بررسی تفاوت های عصب کشی و کشتن عصب | بهترین دندانپزشک اصفهان

تفاوت های عصب کشی و کشتن عصب چیست؟

امروز می خواهیم در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی تفاوت های عصب کشی و کشتن عصب بپردازیم. روت کانال یکی از روش‌های دندانپزشکی است که با هدف درمان دندان عفونی یا بیماری انجام می‌شود. دندان از چندین لایه ساخته شده است که عبارتند از لایه سخت، لایه سخته خارجی مینای دندان و عاج و لایه زیرین که تحت عنوان پالپ شناخته می‌شود و حاوی تعداد زیادی عروق خونی، اعصاب و بافت همبند است. روت کانال زمانی ضرورت پیدا می‌کند که بافت نرم دندان به علت پوسیدگی عمیق دچار التهاب عفونت شود. عدم درمان این مشکل می‌‌تواند باعث بدتر شدن عفونت شود و در برخی موارد نیاز به کشیدن دندان افزایش پیدا می‌کند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که روت کانال باعث کشتن دندان می‌شود و این مسئله باعث ترس و نگرانی آنها شده است اما جالب است بدانید که تصور آنها در رابطه با این روش درمانی اشتباه است. روت کانال به تمی‌ز کردن و ضدعفونی کردن قسمت داخلی دندان می‌پردازد و به آن کمک می‌کند خود را ترمیم نماید و به هیچ عنوان باعث مرگ دندان نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

وظایف بافت عصبی پالپ دندان

در قسمت مرکزی همه دندان‌های سالم بافت پالپ وجود دارد. که حاوی تعداد زیادی عروق خونی و اعصاب است که برای رشد و نمو دندان ضروری هستند. بافت عصب دارای عملکرد حسی است و عروق خونی آن به حفظ سلامت مینای دندان و عاج دندان کمک می‌کند و مواد معدنی و مغذی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار می‌دهند.

دلیل التهاب و درد عصب دندان

در شرایط طبیعی عصب درون دندان و هیچ گونه مشکلی ندارد اما هنگامی ‌که دچار التهاب شود و تحت فشار بسیار زیاد، دمای بسیار سرد یا بسیار داغ، ترک خوردگی یا پوسیدگی شدید قرار بگیرد شما را دچار درد خواهد کرد. درصورتی که عصب موجود درون دندان دچار التهاب شود یا در معرض هوا قرار بگیرد دچار آسیب دیدگی شدید می‌شود که فراتر از حد ترمیم است. در چنین شرایطی شما به طور دائمی دچار درد می‌شوید و ممکن است. هنگامی‌ که خوابیده اید به علت درد بیدار شوید و پس از نوشیدن یک لیوان آب سرد دچار درد زیادی شوید.

پاسخ به سوالات رایج پیرامون درمان ریشه دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

در صورت مرگ عصب دندان چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

درنهایت به علت پوسیدگی و التهاب، عصب دندان از بین می‌رود. و پس از آنکه عصب به طور کامل از بین رفت از داخل شروع به پوسیده شدن می‌‌کند و باعث به وجود آمدن عفونت و آبسه خواهد شد. آبسه باعث می‌شود که بافت لثه در اطراف دندان متورم می‌گردد و درون آن کند جمع شود و شما را دچار تنفس بدبو نماید. در چنین وضعیتی شما دچار درد زیادی خواهید شد. در این مرحله روت کانال تنها روش موجود برای متوقف کردن درد دندان و پیشگیری از بروز عوارض جانبی بیشتر است. به منظور نجات بخش باقیمانده دندان شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا به تمیز کردن دندان عفونی بپردازد.

خارج شدن ریشه دندان در روت کانال

پاسخ این سوال منفی است و در هنگام روت کانال به هیچ عنوان ریشه دندان خارج نمی‌شود. در هنگام انجام این روش غیر جراحی فقط دندانپزشک به خارج کردن بافت ملتهب یا عفونی از درون روکش و ریشه دندان می‌‌پردازد. پس از این مرحله باید فضای درون پالپ تمیز و ضد عفونی شود و به کمک مواد مخصوص پر گردد. در صورتی که شما به خوبی از دندان خود مراقبت کنید و از همه دستورات دندانپزشک پیروی کنید فیلینگ دندان تا مدت طولانی بدون هیچ آسیب دیدگی درون دندان باقی خواهد ماند. در هنگام درمان دندان ممکن است قسمت انتهای دندان که به ریشه متصل شده است دچار آسیب دیدگی شود اما همچنان دندان به استخوان فک متصل است.

از بین رفتن اعصاب دندان در روت کانال

پاسخ این سوال منفی است و در طول درمان دندان پزشک به کشتن اعصاب دندان نمی‌‌پردازد. بافت ملتهب یا عفونی پالپ حاوی اعصاب و عروق خونی است که از درون فضای دندان خارج می‌شوند. پس از تخلیه بافت آسیب دیده دندانپزشک به تمی‌ز کردن و ضدعفونی کردن فضای پالپ می‌پردازد و آن را به کمک فیلینگ مخصوص پر می‌کند. در صورتی که شما به طور صحیح از دندان خود مراقبت کنید دندان شما از لحاظ عملکرد و زیبایی هیچ مشکلی نخواهد داشت.

علت درد دندان با وجود خارج کردن عصب

اگرچه خارج کردن بافت نرم عفونی و ملتهب دندان که حاوی عروق خونی و اعصاب است. به حذف منبع عفونت کمک می‌کند، همچنان عفونت در استخوان و رباط اطراف دندان وجود دارد و باعث درد خواهد شد. در اکثر موارد سیستم ایمنی بدن می‌تواند التهاب باقی مانده را از بین ببرد اما در برخی موارد شما برای تسریع روند بهبود به داروی آنتی بیوتیک و ضد التهاب نیاز خواهید داشت.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

علت بروز درد در صورت مرگ دندان

هنگامی‌ که بافت پالپ درون دندان از بین می‌رود دیگر علت درد دندان به بافت ملتهب در روند آن ارتباط ندارد بلکه به علت فعالیت التهابی در استخوان اطراف دندان ایجاد می‌شود. بافت پالپ که دچار مرگ شده است باید تخلیه گردد تا منبع بروز التهاب در استخوان اطراف دندان حذف شود.

علت مصرف انتی بیوتیک علیرغم وجود عفونت دندان

آنتی بیوتیک به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند به کاهش تعداد باکتری موجود در بافت اطراف دندان بپردازد. اگرچه درد کاهش پیدا می‌کند یا از بین می‌رود تا زمانی که بافت درون دندان تخلیه نشود عفونت همچنان باقی خواهد ماند.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

چگونگی تعویض روکش دندان

آنچه از عصب کشی دندان باید بدانید

بررسی فرآیند نصب ونیر سرامیکی

 

Leave a Comment