بررسی علل نیاز به درمان ریشه | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی علل نیاز به درمان ریشه

روت کانال یا کانال ریشه نام روش دندانپزشکی است که پوسیدگی پالپ و ریشه دندان شما را پاک می کند. دندان های شما دارای یک لایه مینا در خارج، یک لایه دوم از عاج و یک هسته نرم داخلی هستند که تا ریشه در استخوان فک شما امتداد یافته اند. هسته شامل پالپ دندان بوده و از اعصاب، عروق خونی و بافت همبند تشکیل شده است. زمانی که پوسیدگی وارد این هسته می شود، پالپ ملتهب یا عفونی شده و حتی می تواند نکروز گردد. برای تمیز کردن پوسیدگی به درمان ریشه نیاز است.

درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان فرآیندی است که طی آن پوسیدگی تمیز شده و دندان عفونی شده نجات می یابد. در طول این عمل، دندانپزشک شما موارد زیر را انجام می دهد:

  • دندانپزشک در ابتدا باکتری ها و پوسیدگی را از پالپ، ریشه و عصب دندان استخراج می کند.
  • سپس ناحیه مورد نظر را با آنتی بیوتیک ضدعفونی می نماید.
  •  در مرحله بعد ریشه های خالی پر می شوند.
  • ناحیه مورد درمان برای جلوگیری از پوسیدگی های جدید بسته می شود.

به طور کلی، درمان ریشه دندان باعث می شود که دندان طبیعی شما در جای خود باقی مانده و از پوسیدگی بیشتر جلوگیری شود. اما دندان در این مرحله شکننده تر می شود و به همین دلیل است که دندانی که کانال ریشه دارد اغلب با روکش پوشانده می شود.

بررسی علل نیاز به درمان ریشه | بهترین ایمپلنت اصفهان

افراد نیازمند به درمان ریشه دندان

افرادی نیاز به درمان ریشه دندان دارند که یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کنند. از این رو، مهم است که هر یک از علائم زیر را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

درد شدید

هر گونه درد در دهان ناخوشایند است و باید به دندانپزشک خود اطلاع داده شود، اما انواع خاصی از درد ممکن است نشان دهنده درد کانال ریشه باشد. اگر درد خود به خودی دارید که گاهی درد آن فروکش می کند و مجددا اوج می گیرد، احتمالاً دندان عفونی یا مرده ای دارید که ممکن است نیاز به کانال ریشه داشته باشد.

برجستگی روی لثه

اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی لثه خود شدید، این می تواند نشانه دندان عفونی باشد که نیاز به کانال ریشه دارد.

حساسیت به گرما و سرما

افرادی که نیاز به کانال ریشه دارند، حساسیت و درد ناشی از گرما و سرما تا مدت ها بعد از نوشیدنی یا غذا باقی می ماند.

لثه های متورم

لثه های متورم، ممکن است نشانه ای از دندان عفونی باشد. گاهی اوقات ممکن است پس از نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن خیلی سخت، لثه ملتهب شود، این متفاوت است. لثه های متورم حساس و کمی دردناک در لمس خواهند بود و متورم باقی می مانند.

تیره شدن لثه

تیره شدن لثه نشانه پوسیدگی لثه است. اگر عفونت وجود داشته و دندان در حال از بین رفتن باشد، لثه ها شروع به پوسیدگی می کنند. این نیز یک علامت مشخص برای کسانی است که نیاز به درمان ریشه دندان دارند.

دندان شکسته یا ترک خورده

در صورت دندان شکسته یا ترک خورده نیز ممکن است نیاز به کانال ریشه داشته باشد. برای نمونه، شاید ضربه ای روی دندان وجود داشته باشد که باعث ایجاد تراشه یا ترک شده و اکنون باعث التهاب یا عفونی شدن پالپ شده است.

تحرک دندان

هنگامی که دندان شما عفونی شده است، ممکن است احساس لق شدن داشته باشید.

البته لقی دندان می‌تواند توسط عوامل دیگری به جز نکروز پالپ (مرگ عصبی) ایجاد شود، اما می‌تواند نشانه‌ای از ضروری بودن کانال ریشه باشد. مواد زائد اسیدی ناشی از مرگ عصبی می توانند استخوان اطراف ریشه در حال مرگ را نرم کنند و باعث تحرک دندان شوند.

بهترین ایمپلنت اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

بیشتر بخوانیم:

ترمیم زیبایی کامپوزیت

روکش زیرکونیا

درمان با کامپوزیت با رنگ طبیعی

Leave a Comment