بهترین دندانپزشک اصفهان | تحلیل لثه چیست ؟

تحلیل لثه 

تحلیل لثه یا (Gum recession) به حالتی گفته می‌شود که در آن لثه (gingiva) یعنی بافتی که اطراف دندان را احاطه کرده عقب‌نشینی می‌کند و بخش هایی از ریشه دندان در معرض دید قرار می‌گیرد. تحلیل رفتن لثه مشکلی بسیار شایع در میان مراجعان به مراکز دندانپزشکی است و ممکن است حتی در سالم‌ترین افراد نیز مشاهده شود. با علائم، علل، درمان و نحوه پیشگیری از آن در این مقاله آشنا خواهید شد.

علائم عقب نشینی لثه کدامند؟

بالا رفتن یا به اصطلاح عقب نشینی لثه، از خط لثه در حالت نرمال، معمولا در همان ابتدا قابل تشخیص است اما علائمی نیز دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید به راحتی آن را تشخیص داده و شدت آن را مشخص کنید. رایج‌ترین علائم تحلیل لثه  عبارتند از:

نمایان شدن ریشه دندان و در نتیجه بلند دیده شدن دندان‌ها

هرچند که هر یک  از دندان‌های شما همواره طول مشخصی دارد، اما به طور معمول در افرادی که لثه‌های سالمی دارند، تنها تاج دندان‌ها قابل مشاهده است. با تحلیل رفتن بافت لثه و با نمایان شدن ریشه دندان، به نظر می‌رسد که دندان‌ها بلند‌تر شده‌اند. وقتی لثه به دلیل بیماری پریودنتال بالا برود، دندان‌ها حتی بسیار طولانی‌تر از حد طبیعی به نظر می‌رسند. اگر دندان‌های جلو فرد دچار تحلیل لثه شوند، شاید نیاز به اصلاح طرح لبخند با درمان‌های مختلف باشد.

حساس شدن دندان‌ها

با تحلیل لثه‌ها و قرار گرفتن ریشه دندان‌ها در معرض دید، ممکن است عاج دندان‌ها در ناحیه‌ی ریشه به محیط دهان باز شوند و در نتیجه دندان‌ها بسیار حساس شده و فرد درد ناراحت کننده‌ای داشته باشد.

لق شدن دندان‌ها

افرادی که به دلیل بیماری لثه و پریودنتال دچار تحلیل لثه می‌شوند، ممکن است متوجه شوندکه یک یا چند دندان آن‌ها لق شده است. این مشکل معمولا نشان دهنده ایجاد تجمعات پلاک و جرم در زیر لثه است. هر چه فاصله بین لثه و دندان بیشتر شود باکتری‌های بیشتری می‌توانند وارد این فاصله شوند و موجودیت دندان را به خطر بیندازند.

در مواردی که بیماری لثه و پریودنتال وجود دارد، سایر علائم تحلیل لثه عبارتند از:

  1. خونریزی بعد از مسواک زدن یا نخ دندان
  2. تورم و قرمزی لثه
  3. بوی بد دهان
  4. درد در لثه

دلایل بروز خونریزی لثه و درمان آن

دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment