باید‌‌ها و نباید‌های غذا خوردن بعد از کامپوزیت دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی باید‌‌ها و نباید‌های غذا خوردن بعد از کامپوزیت دندان

اگر شما همه مراقبت‌های بهداشتی را رعایت کنید اما باید‌ها و نباید‌های غذا خوردن را ندانید و یا آن‌ها را رعایت نکنید؛ طول عمر کامپوزیت‌های خود را به شدت کاهش خواهید داد. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان  باید‌‌ها و نباید‌های غذا خوردن بعد از کامپوزیت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم . توجه داشته باشید که تمامی این باید‌ها و نباید‌ها در ساعات و روز‌های اولیه انجام کامپوزیت دندان، اهمیت بسزایی دارند. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند‌از:

نوشیدنی‌های تیره رنگ را فراموش کنید:

اگر نمی‌خواهید کامپوزیت‌هایتان دچار تغییر رنگ شود حتما خوردن نوشیدنی‌هایی که دارای رنگدانه هستند را به حداقل برسانید و پس از مصرف آن‌ها نیز حتما بلافاصله دندان‌هایتان را با آب بشویید و مسواک بزنید. برخی از این نوشیدنی‌ها عبارتند‌از: نوشیدنی‌های کافئین دار، شراب قرمز و…
توجه داشته باشید که در روز‌های اول پس از انجام کامپوزیت، مطلقا از نوشیدنی‌های تیره و مواد غذایی دارای رنگدانه صرف نظر کنید.

نوشیدنی‌ها و دهانشویه‌های حاوی الکل را حذف کنید:

زیاده‌روی در مصرف الکل رابطه مستقیمی با کاهش طول عمر کامپوزیت دارد چرا‌که سبب از بین رفتن باندینگ بین کامپوزیت و مینای دندان می‌شود. بهترین جایگزین برای دهانشویه‌های حاوی الکل؛ محلول آب نمک و یا هیدروژن پراکسید است.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

حتی فکر خوردن غذا‌های سفت را هم نکنید:

این گزینه در روز‌های اولیه که کامپوزیت روی دندان نصب شده است، اهمیت بسیاری دارد اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که پس از گذشت ماه‌ها نیز باید همچنان از گاز زدن و یا مصرف غذا‌های بسیار سفت مانند گوشت حاوی استخوان، ته دیگ و.. خودداری کنید؛ زیرا دندان‌های جلویی که کامپوزیت شده‌اند برای گاز زدن مواد غذایی سفت طراحی نشده اند.

کامپوزیت دندان ابزار نیست:

بسیاری از افراد از دندان‌هایشان به عنوان ابزار استفاده می‌کنند که بزرگ‌ترین ضربه را به دندان‌ها و همچنین کامپوزیت دندان می‌زند؛ اگر شما نیز اهل باز کردن درب بطری با دندان هایتان هستید یا گاز زدن سر مداد، ناخون، جوییدن یخ و آبنبات برایتان امری عادی است؛ بهتر است از این به بعد از انجام آن‌ها خودداری کنید در غیر این صورت با شکستن، لب‌پر شدن و یا ترک کامپوزیت‌ها مواجه خواهید شد.
سعی کنید پس از انجام کامپوزیت دندان، از وارد آوردن هر گونه فشار به دندان‌ها، مخصوصا به دندان‌های جلویی که ونیر کامپوزیت روی آن‌ها قرار گرفته است، خودداری کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که دندان‌های طبیعی بسیار مستحکم هستند و استحکام کامپوزیت‌ هیچگاه قابل مقایسه با آن‌ها نیست؛ بنابراین با در نظر گرفتن این مسئله، از فشار آوردن به کامپوزیت که وظیفه زیباسازی دندان‌هایتان را دارد خودداری کنید.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

باز شدن چسب لمینت دندان

تراش دندان در کامپوزیت

طول درمان کامپوزیت

Leave a Comment