بهترین دندانپزشک اصفهان | ترمیم دندان با استفاده از تاج ، کامپوزیت و لمینت

تاج دندان، کامپوزیت دندان و لمینت دندان چه تفاوتی‌هایی با هم دارند؟

اگر دندان شما به هر صورت آسیب دیده است، احتمالا نیاز به ترمیم آن دارید. برای ترمیم دندان ، روش های مختلفی وجود دارد و بیشتر آن ها نیز معمولا هزینه بر هستند. بنابراین شما باید با انواع شیوه های ترمیم دندان آشنا باشید، تا متناسب ترین نوع درمان را بر اساس توانایی مالی و شرایط خود انتخاب کنید. تاج دندان و لمینت و روکش، 3 درمان ترمیمی رایج در حوزه دندانپزشکی هستند. در این مقاله به معرفی تفاوت های این 3 درمان خواهیم پرداخت.

تفاوت روکش کامپوزیت دندان با لمینت و تاج

تاج ها معمولا از جنس سرامیک هستند و شباهت زیادی به لمینت دندان دارند. زیرا هر دو نوع این موارد در لابراتوارها ساخته می‌شوند و برای اتصال به دندان نیازمند نوعی چسپ به خصوص هستند. این در حالی است که روکش ها کمی متفاوت تر هستند و به دست دندانپزشک روی دندان‌ها ساخته می‌شوند.

خلاصه ای از تاج دندان

 • ضخامت تاج: ضخامت این ساختار ترمیمی حدود 2 تا 3 میلیمتر است.
 • نحوه پوشش دندان: به طور معمول تمام دندان را پوشش می دهد .  
 • هدف اصلی نصب: از این مورد برای استحکام بخشیدن به دندان هایی که دچار شکستگی شده یا پوسیده اند استفاده می شود.
 • جنس: جنس اغلب تاج های دندان از سرامیک است و می توانند ظاهری مشابه با دندان های طبیعی انسان داشته باشند.

مقایسه نحوه نصب با کامپوزیت دندان و لمینت دندان 

تفاوت اصلی تاج دندان با دو مورد دیگر: هرچند که هر 3 درمان برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار میگیرند، اما لمینت و روکش ها معمولا تنها بخش جلویی دندان را پوشش میدهند. این درحالی است که تاج تمام دندان را پوشش میدهد.

چه موقع از تاج برای ترمیم دندان استفاده می‌شود؟

چنانچه آسیب وارد شده به دندان ها زیاد باشد محتمل ترین شیوه ترمیم استافاده از تاج دندان خواهد بود. علاوه بر این، اگر برای حمایت از روکش دندان، ساختار دندانی کافی وجود نداشته باشد برای بهبود ظاهر دندان های خود حتما نیازمند تاج خواهید بود.

تاج چه مزایایی دارد؟

 • حدودا نزدیک به 100 سال است که از آن ها جهت ترمیم دندان استفاده میشود.
 • تاج هایی که از جنس پرسلین هستند در برابر عوامل فرسایشی مختلف مقاوم هستند و معمولا دچار تغییر رنگ نمیشوند.
 • تاج ها هرچند که درست مانند دندان های طبیعی ممکن است بشکنند، اما این اتفاق بسیار نادر است.
 • از آنجایی که دندانپزشک فقط تاج را نصب میکند و کار اصلی را لابراتوار یا آزمایشگاه دندان سازی بر عهده دارد، لذا نیازمند تخصص زیبایی برای نصب آن ندارد.

تاچ چه معایبی دارد؟

ترمیم دندان ها با کمک تاج ها یک پروسه تداخلی-تهاجمی است. زیرا برای نصب تا دندانپزشک باید بافت دندان را برای همیشه بتراشد. بنابراین با نصب تاج شما دیگر دندان طبیعی خود را از دست خواهید داد.

این امکان می رودکه کار آزمایشکاه خراب شود و طبق چیزی که دندانپزشک سفارش داده در نیامده باشد. اگر تحت هر شرایطی تاج ها از بین بروند باید به طور کامل جابجا شوند.

بهترین دندانپزشک اصفهان | مزیت و کاربرد روکش لمینت دندان

لمینت دندان چه مزایایی دارد؟

برای ترمیم دندان با کمک تاج ، دندان نیازمند تراش خوردن زیادی است اما در لمینت تنها مقداری از سطح دندان تراشیده می شود. لمینت معمولا در برابر ساییده شدن نسبتا مقاومت بالایی دارد.

لمینت دندان چه معایبی دارد؟

در مقایسه با تاج ها، نصب این روکش ها معمولا کمتر تهاجم تر است. اما متاسفانه همچنان بافت مینای دندان باید خراشیده شود. لمینت نیز یک روش بدون بازگشت است به مرور زمان این احتمال وجود دارد که ساختار لمینت دچار تغییر رنگ شود.

به دلیل اینکه لمینت غیرقابل تعمیر است، پس از وارد شدن آسیب به آن باید به طور کلی آن را تعویض کرد. استفاده از این روشکش ها یک درمان تلقی نمیشود و تنها یک روش زیبایی است.

روکش های کامپوزیت دندان چه مزایایی دارند؟

ترمیم دندان با روکش کامپوزیت نسبتا به صرفه تر و کم زحمت تر است و نیازمند آماده سازی خاصی نیست. برای اتصال کامپوزیت ونیر ، دندانپزشک باید ماده خمیرشکل کامپوزیت را در لایه های متفاوتی تا رسیدن به شکل و فرم مد نظرش دستکاری کند.

 1. شاید برجسته ترین فایده ترمیم دندان با روکش کامپوزیت ونیر، عدم نیاز به آماده سازی دندان باشد.
 2. به سادگی و بدون نیاز به تجهیزات پیشرفته میتوان آن را به دندان چسپاند.
 3. برخلاف تاج دندان و لمینت دندان ، روکش های کامپوزیتی قابل تعمیر هستند و هر مشکلی در ساختار آن ها به وجود بیاید قابل ترمیم است.
 4. اگر به درستی نگهداری شوند یا تعمیر آن ها مناسب باشد تا سالیان سال میتوان از آن ها استفاده کرد.

روکش های کامپوزیت دندان چه معایبی دارند؟

رنگ این روکش ها معمولا با گذشت زمان از حالت طبیعی خارج شده و تیره می شود. در صورت نگهداری نامناسب از آن ها، به راحتی آسیب می بینند. اینکار باید تنها توسط متخصص دندانپزشک زیبایی انجام شود.

بیشتر مطالعه کنید : 

Leave a Comment