انواع عمل پیوند لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

انواع عمل پیوند لثه

به طور کلی ما 3 نوع عمل جراحی لثه یا پیوند لثه داریم که در ادامه به طور خلاصه به معرفی انواع عمل پیوند لثه پرداخته ایم.

1. جراحی لثه تحلیل رفته با گرافت و پیوند بافت همبند

در این روش، جراح لثه، بخشی از بافت سقف دهان را برش میدهد به این بخش فلپ میگویند. جراح سپس بافت زیر فلپ را برداشته و به مکانی که لثه تحلیل رفته و نیاز داریم ریشه دندان را بپوشانیم بخیه میکند. انواع عمل پیوند لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

2. جراحی لثه تحلیل رفته با پیوند لثه آزاد

این روش برای افرادی که لثه های نازکی دارند و برای ضخیم کردن لثه ها نیاز به بافت اضافی دارند، انجام داده میشود. در این روش پریودنتیست: بافت را مستقیماً از لایه بالایی بافت روی سقف دهان جدا می کند این بافت جدا شده و آزاد را به لثه نازک اضافه میکند.

3. جراحی لثه تحلیل رفته با پیوند پدیکل (پیوند لترال)

در این روش جراحی لثه، به جای اینکه از سقف دهان گرافت برداشته شود، از نزدیکی لثه بالا رفته، یک برش روی لثه زده میشود و بخشی از آن را به سمت دندانی که لثه اش بالا رفته بخیه میکنند. این عمل زمانی انجام میشود که به اندازه کافی بافت لثه در اطراف دندان های مجاور وجود داشته باشد.

آیا پیوند لثه درد دارد؟

در حین عمل با توجه به اینکه از بیحسی استفاده میشود شما قاعدتا نباید هیچ دردی تجربه کنید. اما بعد از عمل درمان تحلیل لثه بسته به نوع عمل، ممکن است درد مختصری تجربه کنید. اگر برای عمل شما، از پیوند بیگانه (از شخص دیگری) استفاده شده باشد شما درد کمتری تجربه خواهید کرد. اما اگر پیوند لثه از کام یا سقف دهان باشد درد بیشتری را تجربه خواهید کرد که البته این درد چند روز بیشتر طول نخواهد کشید. روند بهبودی کامل معمولا بین 1 تا 2 هفته طول میکشد اما یک روز بعد از عمل میتوانید به زندگی روزمره خود بازگردید. اگر طی مدت نقاهت پیوند لثه درد تجربه کردید میتوانید با داروهای غیر نسخه ای مسکن آن را سرکوب کنید. بعد از عمل همچنین ممکن است دندان ها نسبت به مواد غذایی سرد و یا گرم حساس باشند، که امری طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد بیشتر افراد می توانند روز بعد به کار خود برگردند. بعد از عمل باید چند بار به متخصص پریودنتیست مراجعه کنید تا ار زوند جوش خوردن پیوند اطمینان حاصل کند. لثه ها نه تنها بعد از عمل متفاوت به نظر می رسند بلکه ممکن است احساس کنید سف تر و محکمتر از قبل شده اند. این هم طبیعی است.
جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:
فرآیند عصب کشی دندان و اتفاقات بعد از آن بلیچ کردن دندادن رو روش های انجام آن درمان فاصله بین دندان ها با باندینگ دندان مزایا و فواید درمان ریشه دندان

Leave a Comment