ایمپلنت متحرک | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

ایمپلنت متحرک و کاربرد های آن

در مطلب امروز از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم به بررسی ایمپلنت متحرک و کاربرد های آن بپردازیم. با ما همراه باشید. شاید نام ایمپلنت‌های متحرک شما را به یاد همان دندان مصنوعی معروف بندازد که در گذشته های دور از آن استفاده می شده است. البته نباید در این قضیه انکار را به کار برد چون تا حدودی ایمپلنت همان دندان مصنوعی بوده که در جای خود ثابت نمی شده است. این متحرک باعث خواهد شد که به هنگام غذا خوردن و یا حتی صحبت کردن از جای خود کنده شود و فرد را دچار اذیت کند.

اما یکی از مزایای کاشت دندان بدون ایمپلنت را در قیمت و هزینه ساخت آن دانست. مقاومت ایمپلنت شاید به استحکام ایمپلنت ثابت نباشد اما با این حال استحکام و مقاومت خود را داشت. هر چند برای تمیز کردن ایمپلنت‌های دندان متحرک لازم است که از دهان بیرون آورده شود اما در نظر داشته باشید که می توان بدون بیرون آوردن ایمپلنت آن را تمیز کرد و شست و شو داد.

مزایای ایمپلنت متحرک چیست؟

این نوع ایمپلنت ، بسته به وسعت فضای بی دندانی و در انواع شکل های گوناگون قابل طراحی است. این طراحی به گونه ای است که یک قسمت اکریلی صورتی ساخته شده و به تعداد مورد نیاز دندان مصنوعی بر روی آن قرار می گیرد. از جمله مزایای این نوع ایمپلنت می توان به کم بودن هزینه ساخت آن اشاره کرد. هر چند امکان اینکه ایمپلنت متحرک چسبندگی کافی را نداشته باشد و بیمار در درازمدت اقدام به کاشت ایمپلنت دندان ثابت نماید.

یکی دیگر از مزایای این نوع ایمپلنت، راحت بودن در تمیز کردن دندان است. از نظر برخی افراد ایمپلنت متحرک همانند دندان های مصنوعی قدیمی است اما در نظر داشته باشید که ایمپلنت متحرک به عنوان پشتیبان برای استخوان های تحلیل رفته فک قرار می گیرد در حالی که دندان مصنوعی قدیمی این مزیت را ندارد.

از سوی دیگر نصب به دندان مصنوعی قدیمی دارای قبات بیشتری است و احتمال شکستگی و حتی شل شدن در آن کمتر خواهد بود. با کمک ایمپلنت متحرک بیمار در جویدن غذاها مشکلی نخواهد داشت و حتی قادر به خوردن چیزهای سفت و چسبنده نیز می باشد. از دیگر مزایا که می تواند شما را راغب به ساخت ایمپلنت متحرک کند، ظاهر طبیعی است که به صورت فرد می دهد. این نوع ایمپلنت به نحوی ساخته می شود که به هنگام کار گذاشتن کسی آن را تشخیص نمی دهد. ایمپلنت های متحرک می توانند استخوان فک را حفظ کنند و بدین روش از تحلیل رفتن لثه تا حد زیادی پیشگیری کند.

ایمپلنت متحرک | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

نحوه کاشت پروتز متحرک

کاشت پروتز متحرک یا ایمپلنت متحرک در سه مرحله انجام می شود که در ادامه آن را شرح خواهیم داد:

در ابتدای کار متخصص ایمپلنت با دقت و مهارت تمام فیکسچر را با کمک عمل جراحی به استخوان فک وصل می کند. پس از این مرحله نیاز است که بیمار در یک بازه زمانی 3 تا 4 ماه صبر کند تا بافت لثه و فک در سطح سلولی روی ایمپلنت رشد کند. پایه ایمپلنت به نحوی ساخته شده است که با بدن سازگاری داشته و از این رو بدن آن را بخشی از استخوان فک می شناسد.

این مرحله باید با دقت زیادی انجام شود تا فرم دندان با شکل ایمپلنت متحرک همخوانی داشته باشد و ظاهر طبیعی صورت را حفظ کند. از این رو برای این مرحله بیمار باید یک ماه زمان را درنظر بگیرد. در مرحله پایانی تاج ها به پایه ها وصل می شود و به نوعی این اتصال انجام خواهد شد که به هنگام غذاخوردن و یا صحبت کردن ایمپلنت دچار لغزندگی نشود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

کدام دسته از افراد می توانند از پروتز متحرک یا ایمپلنت متحرک استفاده کنند؟

اوردنچرها (پروتز متحرک متکی برایمپلنت) برای کسانی که با دندان‌های مصنوعی که به شیوه قدیمی درست می‌شوند، مشکل دارند و نمی‌توانند به راحتی با آن‌ها غذا بخورند و تکلم کنند، بسیار مناسب است. افرادی هستند که وسواسی خاصی دارند و تمایل دارند بعد از خوردن غذا دندان های خود را در بیاورند و تمیز کنند. این افراد می توانند از این نوع ایمپلنت استفاده کنند. از سوی دیگر افرادی که از توده استخوانی کافی برای ایمپلنت دندان برخوردار نیستند می توانند ایمپلنت متحرک یا پروتز متحرک را انتخاب کنند.

اما در مجموع باید بدانید که برای تشخیص بهترین شیوه کاشت دندان نیاز است که شما با متخصص دندانپزشکی صحبت کنید و مشاوره داشته باشید. در این شرایط متخصص با توجه به شرایط بدنی و جسمی بیمار بهترین نوع کاشت ایمپلنت دندان را تشخیص می دهد.

آموزش مراقبت از ایمپلنت متحرک

اگر می خواهید این نوع ایمپلنت را برای مدت زمان بیشتری داشته باشید بهتر است مراقبت های زیر را جدی بگیرید:

 • چنانچه به تازگی ایمپلنت متحرک را کار گذاشته اید و هنوز به طور معلمول در جای خود قرار نگرفته است بهتر است برای شست و شوی دهان و دندان از مسواک های نرم استفاده کنید.
 • در هر نوبت که پروتز یا ایمپلنت متحرک را برای خارج کردن غذا و غیره از دهان خارج می کنید حتما آن را بشویید.
 • در صورتی که برای مدت طولانی از ایمپلنت متحرک استفاده نمی کنید بهتر آن را در یک لیوان آب قرار دهید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

عکس cbct برای ایمپلنت

ایمپلنت کره ای CIS

ایمپلنت برای لثه تحلیل رفته چگونه انجام می شود؟

2 Thoughts to “ایمپلنت متحرک”

 1. Reza

  با سلام و خسته نباشید.من دندان های جلوییم سالم هستن و فقط با یه روکش قابل استفاده هستن آیا میشود دندانهای عقب یا همان آسیاب حدودا 10 تا پایین و 8 تا بالا(همشون دندانهای عقبی) را ایمپلنت متحرک انجام داد؟واگه ممکنه راجع ب هزینه اشم یه قیمت بدین ممنون میشم 🌹

  1. با سلام . برای پاسخگویی باید حتما از نزدیک معاینه بشن
   و ان شا ٔالله همراه با عکس OPG تشریف بیارند مطب برای معاینه

Leave a Comment