بررسی مزایا و معایب کاشت ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

آشنایی با مزایا و معایب کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک میله فلزی کوچک شبیه به پیچ است که به صورتی طراحی شده است که در داخل استخوان فک قرار گرفته و با استخوان آمیخته می شود تا پایه یا ریشه محکمی برای نگه داشتن تاج دندان ایجاد نماید. از ایمپلنت دندان میتوان به عنوان پایه ای برای تاج دندان مصنوعی، بریج و یا دندان مصنوعی استفاده کرد. برای کاشت آن باید عمل جراحی صورت بگیرد. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان مزایا و معایب کاشت ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط لازم کاشت ایمپلنت دندان

اولین شرط لازم برای کاشت ایمپلنت، مناسب بودن کیفیت استخوان و ابعاد آن است. با این وجود حتی اگر استخوان شرایط لازم برای نگه داشتن ایمپلنت را نداشته باشد باز هم می توانید با پیوند و تقویت استخوان، این درمان را انجام بدهید.

یکی دیگر از شرایط این است که برای انجام عمل جراحی آمادگی داشته باشید و از نظر سلامتی در وضعیت خوبی باشید. بنابراین کسانی که بیماری های خاصی دارند باید پیش از تصمیم گیری با متخصص ایمپلنت مشورت کنند.

طول دوره درمان ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان در حالت عادی از زمانی که اقدام می‌کنید تا زمانی که صاحب دندان می شوید، چند ماه طول می کشد. چرا که باید استخوان فرصت کافی برای جوش خوردن به ایمپلنت را داشته باشد. با این حال اگر مسئله زیبایی لبخند و جای خالی دندان در جلوی دهان برایتان اهمیت داشته باشد، می‌توانید در صورتی که شرایط لازم را دارید از روش کاشت ایمپلنت فوری بهره ببرید.

در کاشت ایمپلنت فوری در همان روز جایگذاری ایمپلنت، روکش دندان موقتی هم بر روی آن متصل می شود تا در این چند ماهی که منتظر التیام بافت ها هستید، جای دندان در دهانتان خالی نماند.

انواع ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

میزان هزینه کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از نظر هزینه گران ترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. با این حال با توجه به چند مرحله ‌ای بودن درمان می توانید هزینه را مرحله ‌ای پرداخت کنید و نیازی نیست همه آن را یکجا بپردازید. با توجه به طول عمر زیاد ایمپلنت هزینه در بلند مدت مقرون به صرفه تمام می‌شود چرا که این روش نیازی به تعویض ندارد. اگر نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. هزینه آن بر هزینه کاشت ایمپلنت افزوده می‌شود.

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان تنها روش دائمی جایگزین کردن دندان های از دست رفته است و در صورت مراقبت مناسب، ممکن است مادام العمر باشد. به طور متوسط عمر ایمپلنت بالای ۲۵ سال برآورد می شود.

مشکلات مربوط به ایمپلنت دندان

اگر از ایمپلنت دندان درست مراقبت کنید به ندرت دچار عوارض یا مشکلاتی در آینده می‌شود. بیشتر مشکلات ایمپلنت دندان مربوط به عمل جراحی و یا اندکی پس از آن است. اگر شرایط لازم برای کاشت را داشته ‌اید و متخصص مجرب برای این منظور انتخاب کرده‌اید، احتمال بروز مشکلات و عدم موفقیت درمان بسیار کم است.
به طور کلی پس از عمل جراحی، کمی خونریزی، ورم، کبودی و درد خواهید داشت که ظرف چند روز تا چند هفته بهبود می یابد.
یکی از مشکلات پس از کاشت ایمپلنت دندان، عدم جوش خوردن استخوان فک به آن است. در این صورت درمان با شکست مواجه می شود.
همچنین در صورتی که بعداً به دلیلی لثه اطراف ایمپلنت عفونت کند و جلوی عفونت و پیشرفت آن گرفته نشود. ممکن است استخوان فک را درگیر کرده و باعث تحلیل رفتن آن شود. در نتیجه ایمپلنت لق شده و باید کشیده شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

معایب و مزایای کاشت ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان
 • احتمال موفقیت این درمان بالای ۹۵ درصد است بنابراین یکی از موفق ترین درمان ها محسوب می شود.
 • ایمپلنت بسیار با دوام و مقاوم است.
 • ایمپلنت دندان بر خلاف روش‌های دیگر جایگزینی دندان‌های از دست رفته، نیازی به مراقبت ویژه و جداگانه ندارد بلکه همانند دندان‌های دیگرتان تنها کافیست که بهداشت دهان را درست رعایت کنید.
 • احساس راحتی ایمپلنت دندان درست همانند دندان خودتان است.
 • ایمپلنت از نظر زیبایی کاملاً طبیعی و شبیه دندان های واقعی است.
 • ایمپلنت تنها روشی است که از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می کند.
 • برای ثابت نگه داشتن اینپلنت نیازی به بهره‌ کشی از دندان های همسایه نیست و آسیبی به آنها وارد نمی شود.
 • در بلند مدت به دلیل عدم نیاز به تعویض ممکن است مقرون به صرفه تر از روشهای دیگر تمام شود.
معایب ایمپلنت دندان
 • این درمان تهاجمی تر از روش‌های دیگر است و برای انجام آن باید عمل جراحی صورت بگیرد.
 • دفعات نیاز به مراجعه به دندانپزشک بیشتر است و دوره درمان طولانی تر است یعنی مدت زمان بیشتری باید منتظر بمانید تا صاحب دندان شوید.
 • ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید.
 • گرانتر از روش‌های دیگر است.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

عوامل عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در ابتدای کار

درمان حساسیت های دندانی

کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

Leave a Comment