممکن است نیاز باشد فرد چند بار به مطب پزشک مراجعه نماید. معمولا در این موارد فاصله تزریق حداقل یک هفته در نظر گرفته می شود تا تاثیر بلیچینگ بر روی سطوح دندان و قدرت خورندگی کم شود.

در زمان استفاده از این روش باید به صورت کامل دندان ایزوله شود. چرا که قدرت بالای محلول ممکن است به مینای دندان و لثه آسیب وارد کند.

در مواردی که نیاز به تاثیر بیشتر می باشد و شرایط به درستی کنترل شده باشد. ماده بلیچینگ را هم زمان در درون حفره و برای سطح استفاده می کنند که می شود گفت مجموع بلیچینگ داخلی و خارجی است.

روش ترکیبی

اگر هر دو روش بالا را در مورد بلیچینگ به کار ببرند، از آن به عنوان روش ترکیبی نام می برند. در این حالت ابتدا محلول قوی تزریق می شود و بعد از زمان مشخصی از روی دندان برداشته می شود و محلول بلیچینگ با دز پایین تر به صورت ماندگار همراه با پانسمان اجرا می گردد. این محلول تا هفته بعد باقی می ماند تا روند تکرار شود. میزان اثر بخشی این روش در صورتی بیشتر خواهد بود که نکات مربوط به بلیچینگ توسط پزشک به درستی رعایت شود و عوارضی برای فرد بوجود نیاید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

روش قدم زنان یا همراه

در روش قبلی بخاطر قدرت بالای محلول و همچنین شرایط کنترلی که نیاز بود. باید بعد از مدتی محلول از محل برداشته می شد. در این روش محلول به محل مورد نظر تزریق می شود و روی آن پانسمان انجام می گیرد. فرد به مدت یک هفته به زندگی روزانه خود می پردازد و بعد از یک هفته دوباره به مطب مراجعه می نماید. در مراجعات بعدی نیز این روند تکرار می شود. قدرت محلول استفاده شده در این روش از روش قبلی پایین تر است. از جمله مواد استفاده شده در این روش سدیم پربورات می باشد.

این روش نیاز به تخصص بیشتری دارد و باید به درستی هم محلول تزریق شود و هم امکان انجام پانسمان و فضای مورد نظر برای آن باشد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

عوارض تمیز نکردن دندان مصنوعی

نکات مراقبتی پس از سفید کردن دندان

علل تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی

Leave a Comment