ایمپلنت تمام دندان ها | بهترین دندانپزشک اصفهان

آیا ایمپلنت تمام دندان ها ممکن است؟

از بین تمامی روشهایی که در دندانپزشکی امروزی برای جایگزینی دندان استفاده میشود، ایمپلنت دندان بهترین گزینه است. این روش حتما باید توسط متخصص ایمپلنت دندان انجام شود. در واقع شما گزینه ای بهتر از ایمپلنتهای دندانی که نتایج طولانی مدت دارند، پیدا نخواهید کرد. از آنجایی که ریشه دندان کمک میکند از دندان حمایت کند، اگر ریشه دندان آسیب ببیند، شما به طور طبیعی دندان را با پوسیدگی از دست میدهید. آسیب دیدن ریشه یکی از مهمترین مراحل پنهان از دست دادن دندان است. در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا ایمپلنت تمام دندان ها ممکن است؟

ایمپلنت دندان ؛ یک راه حل دائمی

با ایمپلنت دندان،یک پیچ کوچک از پایه تیتانیومی به جای ریشه دندان از دست رفته قرار میگیرد. این کار با جراحی انجام میشود، ایمپلنت در لثه شما قرار می گیرد و با اینکه بسیار کوچک است، گاهی ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز باشد. پس از اتمام دوره نقاهت باید مجددا برای گذاشتن پروتز دندان مصنوعی روی آن اقدام کنید. کاشت ایمپلنت تمام دندانها معمولا در 95 درصد موارد موفقیت آمیز است و به همین دلیل است که بهترین روش برای ترمیم دندان است.

انواع مختلف ایمپلنت

انواع مختلفی از ایمپلنتها را میتوان برای دندانهای از دست رفته استفاده کرد، از جمله:

1- جایگزینی تک دندان

در صورت از دست دادن دندان، ریشه دندان از دست رفته را می توان با یک ایمپلنت دندان پر کرد. سپس پروتز را روی آن قرار میدهند. این درمان بالاترین میزان موفقیت را دارد، حتی میتواند مادام العمر به عنوان دندان به شما خدمت کند. حتی اگر هزینه اولیه آن کمی بیشتر از گزینه های دیگر باشد، ارزش وقت گذاشتن را دارد. با ایمپلنت، ریشه دندان تخریب نمیشود و نیازی به ترمیم ریشه نیست.

2- جایگزینی چند دندان

گاهی اوقات ممکن است چند دندان را با هم از دست بدهید، در این موارد ایمپلنت بهترین گزینه به نظر میرسد. همچنین دندانهای کاشته شده می توانند به عنوان یک پل دندانپزشکی عمل کنند. به عنوان مثال، اگر سه دندان از دست رفته است، میتوانید آنها را با دو ایمپلنت جایگزین کنید، در این مثال دو دندان ایمپلنت و دندان میانی پروتز است. به این ترتیب نیازی به استفاده از دندانهای طبیعی باقی مانده به عنوان بریج نیست.

3- ایمپلنت تمام دندانها

ایمپلنتها حتی میتوانند فضایی را در فک بالا و پایین برای نگه داشتن دندانهای مصنوعی و جلوگیری از حرکت بیشتر فراهم کنند. در برخی موارد، یک ایمپلنت جدید میتواند حداقل چهار دندان را پشتیبانی کند. هنگامی که تراکم و حجم استخوان فک مورد بررسی قرار میگیرد، ممکن است 5-6 ایمپلنت برای حمایت از 10-12 دندان مورد نیاز باشد. جایگزینی ایمپلنتهای دندانی به حمایت بیشتر از استخوان فک کمک میکند، نمیریزد و برای مدت طولانی دوام می آورد.

ترکیب پروتز مصنوعی و ایمپلنت

ایمپلنتها میتوانند فضایی را برای پروتزهای متحرک فراهم کنند و آنها را راحت تر و موثرتر کنند. پروتزهای قدیمی مستقیماً روی لثه قرار میگرفتند و در این حالت به استخوان فک فشار مستقیم وارد میکردند. به این ترتیب، پوسیدگی توسعه یافته و به سمت پایین فروکش میکند. امروزه دندانپزشکان با ترکیب پروتز مصنوعی با ایمپلنت شرایط را آسان کرده اند تا فشاری به استخوان فک وارد نشود. در عین حال از فرسایش استخوان فک جلوگیری میکند و حرف زدن و غذا خوردن را آسانتر میکند.

آیا برای تمام افراد ایمپلنت تمام دندانها امکان پذیر است؟

نصب ایمپلنت در انواع مختلفی برای دندانهای از دست رفته انجام می شود که هر کدام از آنها به تعداد دندانهای از دست رفته بستگی دارد. انواع مختلف آن عبارتند از:

1- ایمپلنت دندان تکی

زمانی که شما یک دندان طبیعی را از دست می دهید، ایمپلنت دندان یک گزینه عالی برای دندان از دست رفته است و ریشه دندان را پر میکند. ایمپلنتها را میتوان مادام العمر استفاده کرد و بسیار بهتر از روشهای دیگر است، حتی اگر دو دندان از دست رفته باشد، می توانید یک دندان را کاشت و برای دیگری از بریج دندان استفاده کنید.

2- کاشت دو ایمپلنت

در صورت از دست دادن سه دندان بهترین راه قرار دادن دو دندان و بستن دندان میانی است و در صورت از دست دادن چهار دندان از کاشت دو دندان و بریج استفاده میشود.

3- کاشت سه ایمپلنت

اگر چهار دندان از دست داده اید، میتوانید با گذاشتن سه ایمپلنت از دندانهای از دست رفته حمایت کنید.

4- روش All-on-4

اگر تمام دندانهای خود را از دست داده اید، میتوانید از روش All-on-4 برای ایمپلنت تمام دندانها در فک بالا و پایین استفاده کنید. این روش به این صورت انجام میشود که چهار ایمپلنت برای کسانی که تمام دندانهای هر یک از فک پایین یا بالا را از دست داده اند نصب میشود که روش بسیار مناسبی برای کسانی است که تمام دندانها را به صورت یکجا از دست داده اند. اما برخی از افرادی که دارای استخوان فک ضعیف هستند، باید از ۶ تا ۸ ایمپلنت به عنوان پایه استفاده کنند.

اگر تمام دندانهای خود را از دست بدهید، تعداد ایمپلنتهای کاشت دندان به عواملی مانند میزان مقاومت استخوان فک، فک مورد درمان (بالا یا پایین)، سیستم عضلانی بیمار هنگام جویدن و … بستگی دارد. در این روش حتی بیمار میتواند انتخاب کند که از پروتز ثابت استفاده کند یا متحرک.

به طور کلی 2 تا 6 ایمپلنت برای جایگزینی کل فک پایین، 4 تا 8 ایمپلنت برای جایگزینی کامل فک بالا و 8 تا 14 پایه برای ایمپلنت تمام دندانها، بسته به عوامل یاد شده، مورد نیاز است.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

مشکلات ایمپلنت دندان در فک بالا

از آنجایی که فک بالا نرمتر از فک پایین است و سینوس دارد، کاشت ایمپلنت مشکل است. اگر بعد از از دست دادن دندان، ایمپلنت را دیرتر شروع کنید، سینوسهای شما بزرگ میشوند و وضعیت را سختتر میکنند. هنگامی که بیماری که تمام دندانهای فک بالا خود را از دست داده است برای ایمپلنت تمام دندانها مراجعه میکند، دندانپزشکان سعی میکنند از جراحی سینوس اجتناب کنند و پایه ایمپلنت را در اطراف سینوس قرار دهند.

4 ایمپلنت در فک بالا ایده آل است، اما حداکثر میتوان 8 ایمپلنت را در فک بالا قرار داد.

چند ایمپلنت در فک پایین پایین قرار می گیرد؟

استخوان فک پایین از استخوان فک بالا متراکمتر است، بنابراین ایمپلنتهای کمتری در فک پایین قرار میگیرند.

دو تا شش ایمپلنت برای فک پایین مناسب است اما به طور کلی چهار ایمپلنت برای متعادل کردن موقعیت کلی دندانها در فک ترجیح داده میشود.

| بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

جایگزینی ایمپلنت با دندان اصلی

دندانپزشکان گاهی اوقات به دلایل مختلفی جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت را توصیه میکنند. اما در چنین مواقعی ابتدا لازم است دندانهای پوسیده و آسیب دیده از دهان خارج شوند و سپس به موقع عمل جراحی و کاشت دندان، انجام شود. افرادی که کار کشیدن دندان اولیه را به قصد کاشت ایمپلنت انجام می دهند، باید در زمان مناسب اقدام کنند. زمان بندی صحیح میتواند بر روی قرارگیری و هم ترازی سایر دندانهای اصلی تاثیر بگذارد.

در صورتی که پس از کشیدن دندان زمان مناسب برای کاشت دندان انتخاب نشود، این احتمال وجود دارد که دندان اصلی به سمت فضای خالی بین دندانها رانده شود و این امر باعث خم شدن سایر دندانهای شما و از دست دادن موقعیت اصلی خود شود. با توجه به مطالبی که ذکر شد کاشت ایمپلنت دندان در زمان مناسب و ایده آل پس از کشیدن دندان اصلی ضروری است.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

آشنایی با انواع باندینگ دندان

خطرات و عوارض کج شدن دندان کودک

لنز دندانی

Leave a Comment