بررسی انواع تاج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

آشنایی با انواع تاج دندان

تاج دندان وسیله‌ای مصنوعی است که برای بازیابی شکل و فرم دندان استفاده می‌شود. این یک ترمیم مصنوعی است که به عنوان “روکش” برای دندان آسیب‌دیده و پوسیده یا به عنوان پوشش یک ایمپلنت عمل می‌کند. تاج مانند کلاه ایمنی برای دندان عمل می‌کند و در نتیجه سطح خارجی جدید آن را تشکیل می‌دهد. قصد داریم تا در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی انواع تاج دندان بپردازیم.

دندانپزشکان یا متخصصان پروتز دندانی با گذاشتن سیمان مخصوص روی تاج دندان‌ها یا ایمپلنت‌ها، آن‌ها را متصل می‌کنند. تاج دندان‌های آسیب‌دیده را تقویت می‌کند و همچنین در مواردی که دندان کافی باقی نمانده است، به عنوان جایگزینی برای پر کردن عمل می‌کند.

مطلب پیشنهادی : پاسخ به سوالات رایج پیرامون درمان ریشه دندان

ویژگی های کاندیدای مناسب برای تاج دندان

انتخاب روش تاج دندان ممکن است گاهی اوقات شخص را ملزم به تغییر عادات غذایی خود کند، اگر در اصل برای این کار مناسب نباشد. تاج‌ها به مراقبت منظم نیاز دارند و افرادی که معمولاً تحت این درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • افرادی که دندان‌های نامرتبی دارند که احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد و همچنین باعث درد شدید می‌شود.
  • افرادی که دندان‌های تراش و ترک خورده دارند.
  • افراد مبتلا به عفونت کانال یا پالپ در دندان‌های خود.
  • افرادی که ممکن است دچار ضربه شدید دهانی شده‌اند و به طور همزمان به چندین تاج نیاز دارند
  • افرادی که دچار فرسایش متوسط یا شدید دندان یا از بین رفتن مینای دندان شده‌اند، که می‌تواند به دلیل مصرف بیش از حد مواد غذایی اسیدی مانند نوشیدنی‌های گازدار باشد.

نکات مراقبتی پس از اعمال لومینیرز | بهترین دندانپزشک اصفهان

عدم نیاز همه پوسیدگی‌های دندانی به تاج دندان

ترک‌های کوچک دندان معمولاً به تاج نیاز ندارند. در این موارد، فرم دیگری از دندانپزشکی ترمیمی مانند پر کننده‌ها استفاده می‌شود. در موارد دیگر، پوسیدگی یا شکستگی ممکن است به ریشه دندان راه پیدا کند. قبل از قرار دادن تاج دندان برای حمایت از دندان آسیب‌پذیر در چنین شرایطی، ممکن است درمان کانال ریشه انجام شود. یک نکته مهم در مورد نیاز یا عدم استفاده از تاج دندان، سالم بودن ساختار آن است. ریشه‌های آلوده و ترک‌های بزرگ می‌توانند ساختار دندان را خیلی سریع‌تر و شدیدتر از یک حفره کوچک خراب کنند و به احتمال زیاد به تاج دندان نیاز دارند. برای موارد کمتری از پوسیدگی دندان، اغلب پر کردن کافی است.

پر کردن به معنای این نیست که بعداً به تاج دندان احتیاج ندارید

در مواردی که پرکردن بهترین راه حل باشد، فقط توجه داشته باشید که پر کردن نیاز آینده به تاج دندان را برطرف نخواهد کرد. حفرات یا شکستگی‌های دیگر می‌توانند ساختار دندان را حتی پس از قرار دادن پرکننده به خطر بیندازند. بیمارانی که دندان قروچه می‌کنند و یا به زور چیزی را گاز می‌زنند نیز می‌توانند دندان‌های خود را ضعیف کرده و پر کردن‌های قبلی را دچار ساییدگی کنند تا زمانی که به تاج دندان نیاز شود.

انواع مختلف تاج دندان

انواع مختلف این روش ترمیمی بر اساس نوع تاج دندان استفاده می‌شود. به طور کلی 5 نوع تاج دندان اصلی وجود دارد:

تمام رزین

قیمت تاج رزین از اکثر انواع دیگر تاج دندان کمتر است. دوام آن از سایر فرم‌های تاج کمتر است و این نوع تاج‌ها بیشتر مستعد شکستگی روکش هستند.

تمام سرامیک یا تمام چینی

این نوع تاج دندان برای قرار گرفتن در جلوی دهان ایده‌آل است زیرا طبیعی‌ترین شکل را دارد، اما از استحکام کمتری نسبت به نوع تمام فلزی برخوردار است. ساییده شدن این نوع تاج در مدت زمان طولانی‌تری اتفاق می‌افتد. مزایای تاج سرامیکی این است که:

  • با رنگ دندان‌ها مطابقت دارد
  • برای افرادی که آلرژی به فلز دارند مناسب است
  • این تاج‌ها برای دندان‌های جلو مناسب‌ترین تاج هستند
فلز

کار با تاج‌های فلزی برای دندانپزشک شما آسان است و ماندگاری بالایی دارد. با این حال، تنها ایراد آن‌ها این است که رنگ آن‌ها با رنگ دندان مطابقت ندارد. از فلزات گران قیمت مانند طلا، پالادیوم و غیره یا آلیاژهای فلزات پایه مانند نیکل، کروم تشکیل می‌شود. این تاج‌های دندانی سایش دندان‌های مجاور را به حداقل می‌رسانند. آن‌ها با دوام‌ترین هستند و به ندرت ترک می‌خورند یا می‌شکنند.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

پرسلن فیوز شده با فلز

مقاومت این تاج دندانی در رتبه دوم بعد از تاج فلزی قرار دارد. یک اشکال کوچک این است که هنگام استفاده از این نوع تاج دندان، دندان‌های مقابل آن‌ها بیش از 2 نوع دیگر دچار ساییدگی می‌شوند. تاج‌های دندانی پرسلن فیوز شده به فلز در دندان‌های جلو و عقب استفاده می‌شوند. این تاج‌ها مانند دندان‌های معمولی به نظر می‌رسند.

فولاد ضد زنگ

تاج‌های فولاد ضد زنگ عمدتا درمان موقتی هستند. آن‌ها زودتر ساخته می‌شوند. تا زمان ساخت دندان دائمی از آن‌ها برای محافظت از دندان آسیب‌دیده استفاده می‌شود. این نوع تاج دندان عمدتا در کودکان استفاده می‌شود.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

نحوه انجام لمینت سرامیکی دندان

آنچه باید در مورد درمان ریشه دندان بدانید

روش عمل عصب‌کشی توسط متخصص اندو

Leave a Comment