بهترین نوع لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان قصد داریم ضمن بررسی انواع لمینت دندان،بهترین نوع لمینت دندان را خدمت شما معرفی کنیم. لمینت دندان با کیفیت باید دوام خوبی داشته باشد، در بلندمدت خواص اصلی خود را از دست ندهد، باعث به‌ وجود آمدن حس سنگینی بر روی دندان و لثه نشود و ظاهری غیرطبیعی به دندان‌ها ندهد. لمینت یک پوشش محافظ و زیبایی‌بخش به دندان است که در کنار منظم کردن چیدمان دندان‌ها، لبخندی زیبا و طبیعی را برای بیمار به ارمغان می‌آورد.

انواع مختلف لمینت با کیفیت و قیمت‌های متغیر عرضه می‌شوند. انواعی مانند لمینت سرامیکی، لمینت دندان آمریکایی، لمینت چینی و انواع دیگر در کلینیک‌های دندانپزشکی مختلف ارائه می‌شوند. بسته به‌ نیاز بیمار، کیفیت مطلوب او و هزینه روکش لمینت، انواع برند لمینت دندان، خواص و مزایایی آن‌ها وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

لمینت دندان

لمینت دندان از کلمه انگلیسی Laminate گرفته شده که به معنی ورقه ورقه یا چند لایه است. کلمه دیگری که لمینت را با آن نیز می‌شناسند، Veneer است که به معنی روکش زدن است. بنابراین، لمینت دندان ترکیب دو کلمه نازک و روکش است که به لایه نازکی اشاره دارد که بر روی دندان قرار می‌گیرد تا از آن محافظت کند و دندان‌های خراب یا چیدمان بد آن‌ها را بپوشاند.

لمینت دندان یک پروتز است که جزء عمل‌های غیرتهاجمی در دندان‌ پزشکی است، زیرا کمترین خراش را به دندان‌ها و لثه وارد می‌کند. علاوه‌براین، لمینت دندان از مواد شفاف انتخاب می‌شود تا رنگ طبیعی دندان را حفظ کند. لمینت دندان ساختار منسجم و محکمی دارد و در بلندمدت ویژگی‌های شفافیت خود را از دست نمی‌دهد.

کاربرد لمینت دندان

اصلی‌ترین دلیل در استفاده از لمینت دندان، برطرف کردن اختلالات زیبایی مانند تغییر شکل یا شکستگی دندان‌های اصلاح‌شده و معیوب است. در بسیاری از افراد، به دلایل ژنتیکی یا حوادث و مواظبت نکردن از دندان‌ها، ساختار دندان‌ها هارمونی خود را از دست داده‌اند و نواقص ریز مجموعه‌ دندان‌ها به یک اختلال در زیبایی و عملکرد آن‌ها تبدیل شده است.

بهترین نوع لمینت دندان علاوه بر ساختار دهی به دندان‌ها، از آن‌ها در برابر تخریب‌های بیشتر مراقبت می‌کند تا شما در کنار دندان‌هایی سالم، لبخندی زیبا را نیز به دنیای بیرون از خود هدیه کنید. به‌ویژه، به یاد داشته باشید که دندان‌های زیبا یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها در داشتن اعتماد به نفس بالا در بین افراد است.

چگونگی انجام لمینت دندان

در اولین گام، باید ساختار لمینت دندان طراحی شود. روکش‌های بهترین نوع لمینت دندان در نتیجه یک معاینه مناسب که شامل اندازه‌گیری دندان‌ها، فواصل و ساختار فک و لثه است، به‌طور اختصاصی برای هر بیمار طراحی می‌شوند.

سپس، لمینت‌‌های آماده شده با چسب مخصوص (بیشتر در نوع لمینت دندان دائمی) و حداقل میزان تراش دندان‌ها بر روی آن‌ها قرار می‌گیرند. بهترین نوع لمینت دندان دوام بسیار بالایی دارد و با یک عمل مناسب روکش‌گذاری، برای سال‌ها می‌تواند همراه شما باشد.

درنهایت، بسته به انواع لمینت دندان انتخابی شما، روکش‌های موقت یا روکش‌ لمینت دندان دائمی بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرند. درنهایت، دندانپزشک لمینت‌های دندان را بر روی دندان بیمار تثبیت می‌کند.

شرایط انجام برای لمینت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی انواع مختلف لمینت دندان

به‌طور کلی، انواع لمینت دندان را می‌توان در 3 دسته کلی زیر تقسیم بندی کرد:

1- لمینت‌ سرامیکی

از محبوب‌ترین و بهترین نوع لمینت دندان، لمینت سرامیکی است. لمینت سرامیکی را می‌توان در رتبه‌بندی انواع روکش با بیشترین تعداد استفاده قرار داد. ازجمله مزایای این نوع از لمینت دندان، موارد زیر قابل توجه‌اند:

 • شکل طبیعی دندان را حفظ می‌کنند و به‌ندرت قابل تشخیص از دندان طبیعی هستند.
 • بافت لمینت سرامیکی بسیار شبیه به بافت دندان است و ساختار و عملکرد مینای دندان را شبیه‌سازی می‌کند.
 • دوام لمینت سرامیکی بسیار بالاست و برای سال‌های زیاد می‌توانید از آن بهره بگیرید.
 • لمینت سرامیکی از انواع چینی محکم‌تر است و در مقابل فشار مقاومت بیشتری دارد.

به یاد داشته باشید که لمینت سرامیکی نیاز به طراحی بلندمدت دارد و ساخت آن‌ها کمی بیشتر از انواع دیگر طول می‌کشد. علاوه بر این، برای مدت کوتاهی، چند روز، پس از انجام لمینت دندان، درد خفیف و حساسیت موضعی را در دندان‌های خود احساس خواهید کرد. اما نباید نگران باشید، چراکه این عوارض کاملا موقت هستند و در کمتر از یک هفته برطرف می‌شوند.

انواع لمینت سرامیکی

انواع لمینت سرامیکی بسته به جنس ماده مورد استفاده در تولید آن‌ها متغیرند. همچنین، قیمت انواع لمینت سرامیکی وابستگی زیادی به ضخامت لمینت سرامیکی دارند. شرکت‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد از جمله سازندگان اصلی انواع لمینت سرامیکی هستند.

بهترین نوع لمینت سرامیکی

بهترین نوع لمینت سرامیکی ترکیبی از ضخامت پایین و شفافیت بالاست. اگرچه به همان میزان که ضخامت کمتر می‌شود، برای تولید بهترین نوع لمینت سرامیکی باید مواد با کیفیت‌تری انتخاب و استفاده شوند، که باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.

2- لمینت کامپوزیت

در میان انواع لمینت دندان، لمینت‌های کامپوزیت (composite) بیشتر از بقیه مقرون به صرفه هستند. بخصوص، لمینت‌های کامپوزیتی را می‌توان در یک یا نهایتا 2 جلسه دندانپزشکی انجام داد و پس از آن نیز نیازی به مراجعه‌های دوره‌ای و مکرر نیست. برخی از مزایای دیگر این نوع از لمینت دندان عبارتند از:

 • لمینت کامپوزیت به زیرسازی و تغییر زیاد در دندان‌ها نیاز ندارند و با کمی طراحی، دندان‌ها آماده لمینت گذاری می‌شوند.
 • هزینه لمینت‌های کامپوزیت به مراتب کمتر از انواع لمینت دندان دیگر چون لمینت چینی است.
 • انواع با کیفیت، ظاهری بسیار مشابه با دندان بیمار دارند و به راحتی قابل‌ تشخیص نیستند.
 • اگرچه لمینت‌های کامپوزیت بسیار مقرون به صرفه هستند، اما احتمال لکه‌دار شدن، شکستن یا تیز شدن آن‌ها نیز کم نیست. عمر لمینت‌های کامپوزیت از انواع دیگری چون لمینت چینی کمتر است.
3- لمینت چینی یا Porcelain

در میان انواع لمینت دندان، لمینت چینی برای بیمارانی به کار گرفته می‌شوند که می‌خواهند تنها تغییری کوچک در دندان‌های خود ایجاد کنند. به‌طور دقیق‌تر، لمینت چینی برای ایجاد تغییرات جزئی در اندازه، شکل و زنگ دندان استفاده می‌شود. از جمله خصوصیات روکش‌های چینی، موارد زیر شاخص‌اند:

 • در مقایسه با مجموعه‌های دیگر از انواع لمنیت دندان، لمینت‌های چینی نازک‌تر و شکننده‌تر هستند، بنابراین، به مراقبت بیشتری نیاز خواهند داشت.
 • این نوع از لمینت، به دلیل ضخامت کم آن، ظاهر طبیعی به دندان‌های روکش‌شده می‌دهد.
 • با کمی مراقبت در نگهداری لمینت‌های چینی، می‌توانید برای 15 تا 20 سال از آن‌ها بهره بگیرید.
 • در بیشتر موارد، تعداد بسیار کمی از دندان‌ها نیازمند تراش خواهند شد.
 • قیمت لمینت چینی نسبتا بالا است، چراکه در کنار ضخامت کم آن، باید از موادی مقاوم و البته گران‌قیمت ساخته شود. همچنین، در صورت شکسته‌شدن، شما باید کل لمینت دندان خود را جایگزین کنید زیرا امکان تعمیر آن وجود ندارد.

به‌طور کلی، برای دریافت بهترین نوع لمینت دندان باید توازنی بین ضخامت لمینت، قیمت لمینت، شفافیت لمینت و سال‌های استفاده از آن برقرار کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

معرفی لمینت دندان آمریکایی

آمریکا جزء اصلی‌ترین کانون‌های تولید بهترین نوع لمینت دندان است. انواع برند لمینت دندان از مبداء کشور وارد کشورهای دیگر و ایران می‌شوند. هر کدام از این انواع لمینت دندان آمریکایی خواص خود را دارند و باید با مشاوره دندانپزشک برای بیمار انتخاب و انجام شوند.

لمینت دندان آمریکایی Cerec

دوام بالا و در حدود 10 تا 30 سال، این اصلی‌ترین ویژگی لمینت دندان آمریکایی Cerec است. لمینت‌های Cerec بیشتر برای درمان عیوب زیبایی دهان مانند شکاف‌ها و دندانه دندانه شدن‌های دندان‌ها کاربرد دارند. Cerec ترکیبی از زیرکونیوم، نوعی فلز سفید، و یک لایه چینی است تا زیبایی و دوام را در یک پکیج داشته باشد.

نصب Cerec به دقت و ظرافت خاصی در زمان اجرا بر روی دندان نیاز دارد. به‌ویژه، در ساخت آن‌ها معمولا از پرینترهای سه‌بعدی برای افزایش دقت در شکل‌دهی استفاده می‌شود.

لمینت دندان امریکایی Denmat

Dentmat یکی از خوش‌نام‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی در آمریکا است. لمینت دندان Denmat از انواع لمینت‌های سرامیکی است که ضخامت بسیار کم و شفافیت بالایی دارد. به دلیل ضخامت کم آن، دندانپزشک نیازی به تراش بخش‌های زیادی از دندان ندارد و لمینت به راحتی بر روی ناهمواری‌های کوچک مینای دندان محکم می‌شود.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

ایمپلنت و ریشه دندان

کامپوزیت و بوی بد دهان

تاثیر دندانپزشکی بر فشار خون

Leave a Comment