بسته بودن کانال های دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

علت بسته بودن کانال دندان

ساختار کانال دندان

کانال ریشه دندان فضایی آناتومیک است که داخل دندان وجود دارد؛ به گونه ای که مغز دندان، کانال های اساسی و کانال های فرعی در آن قرار دارند. این کانال‌ها وظیفه اتصال ریشه دندان به سطح دندان را بر عهده دارند.

دندان‌ها در مرکز خود حفره ای به نام مغز دندان دارند که متشکل از بافت‌های نرم نظیر رگ های خونی، بافت‌های همبند و اعصاب می باشد. هر کدام از این بافت‌ها وظیفه خاصی بر عهده دارند. اعصاب حسی است که پیام های عصبی را به مغز رسانده و رگ‌های خونی وظیفه تامین غذای مورد نیاز مغز را بر عهده دارند. تعداد کانال ها در دندان ها متفاوت بوده و ممکن است بیش از یک یا حتی سه کانال در هر دندان وجود داشته باشد. به طور مثال دندان ‌نیش دارای تنها یک کانال است؛ این در حالی است که دندان های آسیا ۳ یا حتی ۵ کانال دارند. از این رو برای تشخیص این امر از انواع رادیوگرافی دندان استفاده می شود. رادیوگرافی عملی است که در آن دندانپزشک می تواند تمامی جزئیات دندان را توسط تصویربرداری از طریق تابش اشعه ایکس در مانیتورهای پیشرفته مشاهده کند.

 

بسته بودن کانال های دندان

کانال های دندان در مواقعی ممکن است مسیرشان مسدود شود. علت این امر متفاوت بوده و نیاز به تشخیص پزشک دارد. اما به طور کلی انحنای ناگهانی در ریشه کانال و همچنین کلسیفیکاسیون آپیکال ممکن است علت اصلی مسدود شدن کانال دندان باشند. از دیگر دلایل مسدود شدن کانال دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پوسیدگی دندان
  2. انجام مکرر درمان های دندانپزشکی
  3. ضربه به دهان یا دندان
  4. ترمیم وسیع
  5. ترک دندانی

موارد فوق باعث می شود تا دندان ها دچار التهاب، آبسه، تجمع باکتری و عفونت شده و مسیر کانال ها مسدود شوند. زمانی که پالپ دندان آسیب ببیند به مرور دچار تجزیه می شود. از این رو هر چه سریعتر باید نسبت به درمان آن اقدام کرد.

"</p

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

درمان پالپ دندان

درمان پالپ دندان با نام‌های اندو، عصب کشی و روت کانال شناخته می شود. در این روش ابتدا دندان ها بی حس شده و پوسیدگی‌های موجود و نسوج آلوده شستشو و خارج می شوند. سپس کانال های دندان توسط ابزارهایی گشاد شده تا اقدامات خشک کردن آن صورت گیرد. بعد از خشک شدن دندانها، آنها توسط پرکننده ها پر می شوند. این امر باعث می‌شود تا دندانها از آسیب‌های احتمالی حفظ شوند. درمان پالپ به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام بسته به میزان خرابی و مسدود بودن کانال صورت می‌گیرند. هزینه درمان بستگی به میزان خرابی و تعداد دندان های پالپ شده دارد. به تبع هرچه میزان خرابی دندان بیشتر باشد، هزینه درمان آن نیز بیشتر خواهد شد.
متاسفانه به دلیل نوسانات قیمت ها نمی توان قیمت دقیقی برای این روش درمانی تعیین کرد. توجه داشته باشید که اگر در درمان پالپ سهل انگاری کنید، ممکن است دندان های خود را برای همیشه از دست بدهید.

 


مطالعه بیشتر:

آنچه از کانال ریشه باید بدانید

آشنایی با مراحل روت کانال دندان

Leave a Comment