ایمپلنت دندان زایگما | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی ایمپلنت دندان زایگما

ایمپلنت دندان زایگما یا ایمپلنت دندان زایگماتیک به جای ایمپلنت دندان معمولی استفاده می شود. اما این دو نوع ایمپلنت با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. پزشکان پایه ایمپلنت زایگوماتیک را  به جای فک بالا در لایه های استخوانی قرار می دهند. در ادامه این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم به بررسی ایمپلنت دندان زایگما بپردازیم. با ما همراه باشید.

به یاد داشته باشید که استخوان گونه تراکم بیشتری نسبت به استخوان فک دارد. برای کاشت ایمپلنت دندان معمولی نیاز است که استخوان دارای کیفیت مناسبی باشد. زمانی که استخوان بیشتر از حد معمول تحلیل رفته باشد و از کیفیت مناسبی برای استخوان برخوردار نباشد و علاوه براین با افزایش پنوماتیک شدن سینوس فک بالا همراه باشد بدون شک ایمپلنت دندان معمولی را در فک بالا خلفی غیرممکن می کند.

چه موقع از ایمپلنت زایگما استفاده می شود؟

انجام مراحل کاشت ایمپلنت دندان نیاز به شرایط مناسب و کافی دارد. در صورتی که این شرایط لازم بخصوص کیفیت یا مقدار استخوان فک بالا مهیا نباشد بایستی از ایمپلنت دندان زایگما استفاده کرد. برخی شرایط مانند جذب و تحلیل استخوان و همچنین پنوماتیک شدن سینوس فک بالا یا ترکیبی از هر دو مورد می تواند سبب شود که حجم استخوان در حد نرمال نباشد. از نظر علم دندانپزشکی برای قراردادن پایه های ایمپلنت دندان در ناحیه خلفی فک فوقانی بایستی در حدود 10 میلی متر باشد. از پیوند استخوان و لیفت سینوس برای افزایش حجم استخوان فک استفاده می شود. اما هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارد.

در این میان ایمپلنت دندان زایگما جهت توانبخشی غده آتروفیک فک بالا تحت عنوان گزینه ای مناسب برای پیوند استخوان در سالهای اخیر بسیار استفاده شده است. به طور تقریبی و طبق آمار بدست آمده نتایج رضایت بخشی از سوی بیماران بدست آمده است.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

ایمپلنت زایگوماتیک چه زمانی کار گذاشته می شود؟

اگر بخواهیم زمان دقیق انجام انواع پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت زایگما را تخمین بزنیم، بلافاصله و در حین عمل جراحی می باشد. اندازه های مختلف ایمپلنت در سایزهای مختلف از 3 تا 5.52 میلی متر ساخته می شود. براساس استانداردهای دندانپزشکی سر ایمپلنت زایگما به نحوی طراحی شده است که پروتز را با زاویه 45 درجه به محور طولانی ایمپلنت بچسباند.

ایمپلنت فک بالا و پایین زایگماتیک برای بیمارانی مناسب است که تمامی دندان های خود را در قسمت فک بالایی از دست داده اند. یا مخصوص بیمارانی است که به دلیل بیماری هایی همانند پریودنتیت تهاجمی عمومی، دارای دندان های شکسته و یا بسیار متحرک هستند. براساس گزارش هایی که در طی این چند سال از موفقیت ایمپلنت زایگما منتشر شده است چیزی بالغ بر 97 الی 98 درصد موفقیت را به همراه داشته است.

ایمپلنت دندان زایگما | بهترین ایمپلنت اصفهان

نحوه عملکرد ایمپلنت دندان زایگما

اگر به ایمپلنت های معمولی دقت کرده باشید خواهید دید که این نوع ایمپلنت به صورت ثابت داخل استخوان فک بالا که تحت عنوان ماگزیلا شناخته می شود، جایگذاری می شود. چنانچه ماگزیلا اسیب ببیند و یا تحلیل رود، کاشت ایمپلنت دندان معمولی امکان پذیر نخواهد بود. در این شرایط متخصص از ایمپلنت دندان زیگوماتیک استفاده می کند و آن را در توده استخوانی تکیه می دهد.

این نوع از ایمپلنت ها از طریق پوسته آلوئولار و سینوس ماگزیلا کار گذاشته می شوند و به استخوان زیگوماتیک تکیه داده می شوند. در نظر داشته باشید در شرایطی که تخریب ماگزیلای قدامی بیشتر از حد مجاز باشد می توان از دو ایمپلنت زیگوماتیک اضافی در قسمت جلوتر استفاده نمود.

ارتفاع ایمپلنت ها زیاد است از این رو متخصص ناچار است که فرایند ایجاد حفره را به صورت گسترده انجام دهد. فراموش نکنید که انجام اسکن های سی تی و CBCT پیش از جراحی لازم و ضروری می باشد تا نمای جامعی فراهم شود و اطمینان حاصل شود که عمل کاشت به صورت دقیق انجام می شود.

برای اینکه بیمار دردی را احساس نکند متخصص از داروهای آرامش بخش استفاده می کند. پس از اینکه جراحی انجام شد بایستی ایمپلنت زایگما را به طور موقت به یک بریج ثابت متصل کرد. در نظر داشته باشید زمان بهبود این فرایند حدود چند ماه خواهد بود. پس از التیام کامل نوبت به ترمیم (روکش) نهایی بر روی ایمپلنت خواهد رسید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

ایمپلنت ساب پریو استیل

بررسی ایمپلنت دندان برای کودکان

ایمپلنت به روش پانچ

Leave a Comment