بررسی کاربردهای انواع کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

آشنایی با کاربردهای انواع کامپوزیت دندان

قصد داریم تا در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی کاربردهای انواع کامپوزیت دندان بپردازیم. همراه ما باشید.

کامپوزیت های میکروفیل‌ها

میکروفیل‌ها برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۷۰ و در نتیجه افزایش ماکروفیل‌ها ساخته شدند. ذرات زیر ۱۰۰ نانومتر هستند. اگرچه بر خلاف ماکروفیل‌ها، میکروفیل‌ها قابلیت صیقل پذیری و زیبایی بیشتری دارند اما ضعیف بودند و نمی‌توانستند در برابر فشارهای خلفی مقاومت کنند. امروزه دو نوع از میکروفیل‌های موجود در بازار ورژن‌های مختلف Heliomolar از Ivoclar Vivadent و Renamel از Cosmedent می‌باشد.

کامپوزیت های ماکروفیل‌

ماکروفیل‌ها اولین کامپوزیت‌هایی هستند که وارد بازار شدند. ماکروفیل‌ها ذراتی از ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر هستند. اگرچه استحکام این ذرات بزرگ بسیار عالی است اما زیبایی کمی دارند و صیقل دادن آنها سخت است. به دلیل سایز بزرگ ذرات پرکننده، صیقل دادن آنها مشکل ساز است. برخی از این ذرات به قدری بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح نیز دیده می‌شوند. اگرچه این روزها معمولا از کامپوزیت ماکروفیلی استفاده نمی‌شود اما ممکن است هنوز افرادی باشند که از این روش ترمیم قدیمی استفاده می‌کنند.

مطلب پیشنهادی : مزیت های ترمیم دندان با کامپوزیت

کامپوزیت های هیبرید، میکرو هیبرید و نانوهیبرید

اینها کامپوزیت‌هایی هستند که هم دارای مقاومت ماکروفیل‌ها و هم قابلیت صیقل پذیری میکروفیل‌ها هستند. این کامپوزیت‌ها دارای مخلوطی از ذرات بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر و همچنین ذرات ۴۰ نانومتری هستند. نمونه‌های نانو هیبریدهای موجود Tetric EvoCeram و IPS Empress Direct از Ivoclar Vivadent همراه با Herculite Ultra از Kerr هستند. وقتی از میکرو هیبریدها صحبت می‌کنیم، Herculite XRV از Kerr فقط یک نمونه از دیگر موارد است.

نانوکامپوزیت

جدیدترین نسل کامپوزیت‌ها توسط ۳M ESPE ثبت اختراع شد که Filtek Supreme Ultra Universal نام گرفت. این نانوکامپوزیت‌ها دارای ذراتی به اندازه ۲۰ نانومتر هستند. آنچه نانوکامپوزیت‌ها را منحصر به فرد می‌کند گروه شدن ذرات با یکدیگر و تشکیل نانو خوشه‌ها است. این ویژگی سبب نزدیک شدن ذرات کوچکتر به یکدیگر می‌شوند که عملکردی مانند ذرات بزرگتر دارند. بنابراین باعث افزایش قدرت، مقاومت در برابر سایش و صیقل پذیری می‌شوند.

نگهداری و استفاده از فیلینگ کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

کاربرد انواع کامپوزیت‌های دندانی

واقعیت این است که انواع مختلف کامپوزیت وجود دارد که می‌تواند شما را به زیبایی دلخواهتان برساند. آنقدر در زمینه ترمیم دندان و زیبایی تجربه داریم که به جرات بگوییم کامپوزیت در زیبایی شما نقش بسزایی دارد.

کامپوزیت‌های قدامی:

کامپوزیت‌های قدامی، که به آن‌ها کامپوزیت‌های زیبایی نیز گفته می‌شود، برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن زیبایی که بسیار طبیعی باشد مهم است. مزیت اصلی کامپوزیت‌های زیبایی این است که می‌توان آنها را برای مدت طولانی براق نگه داشت، به همین دلیل مناسب‌ترین نوع برای ترمیم زیبایی قدامی در دندانپزشکی هستند. این کامپوزیت‌ها امکان تغییر در رنگ، شکل و اندازه را بدون نیاز به تراشیدن دندان فراهم می‌کنند.

کامپوزیت‌های خلفی:

کامپوزیت خلفی برای ترمیم دندان در ناحیه خلفی توصیه می‌شوند. این کامپوزیت‌ها با در نظر گرفتن افزایش فشار که با جویدن به دندان‌های خلفی وارد می‌شود، طراحی شده‌اند. نتیجه این ترمیم، دندان بسیار قوی با ماندگاری طولانی مدت است.

کامپوزیت‌های مایع:

کامپوزیت مایع یا فلو اساساً با انعطاف‌پذیری عالی آن شناخته می‌شود. این امر دندانپزشک را در دستکاری کامپوزیت بسیار راحت می‌کند. در دندانپزشکی از کامپوزیت‌های مایع برای پر کردن حفره‌های کوچک دندان مانند شکاف، منافذ یا پوسیدگی باقیمانده دندان استفاده می‌شود.

کامپوزیت‌های یونیورسال:

کامپوزیت‌های یونیورسال برای استفاده در ترمیم زیبایی دندان‌های قدامی و خلفی طراحی شده‌اند. برای سازگاری با میزان تیرگی مینای دندان، این کامپوزیت‌ها در گونه‌های وسیعی از رنگ‌ها موجود هستند. کامپوزیت یونیورسال را می‌توان در قالب‌های مختلف از جمله سرنگ، کپسول یا مایع یافت.

کامپوزیت‌های سلف کیور:

در کامپوزیت‌های دارای پلیمریزاسیون دوگانه یا سلف کیور، انجام فرآیند پلیمریزاسیون با نور ضروری نیست. به همین دلیل، این کامپوزیت‌ها برای کور بیلداپ استفاده می‌شوند. از آن در داخل پل به عنوان یک قالب برای ریشه دندان مصنوعی استفاده می‌شود. همچنین استفاده از کامپوزیت سلف کیور برای پر کردن حفره‌ی دندان‌های خلفی که کیفیت بیشتری دارد ترجیح داده می‌شود، یا اگر حفره بسیار بزرگ و لایه بندی کامپوزیت لایت کیور بسیار کند باشد.

کامپوزیت‌های بالک فیل:

کامپوزیت‌های قدیمی باید به تدریج قرار بگیرند تا باعث درمان کامل لایه‌ها و کاهش انقباض شوند. با این حال، کامپوزیت‌های بالک فیل به خصوص برای جلوگیری از قرارگیری چندین لایه یا انجام کل ترمیم فقط در یک لایه طراحی شده‌اند. مواد مختلف آن‌ها مربوط به عمق درمان، یکپارچگی حاشیه‌ای و سازگاری آن‌ها از طریق مواد افزودنی مخصوص برای عملکرد بالینی خوب، حتی در استفاده از حجم زیادی از کامپوزیت است. بالک فیل برای ساده‌سازی روند ترمیم خود و همچنین فراهم آوردن پتانسیل کامل و صرفه‌جویی در وقت مفید است. اگر به دنبال اضافه کردن کامپوزیت به مجموعه کامپوزیت‌های خود هستید، با افزودن یک کامپوزیت بالک فیل برای زیبایی هزینه کمتری را می‌پردازید.

کامپوزیت‌های ارتودنسی:

کامپوزیت‌های ارتودنسی رزینی هستند که برای درمان‌های ارتودنسی دندان مشخص شده‌اند. برای مثال، برای چسباندن براکت‌ها، اتصال باند ارتودنسی و غیره استفاده می‌شود. کامپوزیت‌های ارتودنسی به طور کلی لایت کیور هستند و فلوراید آزاد می‌کنند. این کامپوزیت‌ها به صورت سرنگ یا به صورت خمیر در کارتریج در می‌آیند.

کاربردهای بالینی کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان به دو شیوه مختلف انجام می‌شود:

کامپوزیت‌های دندانی مستقیم

در شیوه مستقیم کامپوزیت‌های دندانی، دندانپزشک در کلینیک کامپوزیت‌ها را قرار می‌دهد. معمولا در پلیمریزاسیون نور به صورت دستی ساطع می‌شود که در شروع دارای طول موج‌های خاصی است.

کاربردهای کامپوزیت‌های دندانی مستقیم عبارتند از:

  • پر کردن حفره‌ها یا فاصله‌های کوچک بین دندان‌ها(فاصله بین دندان ها)،
  • تغییر جزئی شکل دندان‌ها،
  • بلندتر نشان دادن
  • تغییر رنگ دندان‌ها.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

کامپوزیت‌های دندانی غیرمستقیم

کامپوزیت‌های غیر مستقیم بیرون از دهان، در آزمایشگاه‌هایی انجام می‌شوند که نسبت به نورهای دستی، امکان استفاده از انرژی با شدت و سطح بالاتر را دارند. زمان درمان با کامپوزیت‌های غیر مستقیم طولانی‌تر است و در مقایسه با کامپوزیت‌های مستقیم، سطح و عمق بیشتری را درمان می‌کنند.

کامپوزیت‌های دندانی غیر مستقیم در موارد زیر کاربرد دارند:

  • پر کردن حفره‌های دندان با روش غیر مستقیم: اینله/ انله
  • پر کردن فواصل (دیاستماس) بین دندان‌ها
  • تغییر شکل دندان‌ها
  • ترمیم همه یا بخشی از تاج‌های دندان‌ها
  • پل‌های دارای ۲-۳ دندان و پل‌های چسبنده
  • روکش دندان

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

علل نیاز به انجام روت کانال مجدد دندان

نگهداری و استفاده از فیلینگ کامپوزیت دندان

علل استفاده از انواع محافظ های دهانی

Leave a Comment