بررسی ترمیم دندانهای شیری جلو

امروزه نیازهای زیبایی حتی در کودکان خردسال افزایش یافته است. دندان های شیری جلو تا حدود سن هفت سالگی داخل دهان باقی می مانند و در صورت پوسیدگی ممکن است برای کودک یا والدین آزاردهنده باشند.در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان ترمیم دندانهای شیری جلو را مورد بررسی قرار می دهیم.

در صورت پوسیدگی شدید دندان های قدامی جلو همیشه این سوال مطرح می شود که آیا ارزش دارد این دندانها ترمیم شوند و در صورت تمایل به ترمیم از چه موادی باید استفاده شود؟

اگر دندانهای جلو ترمیم نشوند چه اتفاقی می افتد؟

چند مورد مختلف در جواب این سوال باید در نظر گرفته شود اول این که سن کودک چقدر است. اگر سن کودک نزدیک به هفت سالگی است این دندانها نزدیک به افتادن هستند و ارزش ترمیم کردن ندارند.

مورد بعدی وضعیت سلامت ریشه و آبسه و التهاب اطراف ریشه است اگر این دندانها دچار تحلیل ریشه باشند یا ابسه و التهاب جوری باشد که برای دندانهای دائمی زیرین آسیب رسان باشد کشیدن این دندانها درمان انتخابی است. مورد بعدی میزان پوسیدگی است اگر گسترش پوسیدگی تا زیر لثه رفته باشد و تخریب دندان زیاد باشد ممکن است نتوان روکش یا ترمیم خوب بر روی دندان قرار داد.

دندانهای جلو شیری بیشتر از جنبه زیبایی مهم هستند و اغلب موارد بعد از کشیدن دندان از دست رفتن فضا در این ناحیه وجود ندارد.

ایا حتما باید دندان شیری جلو را قبل ترمیم عصب کشی کرد؟

در بیشتر موارد نیاز به عصب کشی وجود دارد چون که اندازه این دندانها بسیار کوچک است و با پوسیدگی خیلی زود عصب دندان درگیر می شود.

دندانهای شیری جلو با چه موادی ترمیم می شوند؟

این دندانها یا با ترمیم های کامپوزیت ترمیم می شوند و یا روکش های مخصوص این دندانها بر روی دندان قرار می گیرد . انتخاب روش درمان باید با صلاحدید دندانپزشک متخصص کودکان باشد چون ملاحظات زیادی برای انتخاب روش درمان وجود دارد.

اگر دندان شیری جلو کشیده شود برای ظاهر کودک چه کار کنیم؟

اگر ظاهر کودک برای والدین یا خود کودک آزار دهنده باشد باید از دندانهای پروتزی برای جایگزینی آنها استفاده کرد. این وسیله اصطلاحا “نانس” نامیده می شود و دندانهای کوچک مصنوعی به آن متصل می شوند.

برای ساخت این وسیله باید یک جلسه قالب گیری انجام شود و به لابراتوار جهت ساخت ارسال شود و پس از ساخت وسیله در دهان کودک قرار داده می شود . این وسیله ثابت است و با چسب های مخصوص به دندانهای عقبی کودک می چسبد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

آیا برای ترمیم دندان شیری جلو باید کودک بیهوش شود؟

در بیشتر موارد بله چون بی حسی ناحیه قدامی دردناک است و ترمبم دندانهای شیری جلو یک کار دقیق و زمانبر است و.در صورت درمان در مطب به همکاری بالای کودک نیاز است.

آیا پس از ترمیم دندان های شیری جلو ملاحظات خاصی باید رعایت شود؟

بله بهتر است کودک سیب و هویج و بلال و مواد غذایی سفت گاز نزند . این موارد به قطعات کوچک خرد شوند و با دندانهای عقبی خورده شود.

بهتر است پس از انجام درمان هر شس ماه بکبار کودک توسط دندانپزشک متخصص کودکان معاینه شود.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

کامپوزیت روی دندان روکش شده

عوارض کشیدن دندان شیری کودکان

Leave a Comment