بررسی لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

 بررسی لمینت دندان

لمینت دندان برای سفید و جذاب کردن دندان ها کاربرد دارد, قیمت لمینت هر دندان یکی از سوالات اساسی بیماران است همچنین واقف بودن به معایب و عوارض کامپوزیت دندان,می تواند شما را در انتخابی اصولی کمک کند. به طور کلی لمینت دندان به دو دسته تقسیم می شود لمینیت سرامیکی و ونیرکامپوزیت (لامینت کامپوزیتی)

موارد استفاده لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در درمان:

  • شکستگی دندان
  • بدرنگی دندان
  • ترک خوردگی
  • کجی و بدشکلی دندان
  • جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی(بیرونی) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان.
درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمیهای کم تا متوسط و یا روشنتر کردن رنگ دندان استفاده می شود. از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانها (دیاستم) نیز استفاده می شود.

بررسی لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

لمینت سرامیکی

یک لایه نازک به قطر حداکثر ۱میلیمتر ساخته شده از سرامیک خالص است که پس از تراشیدن دندان و قالب گیری در با چسب مخصوص روی قسمت جلویی دندان قرارمیگیرد.

مراحل انجام‌ کامپوزیت‌ ونیر

مرحله اول معاینه می باشد. که میتوان گفت مهمترین مرحله درمان است. بر خلاف تصور عموم درمان کامپوزیت برای تمام افراد قابل انجام نیست و یا در صورت انجام دادن نتیجه مناسب یا زیبایی ندارد. در این مرحله موارد زیر مورد بررسی قرار میگیرد:
وضعیت دندانها، رابطه دو فک بالا و پایین نسبت بهم و وضعیت قرار گیری دندانها نسبت به لب و یک سوم تحتانی صورت.
مرحله دوم شامل انجام درمان کامپوزیت ونیر است که معمولا در یک‌ جلسه ۵ ساعته برای هر فک (حدود هشت الی ده دندان) و در مطب انجام میشود.

مراحل انجام‌ لمینیت سرامیکی

پس از معاینه دقیق و مشخص شدن قابل انجام بودن لمینیت سرامیکیقالب گیری اولیه انجام می شود و قالب ها به لابراتوار جهت وکس آپ اولیه ارسال می شود.
انجام ماک آپ با توجه به وکس آپ لابراتوار مرحله بعدی است (با ماده موقت بیمار فرم لمینیتها رو روی دندانهای خود میبیند)، که پس از تایید بیمار و دندانپزشک تراش دندانها (معمولا حدود نیم میلیمتر است) و قالب گیری انجام میشود.
پس از حدود ده روز الی دو هفته لمینیتهای اصلی ارسال میشود. لمینیتها امتحان میشوند و سپس با سمان مخصوص (چسب مخصوص) طی پروسه ای دقیق با ظرافت تمام چسبانده میشوند.
لازم به ذکر است که هر کدام از جلسات اهمیت ویژه ای دارند.

معایب لمینت سرامیکی

احتمال جدا شدن از دندان:

در صورتی که دندانپزشک خلاف اخلاق حرفه ای از چسب بی کیفیت استفاده کند، ممکن است لمینت از دندان جدا شود که در این حالت نیاز است تا مجدد به دندانپزشک مراجعه شود تا درصورت امکان مجدد روی دندان نصب شود.

غیرقابل بازگشت بودن:

به دلیل تراشیده شدن روی دندان امکان برگشتن به حالت اول ممکن نیست (امکان برداشتن لمینت)

دندان های لمینت شده نیازمند مراقبتند:

درست شبیه دندانهای طبیعی نوشابه گازدار, قهوه, سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود. از دندان های لمینت شده باید با مسواک, نخ دندان و… مراقبت کرد.

طول عمر دندان لمینت شده

  • مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت بسیار موثر است در صورتی که لمینت به درستی کارگذاشته نشود ممکن است کنده یا شکسته شود و نیاز به تهیه مجدد لمینت شود.
  • اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما مواجه شود ممکن است لمینت کنده شود.
  • از گاز زدن میوه های سفت, یخ و… باید خودداری کرد و مراقبت های لازم را انجام داد تا طول عمر لمینت افزایش یابد.
  • بهداشت دهان و دندان باید رعایت شود, چرا که درصورت رعایت نکردن و پوسیده شدن دندان ممکن است به لمینت هم از پشت اسیب برسد که نیازمند ترمیم یا حتی تعویض شود.

| صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان |


مطالعه بیشتر :

مراحل کامپوزیت دندان

استانداردهای دندانپزشکی مقابله با کرونا

ترس از دندانپزشکی

Leave a Comment