اینله و انله دندان چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

اینله و انله دندان چیست؟

فرض کنید یکی از دندان های شما بر اثر هر علتی دچار پوسیدگی شده و این پوسیدگی باعث ایجاد حفره کوچکی در دندان شما شده است. در حالت معمول وقتی به یک دندانپزشک مراجعه میکنید، دندانپزشک حفره دندان ایجاد شده را با کمک مواد پرکننده مخصوصی پر میکند. اما اگر بخش زیادی از دندان از بین رفته باشد و حفره خیلی بزرگ باشد، دیگر مواد پر کننده اثرگذار نخواهند بود. در این حالت دندانپزشکان از روش هایی به نام اینله و انله دندان برای پر کردن حفره ایجاد شده استفاده میکنند.

اینله و انله دندان چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان مقدمه ای بر اینله و انله دندان

پر کردن دندان ابتدایی ترین، اما مؤثرترین روش برای ترمیم دندان و بازگرداندن کارایی آن است. مواد پر کننده تنوع زیادی دارند و قادرند با بستن حفره دندان ایجاد شده علاوه بر حفظ قدرت جویدن شخص، مانع جمع شدن باکتری ها و میکروب ها در حفره شوند. در واقع بستن دندان با مواد پر کننده به معنی پیشگیری از بروز بیماری نیز هست. بنابراین، پر کردن یک روش درمانی بسیار مؤثر است. با پیشرفت دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی اکنون مواد پر کننده به صورت همرنگ دندان نیز تولید میشود که باعث میشود کسی متوجه پر شدن دندان های شما نشود و تمایل استفاده از آن ها نیز بیشتر شود. اما علاوه بر شیوه های معمول پر کردن حفره دندان با این مواد، که اکثر ما با آن آشنا هستیم و تقریباً مطمئناً در مقطعی از زندگی خود آن ها را تجربه کرده ایم، دو روش دیگر پر کردن دندان با نام های اینله و انله کردن دندان وجود دارد. ما از این روش ها برای پر کردن حفرات بزرگتر از حد معمول استفاده میکنیم.

اینله کردن دندان چیست؟

اینله دندان در واقع همان عملکردی را دارد که پرکننده های دندانی دارند. ما در این روش بخشی از دندان که بیش از حد پوسیده است و پوسیدگی بیشتر در بخش میانی دندان است را ترمیم میکنیم. بعد از برداشتن بخش پوسیده و تمیز کردن اطراف آن، ما دندان را اینله و انله میکنیم.

فرایند

اصل فرآیند اینله دندان بسیار شبیه به پر کردن دندان است. اما به جای پر کردن فضای داخلی و توخالی دندان ها، اینله به صورت یکدست فضا را پر میکند. به طور معمول، مواد مورد استفاده در این روش بیشتر از جنس طلا است. زیرا به اندازه کافی قوی و با دوام و زیبا است. طلا برخلاف نقره یا انواع دیگر پر کننده ها، لکه دار نمی شود و می تواند در برابر فشار ناشی از جویدن مواد غذایی نیز مقاومت کند. جدیدا نیز از مواد پرسلینی نیز برای برای پوشش دادن دندان استفاده میشود. که طول عمل آن ها در این حالت تا 10 سال هم میرسد. و کلا بسته به متریال مورد استفاده، این لایه ها حداقل ده سال طول عمر خواهند داشت.

انله دندان چیست؟

انله یا (Onlays) یک نسخه بزرگتر از اینله است. که در آن بخش اعظم دندان های آسیاب دچار فرسایش و پوسیدگی شده است. همانطور که میدانید دندان های آسیاب 4 برآمدگی جانبی دارند. و زمانی که بیش از دو برآمدگی دچار آسیب شوند. ما به جای مواد پر کننده معمولی از انله دندان برای ترمیم استفاده میکنیم. بنابریان تفاوت اینله و انله دندان در واقع میزان پوشش و حمایت آن ها از دندان های آسیب دیده است. اگر آسیب کم باشد و تنها دو برجستگی از دندان پشتی حفره ایجاد شده باشد. ما از اینله و اگر زیاد و بیش از دو عدد باشد از انله دندان استفادده میکنیم.

اینله و انله از چه چیزی ساخته میشوند؟

پرسلن پلاستیک فلزات گرانبها (به عنوان مثال طلا).
جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:
فرآیند عصب کشی دندان و اتفاقات بعد از آن بلیچ کردن دندادن رو روش های انجام آن درمان فاصله بین دندان ها با باندینگ دندان مزایا و فواید درمان ریشه دندان

Leave a Comment