انواع روش های کاشت دندان طبیعی و کاربرد آن | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی انواع روش های کاشت دندان طبیعی و کاربرد آن

دندان های قدامی یا دندان های جلویی که جزو دندان های زیبایی محسوب می شوند، با نبودش ظاهر فرد کاملا تغییر خواهد کرد. انواع روش های کاشت دندان طبیعی و غیر طبیعی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. اما در این میان محققان و دانشمند سعی کرده اند که جایگزین دندان را با کاشت دندان جبران کنند.

سلول های بنیادی به دلیل سازگاری با سیستم های ایمنی بدن دانشمندان را به فکر وا داشته است که از آن برای کاشت دندان طبیعی استفاده کنند. اما مشکلی که در این میان وجود دارد پس زدن سلول های بنیادی توسط همین سلول های ایمنی بدن می باشد. در حال حاضر دانشمندان توانسته اند انواع روش های کاشت دندان طبیعی را به کمک سلول های بنیادی بر روی حیوانات تست کرده اند و نتایج مثبتی گرفته اند.در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان انواع روش های کاشت دندان طبیعی و کاربرد آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

نقش سلول های بنیادی در کاشت دندان طبیعی

تنوع سلول های بنیادی در بدن انسان بسیار زیاد است. شروع رشد این سلول ها از بدو تولد انسان می باشد. از امیتازات سلول های بنیادی کمک به رشد ارگان های بدن است که انسان را از دوره نوزادی به دوره کودکی و خردسالی برساند.

در قسمت هایی از بدن که سلول های بینادی بیشتری وجود دارد، بدن شروع به ساخت و ساز می کند. ظاهر یکسان سلول ها به همدیگر باعث شده که پیدا کردن این سلول ها برای دانشمندان بسیار سخت باشد. خوشبختانه دندان های شیری و دندان های بزرگسالی انسان نیز قابلیت ذخیره سلول های بنیادی را دارند. اما متاسفانه هنوز موفق به کار گذاشتن آن در انواع روش های کاشت دندان طبیعی نشده اند.

کاربرد سلول های بنیادی

یکی از دلایلی که باعث می شود دانشمندان برای کاشت دندان طبیعی توسط سلول های بنیادی تردید به کار ببرند، قابل اعتماد نبودن سلول های بنیادی می باشد. از این رو از سلول های بنیادی به عنوان جایگزین کامل دندان ها و یا حتی ایمپلنت دندان اما به صورت مرحله ای موقت یاد می شود.

زمانی که دندان ها شروع به پوسیدگی می کنند، سلول ها وارد عمل می شوند. روند کار به این صورت است که پیش از خراب شدن ریشه دندان ها، حفره های آن را به طور کامل بهبود بخشد. سلول ها قادر هستند که به ترمیم خمیر دندانی و تحریک سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن باکتری های مخرب کمک کنند.

نکاتی برای کاشت ایمپلنت ساب پریو استیل | بهترین دندانپزشک اصفهان

آیا ایمپلنت دندان همان کاشت دندان طبیعی است؟

کاشت ایمپلنت دندان که همانند کاشت دندان عمل می کند، شباهت بسیار زیادی با دندان های طبیعی فرد دارد. در صورتی که پس از کاشت دندان مراقبت های اصولی و روتین وار از سمت بیمار انجام شود، طول عمر ایمپلنت از طول عمر دندان طبیعی نیز بیشتر خواهد شد.

ایمپلنت از پایه ای فلزی در اکثر موارد با جنس تیتانیوم ساخت و طراحی می شود. علت استفاده از آلیاژ تیتانیوم سازگاری آن با سلول های بدن می باشد. متخصص دندانپزشکی پایه فلزی را با مهارت و ظرافت خاصی در استخوان فک کار می گذارد.

به یاد داشته باشید برای افرادی که فاقد استخوان فک کافی هستند از پیوند استخوان در ایمپلنت و یا کاشت استفاده می شود.  مراحل بعدی کاشت ایمپلنت دندان قسمت تاج و روکش آن ساخته می شود. در این مرحله نوع متریال و جنس مواد بکار گرفته در ساخت ایمپلنت قیمت و هزینه کاشت ایمپلنت دندان را مشخص خواهد کرد.

علت انتخاب ایمپلنت بعنوان کاشت دندان طبیعی

دندان ها نقش بسزایی در زیباسازی صورت فرد ایفا می کند. با از بین رفتن آن مشکلات زیادی بر روال عادی زندگی رخ خواهد داد. متاسفانه هنوز کاشت دندان طبیعی به طور قطعی انجام نشده است اما کاشت ایمپلنت دندان می تواند بعنوان کاشت دندان طبیعی مزایای خود را برای بیمار به ارمغان آورد. از جمله مزایای کاشت ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مدرن ترین و جدیدترین روش جایگزینی کاشت دندان طبیعی
  • طولانی بودن طول عمر آن
  • افزایش اعتماد به نفس در فرد
  • بالابردن قدرت تکلم و جویدن
  • تکیه گاه برای دندان های مجاور
  • عملکردی همانند ریشه دندان طبیعی
  • زیباسازی صورت و ایجاد طرح لبخند
  • بالا بودن درصد موفقیت کاشت ایمپلنت

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

پوسیدگی ایمپلنت دندان

مراقبت و نگه داری از دندان های طبیعی کاری بسیار ظریف و پردقت است. چنانچه فرد از این مراقبت ها غافل شود به مرور زمان مجبور به پیدا کردن انواع روش های کاشت دندان خواهد بود. هر چند انواع روش های کاشت دندان وجود دارد اما همه آنها صد درصد همانند دندان طبیعی عمل نمی کنند. ایمپلنت دندان تا حدود بسیار زیادی می تواند شبیه سازی دندان طبیعی را برای انسان داشته باشد.

پس از کاشت ایمپلنت دندان چنانچه مراقبت های آن همانند انتخاب مسواک مخصوص ایمپلنت دندان بخش مهمی بوده و سعی کنید کار با ایمپلنت مرتب و روتین وار نباشد فلز به کار رفته در آن خراب خواهد شد. ایمپلنت در مجموع پوسیده نمی شود اما بدون شک خراب خواهد شد.

برخی از مراقبت هایی که باید پس از ایمپلنت دندان حتما آن را رعایت کرد از قبیل استفاده از نخ دندان، استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت، واتر جت پس از کاشت ایمپلنت دندان ، چکاپ دوره ای توسط متخصص ایمپلنت، عدم فشار زیاد بر روی دندان و دیگر موارد می باشد.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

انواع ایمپلنت از نظر مراحل درمان

دلایل لق شدن ایمپلنت دندان

مسواک مخصوص ایمپلنت دندان

Leave a Comment