تاثیر پودر استخوان Bottis در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی تاثیر پودر استخوان Bottis در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان

پودر استخوان bottis با نام تجاری Cerabon در ایران شناخته می شود که توسط شرکت bottis متریال تحت شرایط بسیار خاص با اطمینان از خالص بودن آن تولید می شود. شرکت بوتیس بیومتریال از سازندگان مطرح آلمانی در تولید مواد احیا کننده استخوان است. پودر استخوان بوتیس برپایه تحقیقات علمی و کلینیکی معتبر از استخوان گاو ساخته شده و به علت کیفیت بسیار بالا، تاثیر قابل توجهی در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان دارد. در نوشته ای که امروز در سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان برای شما عزیزان گردآوری شده است. به مطالعه تاثیر پودر استخوان Bottis در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان خواهیم پرداخت.

شرکت bottis بیومتریال در کشور آلمان تاسیس شده و طی سالهای گذشته با بازاریابی و فروش محصولات پزشکی از جمله پودر استخوان بوتیس به بیش از 100 کشور جهان، توانسته به اعتبار و پیشرفت‌ قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کن.د هم اکنون بیش از ۱۱۰ نفر در این شرکت مشغول به کار می‌باشند که ۳۵ درصد از آنها را دانشمندان علم بیوتکنولوژی تشکیل می دهند. در این کمپانی نوآوری مستمر و همکاری علمی آموزشی با پزشکان و موسسات معتبر از ارکان اصلی فعالیت می باشد.

چرا پودر استخوان Bottis؟

پودر استخوان بوتیس یا سرابون از استخوان گاو تهیه شده و طی فرایند درمان، تمام پروتئین ها و مواد ناخالص آن به طور کامل حذف می‌شود تا از انتقال عفونت و ایجاد واکنش های آلرژیک به انسان ممانعت به عمل آورد.
فرایند جوش خوردن پودر استخوان bottis به استخوان فک به شکلی اتفاق می افتد که ساختار طبیعی هیدروکسی آپاتیت و تخلخل های مرتبط آن کاملاً حفظ گردد. این فرآیند به ساخت سریع تر استخوان به خصوص زمانیکه تراکم استخوان فک بیمار برای کاشت ایمپلنت دندان کم باشد؛ کمک بسیار زیادی می کند.
تخلخل ها و ساختار مرتبط این ماده مشابه ساختار استخوان طبیعی انسان بوده و این ویژگی جهت اتصال پروتئین های سلول ها خیلی مفید است. چون فقط سلول های استئوبلاست متصل به سطح می‌توانند باعث ایجاد استخوان شوند. مدت زمان جوش خوردن پودر استخوان بوتیس به استخوان فک حدود ۶ تا ۹ ماه است.

کاربردهای پودر استخوان سرابون Botiss :

 • حفظ و بازسازی ساکت دندانی خارج شده
 • درمان ضایعات پریودنتال
 • درمان ضایعات اطراف ایمپلنت
 • بالا بردن کف سینوس
 • نگهداری از ریچ
 • آگمنتاسیون افقی و عمودی آلوئولار
 • حفظ ساختار و کانتور مناسب فک در نواحی زیبایی
 • محافظت از حفره هایی که در اثر کشیدن دندان ایجاد شده‌اند و همچنین محافظت از سوکت ها
 • بازسازی و ترمیم جای خالی تومور برداشته شده
 • مناسب برای جراحی فک و صورت
 • بازسازی تروما، ریج آگمنتاسیون، ایمپلنتولوژی

دلیل نیاز به به پودر استخوان bitoss برای پیوند استخوان

در هر شرایطی که استخوان فک تراکم کافی برای انجام کارهای دندانپزشکی نداشته باشد و یا استخوان فک بیمار تحلیل رفته باشد؛ نیاز به پیوند استخوان برای ترمیم و بازسازی استخوان است. با پیوند استخوان، پودر استخوان بیتوس با استخوان فک بیمار پیوند خورده و تراکم یا ارتفاع آن را افزایش میدهد.

تاثیر پودر استخوان Bottis در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

تاثیر پودر استخوان در ایمپلنت دندان

معمولا در شرایطی که دندان کشیده میشود؛ در صورتی که سریعاً با ایمپلنت دندان جایگزین نشود؛ در طولانی مدت موجب تحلیل استخوان فک بیمار می شود. بنابراین پیش از کاشت ایمپلنت، باید استخوان فک بیمار با مواد پودر استخوان جایگزین گردد که به این عمل جراحی، پیوند استخوان می گویند.

علت تحلیل استخوان فک

اصلی ترین دلیل اینکه استخوان فک تحلیل می رود این است که استخوان هم مانند عضلات باید برای رشد و تقویت خود، کار کند. در صورتی که دندان کشیده شود یا به هر دلیل ریشه دندان در استخوان فک وجود نداشته باشد؛ بار بر روی استخوان وجود ندارد و در نتیجه استخوان فک به تدریج تحلیل رفته و کوچک و ضعیف می‌شود.

علتنیاز به پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت

همه افراد برای کاشت ایمپلنت به پیوند استخوان نیاز ندارند. فقط بیمارانی که با تشخیص پزشک، استخوان فک آنها تحلیل رفته یا تراکم و ارتفاع مناسب برای نگهداری پایه ایمپلنت را نداشته باشد؛ نیاز به پیوند استخوان پیدا می کنند. چون اگر بخواهیم ایمپلنت دندان را داخل استخوان تحلیل رفته قرار دهیم به این علت که استخوان نگاهدارنده ای وجود ندارد؛ احتمال شکست ایمپلنت دندان افزایش می یابد.
اما اگر کاشت ایمپلنت در فک با عمل پیوند استخوان انجام گیرد؛ احتمال موفقیت کاشت دندان افزایش یافته و دوام و طول عمر ایمپلنت دندان نیز بیشتر می شود. به همین دلیل است که پودر استخوان bottis تاثیر قابل توجهی در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان دارد.

نحوه پیوند پودر استخوان بوتیس به استخوان فک

پیوند پودر استخوان botiss به استخوان فک

برای پیوند پودر استخوان bottis ابتدا طی یک عمل جراحی، لثه کنار می رود تا دسترسی به استخوان فک ایجاد شود. سپس با قرار دادن پودر استخوان بوتیس اطراف ایمپلنت و گذاشتن ممبرین کلاژن بر روی آن، پیوند استخوان با بخیه زدن پایان می یابد. در این حالت با توجه به تشخیص متخصص ایمپلنت، مدت زمان مناسبی جهت گرفتن پیوند استخوان فک درنظر گرفته می شود تا پودر استخوان cerabone به استخوان فک جوش بخود. مدت زمان پیوند خوردن پودر استخوان bitoss با استخوان فک تا زمان کاشت پایه ایمپلنت بین ۳ تا ۶ ماه متغیر است که بستگی به شرایط بیمار دارد.

دلیل پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت دندان

یکی از جراحی‌های شایع که معمولاً در رشته های مختلف رشته دندانپزشکی و جراحی فک کاربرد دارد. پیوند استخوان با تزریق پودر استخوان به لثه است. در این شیوه بافت استخوانی از یک استخوان به استخوان دیگر پیوند داده می‌شود که هدف اصلی آن ترمیم استخوان، جوش خوردن پودر استخوان و پر کردن فضای خالی بین دندانها می باشد.
بعضی از مواقع امکان دارد شرایط انجام کاشت ایمپلنت دندان بلافاصله بعد از کشیدن دندان وجود نداشته باشد. دراین شرایط استخوان فک به دلیل عدم حضور دندان، کوچکتر شده و باعث می شود تا استخوان فک تحلیل برود. در این مواقع اگر قصد کاشت ایمپلنت را داشته باشیم. باید استخوان کافی وجود داشته باشد تا بتوان ایمپلنت را با استحکام کافی در ان کاشت. در واقع بلوک استخوانی در ناحیه پیوند قرار می گیرد تا استخوان تحلیل رفته جبران شود.
۴ الی ۵ ماه طول می‌کشد تا استخوان ترمیم شود. پس از ترمیم استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت وجود دارد. در این مرحله اگر امکان استفاده از بلوک در آن نباشد؛ از تزریق پودر استخوان به لثه استفاده می‌شود و روی آن با ممبرین پوشانده می شود. این پیوند هم باعث رشد و هم ترمیم استخوان میشود. بعد از ترمیم نیز ایمپلنت کاشته شده؛ جوش می‌خورد و دندان روی آن قرار می گیرد.

پیوند استخوان مناسب چه کسانی نیست؟

 • افرادی که بیش از یک پاکت در روز سیگار می‌کشند،
 • کسانی که در شش ماهه قبل، شیمی درمانی یا پرتو درمانی انجام داده اند،
 • افرادی که از داروهای ضد پوکی استخوان استفاده می کنند ( نیاز است که حداقل ۶ ماه از مصرف این دارو گذشته باشد)
 • کسانی که بهداشت دهان و دندان نامناسب دارند (لازم است که فرد حداقل دو مرتبه در روز مسواک بزند و به طور مرتب نخ دندان بکشد و چکاپ های منظم داشته باشد.)
 • افرادی که بیماری قند یا دیابت کنترل نشده دارند (در صورتی که قند خون زیر ۱۵۰ باشد این عمل جراحی مشکلی ندارد)

دکتر مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

راه های ارتباطی با دندانپزشک زیبایی اصفهان

بهترین دندانپزشک اصفهان در کلینیک24

مطالب پیشنهادی :

آسیب به دندان ها با عادات اشتباه

روش های جلوگیری از لق شدن ایمپلنت

بررسی نشانه سندروم ترک دندان

Leave a Comment