انواع روکش های دندان شیری | بهترین دندانپزشک اصفهان

آشنایی با انواع روکش های دندان شیری

در مطلب امروز سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان انواع روکش های دندان شیری را مورد بررسی قرار می دهیم. احتمال دارد روکش دندان فلزی برای کودکان را بشناسید، اما این تنها مدل موجود نیست. چهار نوع اصلی عبارتند از:

  • روکش‌های استنلس استیل یا فولاد ضدخش
  • روکش‌های رزین کامپوزیت (اسیدخراشی شده)
  • روکش‌های فولادی روکش‌شده (روکش سرامیکی فلزی)
  • روکش‌های تمام-سرامیک زیرکونیا

هر نوع روکش دندان شیری مزایا و معایب خود را دارد، و در برخی شرایط انتخاب بهتری است. اجازه دهید بیشتر توضیح دهیم:

روکش فلزی دندان شیری

روکش‌های استیل پیش‌ساخته شناخته‌ترین روکش در حوزه دندانپزشکی اطفال است. که استفاده از آن همچنان رواج دارد. به دلیل استحکام ذاتی و مقاومت‌اش در برابر رطوبت، روکش فلزی دندان شیری برای دندان‌های آسیاب عالیست. این روکش برای پوسیدگی‌های بین دندانی هم زیاد تجویز می‌شود. این روکش‌ها همواره حامل خبرهای خوبی برای کودکان و والدین هم هستند، از جمله جایگذاری سریع و ساده (که در یک جلسه تمام می‌شود) و هزینه بسیار اقتصادی. اگر نگران ظاهر زیبایی دندان های شیری نباشید، روکش دندان فلزی برای کودکان بهترین گزینه هستند. در موارد نادر، آنها می‌توانند باعث تحریک موضعی بافت شوند.

آشنایی با روکش دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

روکش دندان کودک رزین کامپوزیت

این تاج‌ها اگر به خوبی تهیه شوند، زیبایی بسیار زیادی خواهند داشت. قرار دادن آنها روی دندان کودک هم مهارت بالایی را می‌طلبد. روند درمانی با این روکش‌های به زمان بیشتری نسبت به باقی گزینه‌ها هم احتیاج دارد. به همین خاطر برای کودکان خردسال چندان مناسب نیستند.

روکش دندان کودکان از جنس رزین تماما از مواد پرکننده کاموزینی ساخته شده است. این روکش‌ها به زیبایی هرچه تمام‌تر رنگ دندان طبیعی را تقلید می‌کنند؛ اما تمایل آنها به جذب لکه و تغییر رنگ را نباید فراموش کرد. همچنین اگر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم انجام نشود، ممکن است جذب پلاک اتفاق بیفتد و پوسیدگی دوباره عود کند. مهمترین ایراد روکش دندان کودکان از جنس رزین کامپوزیت احتمال شکستن آنهاست؛ آنها از روکش‌های استیل بسیار ضعیف‌تر هستند.

روکش دندان شیری سرامیکی فلزی

روکش دندان فلزی برای کودکان را می‌توان طوری ساخت که از نظر بصری زیباتر باشد؛ به خصوص زمانی که والدین به دنبال روکش دندان شیری جلو باشند. اینجاست که روکش‌های استیل ضد زنگ با روکش سرامیکی مارد می‌شوند. این تاج‌ها از نظر ظاهری فوق‌العاده دلپذیر هستند، زیرا از بیرون به رنگ دندان‌اند (البته از داخل همچنان نقره‌ای هستند). برای اینکه روکش سفید به فلز بچسبد، باید حجم بیشتری به تاج اضافه شود. به همین خاطر این روکش‌ها حجیم، ضخیم و گرد به نظر می‌رسند. این مدل روکش دندان کودکان یک مشکل دیگر هم دارد: احتمال کنده شدن بخش سفید و نمایان شدن بخش فلزی به مرور زمان. این اتفاق به دو دلیل می‌افتد:

  • زمانی که کودک دندان‌های خود را به هم می‌ساید؛
  • یا در نتیجه ساییدگی ناشی از ورود نیروی جویدن روی دندان‌های عقبی.
  • به همین خاطر، این نمونه (با قیمت متوسط خود) برای روکش دندان شیری جلو توصیه می‌شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

روکش دندان کودکان زیرکونیا

این روکش‌ها مانند نمونه‌های فلزی در اندازه‌های خاص از پیش ساخته شده‌اند. و هرچند در ساختارشان فلز ندارند، اما به شدت مقاوم‌اند. روکش‌های تمام-سرامیک زیرکونیا در برابر تجمع پلاک و پوسیدگی هم مقاوم هستند، و در کودک آلرژی ایجاد نمی‌کنند. شاید از معدود نکات منفی روکش دندان کودک زیرکونیا قیمت بالای آن باشد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان کودکان

درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال

علل کشیدن دندان

Leave a Comment