بررسی انواع پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت

در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان انواع پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت را مورد بررسی قرار می دهیم.

پیوند آلوپلاست:

از مواد سنتزی (مصنوعی) برای پیوند استفاده می شود که حاوی مواد معدنی طبیعی هستند.

پیوند اتوگرافت:

پیوند اتوگرافت به برداشت استخوان از بدن خود بیمار گفته می شود. معمولا از ستیغ استخوان تهیگاهی ران برداشت می شود.

پیوند آلوگرافت:

استخوان آلو گرافت از یک اهدا کننده (معمولا یک جسد) به دست می آید.

پیوند زنوگرافت:

استخوان از یک حیوان (اغلب گاو) برداشت می شود.

بهترین نوع پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت

اگر گزینه پیوند اتوگرافت را انتخاب کنید یعنی از بدن خودتان استخوان برداشته شود، بیشترین احتمال موفقیت وجود دارد. اشکال پیوند اتوگرافت در این است که در محل دیگری از بدنتان نیز باید جراحی صورت بگیرد تا استخوان برداشته شود. با این حال به دلیل کوچک بودن استخوانی که برداشته می شود، معمولا درد خفیفی پس از عمل تجربه می کنید و دوره نقاهت کوتاه است.

انواع ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

برخی افراد پیوند آلوگرافت را ترجیح می دهند. در این روش از بانک استخوان استفاده می شود و همه مواد استریل و فرآوری شده هستند. استخوان گاوی یا حیوانات دیگر نیز پیش از استفاده کاملا فرآوری می شوند و به مواد کلسیتی تبدیل می شوند. هنگامی که پیوند می خورند، استخوان بدنتان از این مواد برای رشد استفاده می کند.

مواد سنتزی یا مصنوعی شامل سرامیک بر پایه فسفات کلسیم (مانند هیدروکسی آپاتیت یا تری کلسیم فسفات) است. از آنجایی که این مواد زیست فعال هستند، در بدن به صورت طبیعی شکل می گیرند و استخوان با کمک آنها خود را تقویت و بازسازی می کند. استفاده از مواد مصنوعی پیوندی، امکان انتقال بیماری را نیز به کلی برطرف می کند. هر روش پیوند برای شرایط خاصی ممکن است بهتر باشد. بنابراین در این زمینه باید نظر جراح ایمپلنت را بپرسید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

میزان درد عمل پیوند استخوان

عمل پیوند استخوان فک که پیش از کاشت ایمپلنت صورت می گیرد، اگر با استفاده از مواد پیوندی از بدن خودتان نباشد ناراحتی جزئی ایجاد می کند. در حین عمل با بی حسی و آرام بخش هیچ دردی احساس نمی کند. پس از برطرف شدن تاثیر بی حسی، درد شروع می شود اما معمولا با مسکن های معمولی قابل کنترل است. تا چند روز احتمالا نیاز به مسکن دارید. در مواردی ممکن است دکتر برایتان مسکن قوی تری تجویز کند.

بسته به این که گستردگی عمل جراحی چقدر بوده است، ممکن است تا چند هفته ناراحتی داشته باشید. اگر استخوان از بدن خودتان برداشته شده باشد، در دوره نقاهت پس از عمل درد بیشتری دارید چرا که در دو ناحیه تحت جراحی قرار گرفته اید. به طور کلی معمولا استخوان برداشتی بسیار کوچک است بنابراین دوره درد یا ناراحتی هم کوتاه خواهد بود.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان

آشنایی با پست و کور دندان

نکات مراقبتی قبل و بعد بلیچینگ داخلی دندان

Leave a Comment