انواع تروما در دندان کودکان | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی انواع تروما در دندان کودکان

به طور کلی هر عامل بیرونی که به بافت داخلی و خارجی دندان آسیبی وارد کند، آن قسمت تروماتیزه می شود. تروما در مورد تمامی اندام های بدن صادق است و نه تنها در دندان ها بلکه در سایر نقاط بدن که آسیبی جدی بر اثر ضربه یا تصادفات وارد شود. بافت بدن درگیر می شود. به همین منظور والدین برای جلوگیری از و مراقبت از این دست آن را مطالعه و نسبت به آن آگاهی یابند. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان انواع تروما در دندان کودکان را مورد بررسی قرار می دهیم.

به طور متوسط​​، یک سوم جمعیت جهانی کودکان قبل از 3/35 سالگی تحت تأثیر ضربه دندانی قرار دارند. آسیب های تروماتیک دندان (TDI) می تواند بر حفره دهان، صورت و گاهی سر و گردن تأثیر بگذارد. از آنجا که 85٪ از کل آسیب های دهانی آسیب زا تلقی می شود، تمایل دارند به طور غیرمنتظره ای رخ دهند و اغلب نتیجه عوامل خطر ناپذیر مانند: سقوط، آسیب های مربوط به ورزش و سایر حوادث است.

لازم به ذکر است: در سراسر جهان، میزان بروز و مرگ و میر بدن صدمات در بین گروه های خاص متفاوت است، و نرخ آن برای افراد زیر 24 سال بیشتر است. ترومای دندانی 5٪ از صدمات بدنی را در بین سنین تشکیل می دهد و ممکن است تا 17٪ از صدمات را در بین کودکان در سن پیش دبستانی نشان دهد. با توجه به هزینه های درمان و ایاب و ذهاب، بار مالی و هزینه های غیرمستقیم TDI زیاد است، از دست دادن بهره وری و تأثیر بر کیفیت زندگی، این آسیب ها بیشتر در کودکان 0 تا 6 سال و کودکان بزرگتر از 10 تا 12.1،6،7،12،13 بیشتر دیده می شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

آسیب های سانحه ای 18٪ تا 30٪ از کل آسیب های دهانی را تحت تأثیر قرار می دهد که بر حفره دهان و پریودنتیم تأثیر می گذارد، 18 و از دست دادن دندان دائمی در حدود 26٪ تا 76٪ TDI است. 2 این آسیب های تروماتیک شامل شکستگی دندان، خرد شدن و / یا شکستن است. کوفتگی، سایش و پارگی استخوان و بافت نرم، در صورت عدم درمان، ترومای دندانی می تواند منجر به درد، بدشکلی صورت، اختلال عملکرد دهان و صورت، شرمندگی شود و هم چنین مانع کیفیت زندگی کودک شود. تشخیص این که TDI رخ داده و پاسخ دادن با کمک های اولیه فوری اولین قدم ها برای بهبود نتایج بیمار برداشته شد.

روش های ترمیم دندان شکسته کودکان | بهترین ایمپلنت اصفهان

انواع شکستگی دندان کودکان

دندان های دائمی کودک کاملاً رشد نکرده اند، بنابراین هر شکستگی دندان در دندان دائمی نیاز به توجه فوری دارد. طبقه بندی شکستگی دندان و انواع متداول درمان به شرح زیر است:

شکستگی یا تراشه در لایه مینای خارجی – کلاس 1

برای تراشه های کوچکتر ، لبه ها به راحتی صاف می شوند. برای تراشه های بزرگتر ، آنها ممکن است یک پر کردن کامپوزیت (اتصال) را انجام دهند.

شکستگی های بزرگتر در لایه عاج – کلاس 2

یک نوع شکستگی معمول ؛ اغلب به هوای سرد و مایعات حساس هستند. برای محافظت از عاج، از کامپوزیت برای ترمیم دندان استفاده می شود. شکستگی بزرگ ممکن است به روکش تاج یا پرسلن نیاز داشته باشد، اگرچه در کودکان خردسال، توصیه می شود برای رشد بیشتر دندان و ویزیت ارتودنسی صبر کنید.

شکستگی در پالپ دندان – کلاس 3

توجه ویژه ای لازم است، زیرا خطر ورود باکتری به داخل پالپ وجود دارد. برای بزرگسالان ، این اغلب نشان دهنده نیاز به کانال ریشه است. کودکانی که هنوز دندان های دائمی در حال رشد دارند، دارای پالپ های سالم تری با خون رسانی بهتر هستند، بنابراین آن ها اغلب می توانند به تنهایی بهبود یابند. اگر قسمت زیادی از تاج دندان از بین رفته باشد، ممکن است به یک کانال ریشه برای نگه داشتن تاج دندان نیاز داشته باشد.

شکستگی در ریشه دندان – کلاس 4

اگرچه این مورد معمول نیست، اما بسیار جدی است و ممکن است نیاز به برداشتن کامل داشته باشد. اگر دندانپزشک شما قادر به نجات دندان باشد، درمان ممکن است اکستروژن ارتودنسی، کانال ریشه ، تکنیک پس از هسته و تاج دندان باشد.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

آشنایی با ایمپلنت دندان آلمانی آرگون

ارتودنسی نامرئی برای کودکان

روش های ترمیم دندان شکسته کودکان

One Thought to “انواع تروما در دندان کودکان”

  1. برای شکستگی دندان دخترم زیر نظر دندانپزشک کودکان مراجعه داشتیم و ترمیم همرنگ انجام دادند

Leave a Comment