بررسی مزیت های انجام چکاپ دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

آشنایی با مزیت های انجام چکاپ دندان

اولین راه حل شما رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و دومین راه حل، چکاپ دندان ها در دوره های منظم می باشد. از آنجا که دندانپزشک با بررسی دندان ها و لثه و همچنین استفاده از تصاویر رادیولوژی می تواند سلامت دندان های شما را ارزیابی کند، بهترین راه پیشگیری از آسیب دیدن دندان ها می باشد. استاندارد دوره چکاپ برای افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت میکنند، ۶ ماه است. قصد داریم تا در ادامه این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مزیت های انجام چکاپ دندان بپردازیم.

اهمیت چکاپ دندان ها

به صورت خلاصه، چکاپ دندان پزشکی، شما را از خطرات زیر دور می کند:

 • پوسیدگی دندان،
 • عفونت دندان،
 • برخی بیماری ها و سرطان های دهانی،
 • گسترش بوی بد دهان.

یکی از فاکتورهای زیبایی، داشتن دندان هایی سالم و زیباست. پس لازم است که مراقبت های لازم از آن ها به عمل آید. یکی از اقداماتی که لازم است انجام شود تا دندان ها در معرض خطر انواع آسیب های دندانی قرار نگیرند. چکاپ یا معاینات دوره ای دندان در دندانپزشکی است. یک تصور غلط در اذهان وجود دارد که دندان ها تا زمانی که ظاهر سالمی داشته باشند و فرد دردی را احساس نکند، نیاز به درمان و رسیدگی ندارد.

مطلب پیشنهادی : نکات مهم در نگهداری و ترمیم کامپوزیت دندان

در حالی که اگر معاینه های منظم توسط دندانپزشک صورت گیرد، بسیاری از بیماری ها را می توان در روزهای اولیه بروز تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام کرد. ضمن اینکه همیشه گفته می شود که پیشگیری بهتر از درمان است.

سایر مزیت های معاینات منظم دندانپزشکی

مراجعات منظم نزد دندانپزشک می تواند احتمال ابتلای فرد به انواع بیماری های دهان و دندان به کمترین میزان ممکن برساند. در واقع پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های دهان و دندان را می توان از علت های اصلی چکاپ های ماهانه دندان است.

لق شدن یا درد دندان ها می تواند یک هشدار برای مراجعه ی شما به دندانپزشک باشد. احساس درد یک نشانه ی مشترک بین انواع بیماری های دندان است پس بهتر است آن را جدی بگیرید و برای اینکه بفهمید منشا این درد از کجاست به دندانپزشک مراجعه کنید.

چگونگی فرایند چکاپ دندان

فرایند چکاپ دندان در کلینیک دندانپزشکی در چهار مرحله:

 1. شرح حال دندان ها از زبان مراجعه کننده،
 2. بررسی دندان و لثه توسط دندانپزشک،
 3. گرفتن عکس رادیولوژی در صورت لزوم،
 4. و ارائه پیشنهادات برای مراقبت و ترمیم دندان توسط دندانپزشک، خلاصه می شود.

در چکاپ های ماهانه در یک مرحله شرح حال بیمار از زبان خودش و ظاهر دندان ها و لثه، بدون دخالت دستگاه خاصی بررسی می شود. سپس نتیجه گیری می شود که آیا دندان های بیمار سالم است یا خیر؟ در صورتی که دندانپزشک احتمال دهد دندان ها مشکلاتی دارند، برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق تر از دندان ها تصویر برداری می شود. هم چنین طی این جلسات روند بهداشت دندان ها نیز بررسی می شود و در صورت لزوم دندانپزشک در مورد نحوه مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها، رژیم غذایی خاص ، عدم مصرف دخانیات و الکل توصیه های لازم را ارائه می دهد.

مزیت های چکاپ ماهانه دندان

چکاپ ماهانه برای افرادی که از بیماری های دهان و دندان رنج می برند، بسیار ضروری است. چکاپ ماهانه می تواند از بروز بیماری های خطرناک دهانی و آسیب دیدگی جدی دندان ها جلوگیری کند. البته چکاپ ماهانه می تواند برای افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را به صورت منظم انجام نمی دهند نیز، گزینه مناسبی باشد. به صورت یکلی چکاپ ماهانه پیشنهاد خوبی است، برای افرادی که:

 • از بیماری های خاص دهانی رنج می برند،
 • اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمیکنند،
 • افرادی که مشکلات لثه و پوکی استخوان فک دارند،
 • و همچنین کودکانی که دوره ریختن دندان شیری را سپری می کنند.

جلوگیری از بروز انواع بیماری های مربوط دندان ها و یا تشخیص آن ها در روز های اولیه ی بروز می تواند از بزرگترین مزایا و دلیل چکاپ دندان بر شمرده شود. شایع ترین بیماری هایی که با چکاپ ماهانه می توان از آن ها جلوگیری کرد، شامل موارد زیر می باشد:

 • سرطان دهان،
 • خشکی دهان،
 • پوسیدگی دندان،
 • و پوکی دندان.

بررسی نکات مهم ایمپلنت دندان در بارداری | بهترین دندانپزشک اصفهان

چکاپ دندان از دشمنان اصلی پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به معنی نرم شدن مینای دندان است که می تواند ساختار دندان را در معرض آسیب قرار دهد. بعد از خوردن و آشامیدن روی سطح دندان ها پلاک های ایجاد می شود که اگر مدت طولانی باقی بمانند اسید هایی تولید می کنند، که مینای دندان را تضعیف می کند. این پوسیدگی اگر در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان شود به لایه های زیرین دندان نفوذ نمی کند.

پس تشخیص به موقع پوسیدگی دندان هم در گرو مراجعات منظم به دندانپزشک است. پوسیدگی دندان اگر در همان مراحل اولیه باشد با عصب کشی قابل درمان است اما اگر پوسیدگی عمیق تر شود و بخش های بیشتری از دندان را درگیر کند ممکن است به درمان های پیچیده تری چون پست دندان و روش های کاشت دندان نیاز شود.

راه های تشخیص پوسیدگی دندان در منزل:

 • تیرگی قسمتی از دندان ها و در برخی موارد شکسته شدن گوشه ای از دندان
 • درد دندان در هنگام جویدن و یا درد موضعی در برخی مواقع
 • ایجاد سوراخ یا حفره های ریز و درشت داخل و یا بین دندان ها
 • با چکاپ دندانپزشکی، سرطان دهان کشف و از توسعه آن پیشگیری کنید

سرطان دهان نوعی بیماری است که در آن سلول هایی که به بافت های اطراف حمله می کنند، به طور غیر قابل کنترلی رشد می کنند. ممکن است به لب ها، گونه، زبان و جای مختلف دهان آسیب وارد کنند. یکی از راه های تشخیص به موقع این نوع بیماری ها مراجعات منظم به دندانپزشکی است چون هرگونه تغییر در ظاهر دهان، گونه ها و لب ها توجه دندانپزشک را به خود جلب می کند و سبب تشخیص به موقع بیماری می شود.

با اینکه توصیه اکید این است که بنابر تجربه و مهارتی که دندانپزشک دارد. معاینات اولیه هم توسط او انجام شود. حتی اگر به دندانپزشک مراجعه نمی کنید، برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهان می توانید به صورت ماهانه دهان و دندان های خود را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از نور کافی و یک آینه نواحی داخلی گونه ها، لب ها و سقف و کف دهان را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه تغییرات غیر عادی به دندانپزشک مراجعه کنید.

اهمیت چکاپ دندان کودکان

باید گفت که چکاپ دندانپزشکی برای همه افراد در هر سنی، هر ۶ ماه یکبار ضروری و هر ۳ ماه یکبار منطقی است. البته در این میان افرادی هستند که به توصیه ی دندانپزشک باید مراجعات بیشتری به دندانپزشک داشته باشند. تا وضعیت دندان ها کاملا تحت کنترل باشد. اما کودکان گروهی از افراد هستند که بهتر است در همان سنین پایین مورد معاینه دندانپزشک قرار گیرند. تا مشکلات دندانی در صورت امکان، در زمانی که رشد استخوان ها ادامه دارد، رفع شده و رشد فک و دندان ها نیز اصلاح شود.

اصول چکاپ دندان کودکان

در معاینات دوره ای کودکان تمام دندان ها، لثه و نقاط مختلف دهان بررسی می شود. در چکاپ کودکان؛

 • لق شدن دندان ها،
 • وضعیت رشد دندان های دائمی،
 • مشکلات فکی،
 • مشکلات دندانی،
 • وضعیت لثه،

از موارد بررسی در دندانپزشکی هستند. معاینه دندان کودکان و بررسی نحوه رشد و قرارگیری فک های بالا و پایین می تواند به درمان به موقع ارتودنسی بیانجامد. طی معاینات صورت گرفته یکی از درمان هایی که ممکن است انجام شود فیشور سیلانت است. فیشور سیلانت نوعی درمان جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان هاست. دندان های جونده به صورت طبیعی دارای شیارهایی در سطح خود هستند.

در بعضی از کودکان این شیار دندان های جونده کمی عمیق است. که باعث می شود باقی مانده های غذایی در آنجا جمع شده و پوسیدگی دندان را سبب شود. از این رو؛ از درمان فیشور سیلانت استفاده می شود. که طی آن با استفاده از یک ماده ی ترمیمی سفید رنگ این شیار ها پر می شود. برای دندان ۶ بهترین زمان برای درمان فیشور سیلانت در سنین ۶ تا ۹ سالگی و برای دندان ۷ در سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی است.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

بهداشت دهان و دندان

همه ما از کودکی با اصول بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن آشنا هستیم و از همان ابتدای کودکی همیشه مسواک زدن اجباری بود و معمولا از این کار اجباری، متنفر بودیم. اما هر چه که گذشت و متوجه مشکلات و دردهای ناشی از آسیب و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شدیم، پی بردیم که این اصول را کاش از همان دوران ادامه میدادیم.

البته هنوز هم دیر نشده، اگر دارای یک یا دو دندان پوسیده و دارای حفره هستید و برای درمان آن اقدام کرده اید. باید بیشتر به مسائل بهداشت دهان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، عدم جویدن برخی مواد قندی و استفاده از شوینده های دهان، خود اهمیت دهید و اگر هنوز دندان درد را تجربه نکرده اید؛ بهتر است از این اتفاق پیشگیری نمایید و از همین حالا که دیر نشده است.

 • مسواک زدن، اما چگونه؟ و با چه نوع مسواکی
 • نخ دندان یکی از مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان
 • استفاده از دهان شویه، به طور مدام باعث آسیب می‌شود
 • از عادت های مضر برای دندان، خودداری کنید.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

افزایش ماندگاری درمان ارتودنسی دندان

پیشگیری از عوامل شکستن کامپوزیت دندان

عوامل تاثیرگذار در افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

 

Leave a Comment