بررسی موارد مورد نیاز به جرم گیری دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

موارد مورد نیاز به جرم گیری دندان

در مقاله امروز سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی موارد مورد نیاز به جرم گیری دندان خواهیم پرداخت. همه افراد نوعی تجمع پلاک را تجربه می‌کنند. بزاق، باکتری‌ها و پروتئین‌ها در دهان شما یک لایه نازک را تشکیل می‌دهند که تقریباً همیشه دندان‌های شما را می‌پوشاند. وقتی غذا می‌خورید، ذرات ریز، اسیدها و قندهای غذا به این لایه می‌چسبند و تجمعی روی دندان ایجاد می‌کنند که به آن پلاک می‌گویند. باکتری‌هایی که در این پلاک زندگی می‌کنند می‌توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان‌ها به حذف پلاک و جلوگیری از مشکلات جدی تر کمک می‌کند.

اگر لثه‌هایی سالم ‌دارید، این بافت به‌طور محکم در اطراف دندان قرار می‌گیرد و پلاک را از بین می‌برد. با این حال، اگر بیماری لثه شروع به شکل گیری کند، این بافت شل می‌شود. لثه‌های سالم فقط 1 تا 3 میلی‌متر زیر خط لثه به دندان می‌چسبند.

پیشنهاد برای مطالعه : داروهای توصیه شده بعد از عصب کشی دندان

بیماری مزمن پریودنتال زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های موجود در پلاک باعث کنده شدن لثه‌ها از دندان‌های شما شوند. این باعث می‌شود که پاکت‌های بزرگ بین دندان‌ها و لثه‌ها به وجود آمده و باکتری‌های بیشتری در آنجا رشد کنند که با مسواک زدن در خانه نمی‌توانید آن‌ها را از بین ببرید. به این ترتیب اگر دندانپزشک تشخیص دهد که علائم بیماری مزمن پریودنتال را دارید، ممکن است جرم گیری دندان یا روت پلنینگ را توصیه کند. این روش‌ها می‌توانند به توقف اثرات مضر این بیماری و حفظ سلامت دهان و دندانتان کمک کنند.

دوره های زمانی نیاز به جرم گیری دندان

دفعات جرم گیری دندان به سلامت دندان‌ها و لثه‌ها بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، به این بستگی دارد که رسوبات با چه سرعتی در دهان شما ایجاد می‌شود. برای برخی از بیماران، رسوبات نسبتاً سریع (در مدت سه یا چهار ماه) ایجاد می‌شوند. اگر سیگاری هستید یا عفونت لثه دارید، باید بیشتر با دندانپزشک خود تماس بگیرید. همچنین برخی از بیماران دچار التهاب مزمن و لق شدن دندان در برخی نواحی هستند.

حتی زمانی که نیازی به جرم گیری نیست، حداقل یک معاینه منظم هر 6 ماه یک بار اهمیت اولیه دارد. اما اگر دندان‌های شما مینای بسیار نازک و ضعیف، سطوح فرسایش یافته یا تاج‌های فلوئوروزیس با چاله دارند، جرم‌گیری بیش از حد ممکن است عیوب سطح را بزرگ‌تر کند.

نکات مراقبتی پس از اعمال لومینیرز | بهترین دندانپزشک اصفهان

در این صورت، ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند که کمتر جرم گیری کنید و بهداشت دهان و دندان را به تنهایی رعایت کرده و برای معاینات دوره‌ای مراجعه کنید تا از تجمع پلاک جلوگیری شود. بهترین راه برای فهمیدن زمان جرم گیری پرسیدن از دندانپزشک است، اما به طور معمول، اکثر بیماران سالم هر 6 ماه یک بار نیاز به جرم گیری دندان دارند.

روش‌های انجام جرم گیری دندان

یک روش دو مرحله‌ای، برای تمیز کردن عمیق به عنوان جرم گیری دندان‌ها شناخته می‌شود که پلنینگ ریشه ممکن است بیش از یک نوبت طول بکشد. برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی، ممکن است به بی حسی موضعی نیاز داشته باشید. هدف از جرم گیری این است که تمام پلاک‌ها، سموم باکتریایی و رسوبات تارتار را از سطح دندان‌ها و ریشه‌ها به طور کامل پاکسازی کنید.

مرحله نخست: جرم گیری

در این روش جرم گیری دندان با ابزار دستی، ابزار اولتراسونیک یا هر دو انجام می‌شود. اگر دندانپزشک شما از دستگاه جرم گیری اولتراسونیک استفاده می‌کند، ارتعاشات صوتی باعث حذف باکتری‌های پلاک و جرم از سطح دندان و زیر خط لثه خواهد شد. جرمگیر دستی دندان نیز همین کار را انجام می‌دهد یا فرآیند کار دستگاه اولتراسونیک را با حذف ذراتی که دستگاه قادر به شکستن آنها نیست، تکمیل می‌کند.

مرحله دوم: روت پلنینگ

روت پلنینگ شامل باز کردن عمیق لثه با پوسته ریزی دقیق سطح ریشه برای صاف کردن مناطق ناهموار است. سطوح صاف ریشه از چسبیدن مجدد باکتری‌ها، پلاک‌ها و تارتار در زیر خط لثه جلوگیری می‌کند. روت پلنینگ التهاب بافت لثه را کاهش می‌دهد و به لثه‌های شما اجازه می‌دهد تا ترمیم شوند و محکم‌تر به دندان‌های شما بچسبند.

در صورت نیاز برای جلوگیری از عفونت، دندانپزشک شما ممکن است. دارو را مستقیماً در ناحیه تحت عمل تجویز کند. پس از تمیز کردن عمیق لثه، لازم است یک نوبت دیگر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

میزان انتظارات بعد از جرم گیری دندان

اگر بی حسی موضعی داشتید، ممکن است پس از از بین رفتن اثر، نیاز به داروی ضد درد و ضد التهاب داشته باشید یا ممکن است دندانپزشک شما داروهای ضد درد و چیزی برای جلوگیری از عفونت تجویز کند. شستشوی دهان برای کمک به پیشگیری از عفونت لثه نیز لازم است. این دارو و شستشو می‌تواند به شما کمک کند تا چند روز درد و حدود یک هفته حساسیت دندان‌ها را تجربه کنید، گاهی نیز ممکن است لثه‌های شما متورم، حساس و حتی خونریزی کنند.

اگر باکتری‌ها عمیق‌تر شده باشند. ممکن است درمان‌های اضافی لازم باشد. در برخی از شرایط پیشرفته جراحی پریودنتال انجام می‌شود. با این حال، جرم گیری و پلانینگ ریشه، اغلب میزان نیاز به جراحی را کاهش می‌دهد.

میزان عوارض و درد جرم گیری دندان

عوارض جرم گیری دندان بسیار کم است. ممکن است به دنبال این روش در معرض خطر عفونت قرار بگیرید. بنابراین دندانپزشک آنتی بیوتیک یا دهانشویه مخصوصی را برای استفاده چند روز یا چند هفته توصیه می‌کند. همچنین ممکن است چند روز پس از جرم گیری، درد و همچنین حساسیت لثه‌ها را تجربه کنید. با این حال، هر گونه عوارض جانبی این روش باید ظرف چند هفته از بین برود. اگر همچنان درد داشتید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.


بیشتر بخوانیم:

چه زمانی به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟

پوسیدگی زود هنگام به دلیل لمینت دندان‌ها

علائم ، عوامل و عوراض پولیپ دندان

Leave a Comment