برفک دهان نوزاد | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک

برفک دهان نوزاد چیست و تا چه حد خطرناک است؟

در پاسخ به سوال برفک دهان نوزاد چیست و تا چه حد خطرناک است، باید گفت که این مشکل یک نوع عفونت مخمری به‌شمار می‌آید که خطری ندارد. این عفونت بیشتر در قسمت‌هایی چون لب‌ها، حفره‌های دهانی و گلو ظاهر می‌شود و می‌تواند با درد همراه باشد.در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان برفک دهان نوزاد را مورد بررسی قرار می دهیم.

برفک دهان درحقیقت لکه‌های سفید رنگ یا زرد خامه‌ای شکل است که خطری برای فرزند شما ندارد، اما می‌تواند او را ناراحت و بهانه‌گیر کند. همچنین از آنجایی که در نحوه شیر خوردن نیز اختلال به‌وجود می‌آورد، باعث ناراحتی و نگرانی شما نیز خواهد شد.

اما باید بدانید که این مشکل در نهایت با تمام سختی‌ها و ناراحتی‌ها برطرف می‌شود، از همین رو توصیه می‌شود در صورت مواجه با چنین مشکلی، به دکتر دهان و دندان مراجعه کنید تا با انجام دستورالعمل‌های لازم، درد کودک را تسکین دهید و دوره درمان را به‌زودی به پایان برسانید.

علل وجود دندان نهفته در کودکان | بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک

علت ایجاد برفک دهان نوزاد

بدن تمامی انسان‌ها میزبان مدل‌های مختلفی از باکتری است که برخی از آن‌ها به عفونت منجر می‌شوند. در رابطه با عفونت قارچی برفک نیز باید گفت که این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که تعادل در بدن بهم می‌خورد. دقت داشته باشید که برخی از نوزادان اولین بار در کانال زایمان دچار قارچ و عفونت‌های قارچی می‌شوند و پس از آنکه آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، تعادل در بدن بهم می‌خورد و همین موضوع باعث ایجاد برفک می‌شود.

این مشکل معمولا هنگام تولد به‌وجود می‌آید و به‌ همین دلیل بروز آن را مربوط به دوره نوزادی و چند ماهگی می‌دانند. البته اگر کودکان در سنین بالاتر برای مقابله با دیگر انواع عفونت از آنتی‌بیوتیک استفاده کنند نیز امکان دارد به این مشکل مبتلا شوند، زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید نیز می‌شوند.

این نکته را درنظر داشته باشید که عفونت قارچی برفک واگیردار است و امکان دارد بین مادر و نوزاد رد و بدل شود. درواقع اگر نوزاد شما به برفک دهان مبتلا باشد، شیر دادن مادر به او باعث می‌شود که این قارچ روی نوک سینه‌های مادر ایجاد شود. البته برعکس این موضوع نیز وجود دارد و مادر می‌تواند این قارچ را به نوزاد انتقال دهد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

تشخیص برفک دهان نوزاد

حال شاید برایتان درباره‌ی تشخیص برفک دهان نوزاد سوال پیش آید که چگونه می‌توان چنین مشکلی را تشخیص داد؟ برای تشخیص برفک دهان نوزاد کافی است روی زبان کودک خود را نگاه کنید. اگر متوجه لکه‌هایی سفید رنگ یا زرد رنگ که مربوط به برفک هستند شدید، می‌توانید به دکتر دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید.

البته اگر خیلی نگران هستید و می‌خواهید هرچه سریعتر متوجه این مشکل شوید تا درمان را شروع کنید، باید بدانید که امکان ویزیت آنلاین دندانپزشکی نیز امروزه فراهم شده است و شما می‌توانید با فرستادن عکس از زبان و دهان کودک خود به پزشک، متوجه این مشکل شوید. علائم این بیماری عبارتند از:

  • مشاهده تکه‌هایی شبیه به پنیر دلمه بسته شده روی لب‌ها و داخل دهان نوزاد که به‌راحتی شسته نمی‌شوند.
  • گریه کردن کودک زمان خوردن شیر یا مکیدن پستانک و شیشه شیر
  • لکه‌های برجسته، تکه‌ای و به‏ رنگ قرمز روشن یا تیره در قسمت کشاله ران و زیر پوشک

آیا برفک دهان نوزاد درد دارد؟

یکی از سوالاتی که برای اکثر مادران پیش می‌آید، این است که آیا برفک دهان نوزاد درد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که برفک زبان نوزاد یک مشکل قابل حل و ساده است، اما با این حال می‌تواند برای کودک شما ناخوشایند و دردناک باشد، زیرا این مشکل در خوردن نوزاد مشکل ایجاد می‌کند و مسلما باعث کلافگی او می‌شود.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

عوارض کشیدن دندان شیری کودکان

ترمیم دندانهای شیری جلو

زمان لق شدن دندان شیری

Leave a Comment