ایمپلنت ها بر اساس نوع جراحی | بهترین ایمپلنت اصفهان

معرفی انواع ایمپلنت ها بر اساس نوع جراحی

؛ ایمپلنت در واقع عملی است که طی آن دندانپزشک، با کاشت پیچ فلزی در استخوان لثه و استفاده از یک رابط، تاج مصنوعی را به جای دندانی که افتاده است، می‌گذارد. این تاج از نظر ظاهری بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی خودتان است و ضمن این که عمر مفید بالایی دارد. دچار پوسیدگی نمی‌شود. البته دندانپزشکان بسته به نیاز خاص بیماران، می‌توانند از انواع ایمپلنت دندان با انواع تاج در برند های مختلف و روش‌های مختلف جراحی استفاده کنند. پس برای تعیین بهترین گزینه باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد این موضوع با دندانپزشک  خود مشورت کرده و با توجه به شرایط دندان ها و بودجه ای که در اختیار دارید، بهترین روش کاشت دندان را انتخاب نمایید.

اگر در مورد روش‌ها و انواع ایمپلنت دندان اطلاعات کافی ندارید. توصیه می‌کنیم که ما را تا انتهای این مطلب از سایت دکتر مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان همراهی کنید. چرا که در ادامه بیشتر در مورد انواع ایمپلنت ها بر اساس نوع جراحی و روش‌های کاشت با شما صحبت خواهیم کرد.

دو نوع ایمپلنت وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

ایمپلنت‌های اندواستیل

این ایمپلنت‌های دندانی درست در استخوان فک قرار می‌گیرند. پیچ‌های فلزی این نوع ایمپلنت‌ها معمولاً از تیتانیوم ساخته شده و شکل‌شان مانند پیچ‌های کوچک است. رایج‌ترین ایمپلنت‌هایی که امروزه استفاده می‌شوند؛ همین ایمپلنت‌های اندواستیل هستند.

مطلب پیشنهادی : انواع ایمپلنت بر اساس کشور سازنده

ایمپلنت‌های ساب پریواستیل

در این نوع کاشت، ابزار پیچ مانند داخل بافت لثه و روی استخوان فک قرار می‌گیرد. این روش برای بیمارانی که استخوان فک‌شان طبیعی نیست یا نمی‌خواهند از ایمپلنت‌های اندواستیل استفاده کنند؛ کاربرد دارد. اگر استخوان فک شما قادر به پشتیبانی از ایمپلنت یا کاشت دندان نیست. می‌توانید از چندین تکنیک برای بازسازی استخوان، بازگرداندن حالت طبیعی به فک و ایجاد پایه‌ای محکم برای نگه داشتن دندان‌های پشتیبانی شده توسط ایمپلنت استفاده کنید. در ادامه به این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

ایمپنلنت زیگوماتیک چیست؟

ایمپلنت زیگوماتیک نوعی از ایمپلنت دندان که وجه تفاوتش با سایر انواع ایمپلنت در محل کاشت پایه ی ایمپلنت است. گاهی اوقات پیش می آید که به بیمار تمام دندان های فک بالایی خودرا از دست دادند و یا دندان ها براثر بیماری های پریودنتال به شدت آسیب دیده اند که به متخصص ایمپلنت مراجعه کرده و تمایل به ایمپلنت دندان های فوقانی خود دارد اما مشاهده می شود که میزان استخوان کافی برای پشتیبانی و نگه داری ایمپلنت وجود ندارد. در این شرایط در ابتدا راه پیوند استخوان بررسی می شود. اما اگر میزان استخوان از بین رفته با پیوند استخوان هم قابل جبران نباشد. راه حل مناسب در این شرایط ایمپلنت زیگوماتیک است.
پایه ایمپلنت در روش زایگوما از استخوان ضعیف فک و مجاورت سینوس ها عبور کرده و پایه ایمپلنت زیر استخوان گونه (زیگوماتیک) قرارمی گیرند یعنی استخوان گونه پشتیبان ونگه دارنده ی پایه ایمپلنت است.

فواید و معایب انواع ایمپلنت | بهترین دندانپزشک اصفهان

طول عمر ایمپلنت زیگوماتیک چقدر است؟

ایمپلنت به روش زیگوماتیک در استخوانی است که بسیار محکم است و در صورتی که اصول بهداشتی پس از ایمپلنت کاملا به صورت صحیح انجام شود، عمر بالایی دارد و حتی می تواند مادام العمر باشد.

مینی ایمپلنت دندان

روشی از ایمپلنت دندان است و تفاوتی که با ایمپلنت معمولی دارد در سایز پایه های ایمپلنت است. در مواردی که در ناحیه ی بی دندانی تراکم کافی از استخوان برای نگهداری پایه های ایمپلنت مهمولی با قطر تقریبا ۳ میلی متر وجود نداشته باشد یکی از راه های پیشنهادی متخصص ایمپلنت استفاده از ایمپلنت های میکرو است که قطر کوچکتری در حدود ۱.۵ میلی متر دارند. این روشی است که بیمار را از پیوند استخوان بی نیاز می کند.
البته شایان ذکر است که این ایمپلنت ها در موارد خاصی می توانند کاربردی باشند. برای مثال این ایمپلنت ها تکیه گاه مناسبی برای دندان های آسیایی که فشار زیادی را به هنگام جویدن متحمل می شوند، نیستند و بهتر است برای دندان های جلویی که فشار کمتری به آن ها وارد می شود استفاده شود.

آشنایی با مزایای مینی ایمپلنت
کم تهاجم تر است:

ایمپلنت مینی چون سایز کوچکتری دارند برای قرار گیری در استخوان به برش کمتری از بافت لثه نیاز است.

پیوند استخوان:

می تواند جایگزین پیوند استخوان شده و بیمار را از این عمل بی نیاز کند.

درصد موفقیت بالا:

این نوع ایمپلنت هم همانند ایمپلنت های معمولی درصد موفقیتش بالاست.

ایمپلنت بدون جراحی

در ایمپلنت بدون جراحی که از روش های نوین ایملپنت به شمار می رود برش موضع ایمپلنت با دستگاه مخصوص پانچ می شود و بافت لثه برش نمی زنند. از مزیت های ایمپلنت بدون جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به برش بافت زیادی از لثه
 • عدم نیاز به بخیه
 • درد و خونریزی کمتر
 • کاهش مدت زمان بهبودی
 • عمیلیات کاشت ایمپلنت سریع تر است
 • مناسب برای کسانی که تمایل به جراحی ایمپلنت ندارند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

ایمپلنت لیزری

نوعی از روش ایمپلنت هم وجود دارد که در آن از لیزر استفاده می شود که به آن  ایمپلنت لیزری می گویند. اما سوال این است که در کدام مرحله از انجام ایمپلنت استفاده از لیزر ممکن است؟

معرفی کاربرد های لیزر در ایمپلنت
 1. از لیزر می توان برای برش آن قسمت از بافت لثه که ایمپلنت باید جایگذاری شود استفاده کرد.
 2. در مواقعی که ایمپلنت با شکست مواجه می شود جهت خارج کردن ایمپلنت می توان از لیزر استفاد کرد.
 3. عقب بردن لثه برای دسترسی به قسمت های زیر اباتمنت می توان از لیزر استفاده کرد.
مزایای ایمپلنت لیزری
 • درد کمتر
 • تورم کمتر
 • تسریع فرآیند بهبود زخم
 • خاصیت ضد میکروبی دارد
 • آسیب کمتر به قسمت های مختلف بافت لثه

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مراقبت از ارتودنسی در طول مدت درمان

مراقبت های بعد از ارتودنسی (تکمیل درمان)

تکنیک‌های بازسازی استخوان فک

Leave a Comment