تاثیر تغذیه بر سلامت دندان ها | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی تاثیر تغذیه بر سلامت دندان ها

سلامت دندان ها ارتباط مستقیم با رژیم غذایی دارد. در واقع رژیم غذایی و تغذیه روی سلامت بافت های دندان تاثیر زیادی دارد. در ادامه این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان تاثیر تغذیه بر سلامت دندان ها را بررسی خواهیم کرد.

دقت داشته باشید که مصرف قند خطر پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد. یعنی مواد غذایی سرشار از نشاسته و قند موجب افزایش اسیدهایی می شوند که عامل اصلی پوسیدگی دندان و از بین رفتن مینا یا همان لایه بیرونی دندان می باشد.

تغذیه نامناسب روی پیشرفت و افزایش بیماری های دهان و دندان نظیر پریودنتال، پوسیدگی و … تاثیر بسیاری دارد. افراد به خصوص کودکان و نوجوانان احتیاج به یک رژیم غذایی متعادل و مغذی دارند. به این صورت دندان های آنها در برابر پوسیدگی مقاوم می شود.

افرادی که به مواد غذایی خاصی آلرژی یا محدودیت دارند، در معرض کمبود پروتئین و ویتامین و حتی پوسیدگی دندان و بیماری لثه هستند. غذاهای غنی از کلسیم مثل نوشیدنیهای سویا و توفو، ماست، پنیر، شیر، بادام، کنسرو ماهی، سبزیجاتی با برگ تیره باعث قوی شدن دندان ها و استخوان ها می شود.

فسفر موجود در گوشت بدون چربی، تخم مرغ، ماهی، لبنیات، لوبیا و آجیل برای سلامت دندان ها لازم است. همچنین ویتامین C برای سلامتی بسیار مفید است. به همین دلیل مصرف زیاد مرکبات، فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی، بروکلی و اسفناج توصیه می شود.

شما می توانید با انتخاب هوشمندانه میان وعده سلامتی دهان و دندان خود را تضمین کنید و از سرطان دهان جلوگیری کنید. بهتر است در برابر بسیاری از میان وعده هایی که احتمال حملات اسیدی در دندان ها را افزایش می دهد، مقاومت کنید.

می توانید مواد مغذی مانند: میوه ها، سبزیجات خام، پاپ کورن و ماست ساده را جایگزین مواد غذایی شیرین مثل آب نبات های سخت و چسبناک کنید. بهتر است بعد از مصرف میان وعده ها برای جلوگیری از حملات اسیدی به دندان ها و حفظ سلامت دندان ها مسواک بزنید یا دهان خود را با آب بشویید تا عاری از ذرات غذا شود.

مواد غذایی مضر برای سلامت دهان و دندان

برخی از مواد غذایی مضر برای سلامت دهان و دندان به شرح زیر می باشد:

مواد غذایی چسبنده (مانند: کارامل، ژله، کشمش، عسل)

راهنمای انتخاب کامپوزیت یا لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

روش های تقویت مینای دندان

 • خوراکی های شیرین (مانند: انواع کیک و کلوچه، آّب نبات، آدامس معمولی)
 • نوشابه های گازدار
 • نوشیدنی های میوه ای
 • مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی (مانند: سس سالاد، لیمو، آب میوه، ترشی و …)
 • خوراکی های مفید برای دندان

مواد غذایی مفید برای سلامت دهان و دندان

قرار دادن انواع تنقلات و نوشیدنی های کم قند نظیر: تخم مرغ، نان، ماست ساده، سبزیجات خام، سیب، انبه، آجیل و … در رژیم غذایی توصیه می شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

تغذیه کودکان

در ادامه به نکات مهم در تغذیه کودکان اشاره خواهیم داشت:

 • محدود کردن مصرف غذاهای حاوی قند و شکر (مثل: انواع کیک و شیرینی، شکلات، بیسکویت، آبنبات و …)
 • محدود کردن غذاهای اسیدی (مثل: نوشیدنی های گازدار، لواشک و …)
 • برای جلوگیری از پوسیدگی از مصرف آدامسهای قندی خودداری کنید. (می توانید از آدامس های بدون شکر و حاوی زایلیتول استفاده کنید.)
 • محدود کردن مصرف تنقلاتی مثل: چیپس و پفک
 • تشویق کودک برای خوردن صبحانه
 • میان وعده کودکان می تواند شامل: ساندویچ های خانگی، نان و پنیر، میوه های تازه، سبزیجات و آجیل باشد.
 • برای جلوگیری از ایجاد حفره در دهان ناشی از کمبود آهن و ویتامین های گروه B مواد غذایی مثل گوشت، سبزیجات، اسفناج و غلات را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.
 • ویتامین C برای سلامت بافت های لثه ضروری است. به همین دلیل باید از میوه هایی مثل توت فرنگی، کیوی، مرکبات، سیب و سبزیجات استفاده کنید.

نکته: مصرف مواد قندی و اسیدی علاوه بر پوسیدگی دندان ها، جای مواد غذایی اصلی در بدن را می گیرند. به همین دلیل کودک نمی تواند غذای اصلی را مصرف کند و دچار سوء تغذیه می شود.

نکته: اگر کودک به اندازه کافی مواد پروتئینی مثل: گوشت و لبنیات و میوه های تازه و سبزیجات مصرف کند، به صورت طبیعی اشتهای او برای خورد تنقلات مضر کم می شود. همچنین مصرف میوه های تازه در مقایسه با میوه های خشک کمتر ایجاد پوسیدگی می کنند، زیرا کمتر به دندان‌ ها می چسبند.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

عوارض و درمان تروما

درمان تیر کشیدن دندان

مراحل ترمیم کامپوزیت دندان

Leave a Comment