تراش دندان در کامپوزیت| بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک

آیا برای کامپوزیت دندان را می تراشند؟

یکی از دغدغه‌های افراد در حین انجام کار‌های زیبایی و ترمیمی دندان این است که بسیار درست و اصولی انجام شود چرا که کوچک‌ترین اشتباه، سبب شکست در درمان و یا آسیب به دندان‌ها می‌شود؛ سوال “آیا برای کامپوزیت دندان را می‌تراشند؟” نیز از چنین دغدغه‌ای نشات می‌گیرد. زیرا همه افراد می‌دانند که وقتی مینای دندان‌ها برداشته شود دیگر نمی‌توان بدون روکش به بقای دندان‌ها ادامه داد و اگر قصد برداشتن روکش کامپوزیت را داشته باشند، باید روکش دیگری از لمینت و… را جایگزین کنند. اگر شما نیز قصد دارید دندان‌هایتان را کامپوزیت کنید ولی از نحوه انجام این روش اطلاعاتی در دست ندارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوالتان را دریافت کنید.در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان  تراش دندان در کامپوزیت را مورد بررسی قرار می دهیم.

عوارض تراش دندان

پیش از هر چیزی بهتر است بدانید که تراشیدن دندان چه عوارضی دارد که اکثر مردم، حساسیت بسیاری به این مسئله نشان می‌دهند و نمی‌توانند به راحتی و بدون توجه از کنار آن عبور کنند.                                                                                                                                                                                                                                    بافت‌های سالم دندان از دست می‌روند.
تراشیدن دندان سبب کاهش سطح سخت دندان می‌شود درنتیجه دندان حمایت لثه و همچنین بافت‌های نگهدارنده را از دست می‌دهد.
با تراشیدن دندان بستر مناسبی برای بیماری‌های پریودنتال ایجاد می‌شود که این دلیل به تنهایی خود می‌تواند به عنوان یک معضل بزرگ شناخته شود.
با بالا رفتن سن، تمامی دندان‌های تراش خورده دچار تغییر رنگ می‌شوند؛ البته یکی از دلایل دیگر آن نیز مصرف مواد غذایی رنگدانه‌دار در طولانی مدت است که دندان‌های تراش خورده به دلیل آسیب‌پذیری بالایی که دارند به راحتی دچار تغییر رنگ می‌شوند.

برای انجام کامپوزیت نیاز به تراشیدن دندان است؟

سر‌انجام نوبت به پاسخ سوال “آیا برای کامپوزیت دندان را ‌می‌تراشند؟” می‌رسد که سوالی بسیار مهم است . پاسخ آن می‌تواند سبب تغییر تصمیم شما در انتخاب روش درمانی و زیبایی شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سبب تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان شده است، تراشیدن دندان است. درواقع در کنار تمامی ویژگی های مثبت کامپوزیت، این ویژگی نقش بسیاری در محبوبیت آن در بین افراد داشته است و مدت زیادی است که تبدیل به رقیب سرسختی برای لمینت شده است. در نتیجه تمامی توضیحات بالا، حتما پی بردید که برای کامپوزیت دندان را نمی‌تراشند.البته در روش اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت نیز استثناء‌هایی وجود دارد و گاهی نیاز به تراشیدن دندان است.

در ادامه به این موارد استثنائی خواهیم پرداخت تا شما نیز بررسی کنید که آیا این موارد شامل شما می‌شود یا خیر.

 مواردی که نیاز به تراش دندان برای کامپوزیت دارد کدامند؟

پیش از هر چیزی بهتر است بدانید که در کامپوزیت دندان، دندان با یک لایه بسیار نازک پوشش داده می‌شود. به همین دلیل نیز بهترین جواب ممکن برای این سوال این است که با توجه به شدت ایرادات دندان، تشخیص داده می‌شود که به تراشیدن دندان نیاز است یا خیر.

درواقع اگر فرد دارای دندان‌هایی است که دچار تغییر رنگ بسیار زیادی شده اند. بنابراین باید لایه ضخیمی از ونیر کامپوزیت روی دندان قرار گیرد؛ در این صورت نیاز به تراش دندان است.

یکی دیگر از دلایل تراشیدن دندان در کامپوزیت دندان، فرم نامناسب دندان‌ها است که اگر دندان‌ها فرم نامناسبی داشته باشند که با قرار دادن کامپوزیت قابل حل نباشد، چاره‌ای جز تراشیدن دندان نیست. اگر منظور ایرادات و نافرم بودن دندان را که سبب تراشیدن آن می‌شود را نمی‌دانید، در ادامه با ما همراه باشید تا این موارد را بایکدیگر بررسی کنیم:

  • داشتن دندان‌های بلند و بزرگ
  • نامرتبی و کجی جزئی دندان
  • دندان‌هایی که شدیدا تغییر رنگ داده‌اند
  • دندان‌های بزرگ و بیرون‌زده
داشتن دندان‌های بلند و بزرگ:

دندان‌های بلند و بزرگ یکی دیگر از دلایل تراشیدن دندان برای کامپوزیت است. برای کامپوزیت دندان یک لایه از ونیر روی دندان قرار داده می‌شود به همین دلیل نیز دندان‌هایی که بسیار بلند و بزرگ هستند. با اضافه شدن این لایه بسیار بزرگ‌تر از حالت طبیعی خود به نظر می‌رسند؛ که در این صورت جلوه خوبی ایجاد نمی‌شود. در چنین شرایطی نیز دندان‌پزشک مقداری از دندان را تراش می‌دهد . به عبارتی برای قرار دادن لایه کامپوزیت جا باز می‌کند تا با قرار دادن مواد روی دندان، دندان‌ها بیش از حد بزرگ به نظر نرسند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

نامرتبی و کجی جزئی دندان:

اگر کجی دندان‌ها پیش از انجام کامپوزیت رفع نشود پس از مدت کوتاهی با شکست درمان مواجه خواهید شد. بنابراین پیش از هر اقدامی، دندانپزشک کجی دندان‌ها را با تراشیدن مقداری از دندان رفع می‌کند.
البته نکته مهم این است که در صورتی کجی دندان با تراشیدن رفع می‌شود که میزان این کجی و نامرتبی بسیار جزئی باشد. در مواردی که میزان کج بودن و تراز نبودن دندان ها بسیار شدید باشد، باید روش‌های دیگری را در پیش گرفت.

دندان‌هایی که شدیدا تغییر رنگ داده‌اند:

اگر میزان تغییر رنگ دندان‌ها شدید باشد و لک‌های موجود روی دندان، پر رنگ باشند. دیگر لایه نازک کامپوزیت نمی‌تواند آن‌ها را رفع کند بلکه دندان پزشک باید مقداری از مینای دندان را تراش دهد تا امکان قرار دادن لایه ضخیمی از کامپوزیت را فراهم کند.

دندان‌های بزرگ و بیرون‌زده:

زمانی که کامپوزیت روی دندان‌های بزرگ و بیرون‌زده قرار داده شود، سبب می‌شود دندان‎ها برجسته شوند و با دندان‌های مجاور هم‌تراز نباشد. در زیباسازی دندان نیز هدف دندانپزشک فقط ترمیم دندان نیست بلکه در کنار ترمیم دندان، طرح لبخند نیز باید به خوبی اصلاح شود و نتیجه کار بسیار طبیعی باشد.
بنابراین دندان‌پزشک مقدار کمی از مینای دندان را می‌تراشد.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

انتخاب بهترین برند کامپوزیت دندان

لمینت دندان مناسب چه کسانی نیست؟

باز شدن چسب لمینت دندان

Leave a Comment