ترومای دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

ترومای دندان و انواع آن

در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم به بررسی ترومای دندان و معرفی انواع آن بپردازیم. ترومای دندان همان آسیب خفیف یا شدید به دندان است که باعث ایجاد عوارض مختلفی خواهد شد. این عوارض ممکن است در ادامه شدیدتر و شدیدتر شوند و حتی باعث عفونت های مختلف شوند. اما به طور کلی تروما یکی از نادرترین عوارض دندانی است؛ زیرا فقط در صورت ضربه و وارد شدن نیروی خارجی ایجاد می شود.

به طور کلی درمان تروما بهتر است در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود تا عوارض آن به کمترین میزان خود کاهش یابد. تروماهای دندانی انواع مختلفی دارند. راه درمان تروما دندان توسط دندانپزشک تشخیص داده می شود. و پس از بررسی های مختلف، معاینات متنوع و همچنین عکسبرداری های رادیوگرافی، بهترین درمان برای تروما صادر خواهد شد.

تروما دندان هم در بزرگسالان و هم در کودکان می تواند رخ دهد. اما در کودکان می تواند با درد بیشتر و همچنین عوارض غیرقابل جبران تر مشاهده شود. علاوه بر این، کودکان معمولاً مشغول بازی، دچار تروماهای مختلف می شوند؛ زیرا آنها مشغول به کاری هستند که تمرکزی برای مراقبت دندان های خود ندارند.

تروما دندان معمولاً غیر قابل پیش بینی است و یکباره اتفاق می افتد. این اتفاق ممکن است بر اثر یک ضربه خارجی توسط یک جسم یا افتادن فرد روی زمین و برخورد دندان به زمین رخ دهد. هرچه ضربه شدیدتر باشد، ترومای ایجاد شده با شدت بیشتری مشاهده خواهد شد. به تبع عوارضی که ترومای شدیدتر ایجاد می کند، بیشتر از یک ترومای خفیف است.

انواع تروما دندان

ترومای دندانی انواع مختلفی دارد که ممکن است پس از وارد شدن ضربه به دندان انواع علائم دیده شوند که نشان می دهند ترومای ایجاد شده از کدام نوع است. با توجه به شدت ضربه وارد شده، ممکن است دندان کمی لق شود یا جابجایی داشته باشد یا ممکن است شکسته شده و به صورت کامل از حفره دندان خارج شود.

به طور کلی هر یک از این تروماها نیاز به درمان سریع دارند. اما شناخت آن ها باعث می شود تا شما آرامش خود را نسبت به ضربه وارد شده، بیشتر حفظ کنید. انواع تروما دندان عبارتند از:

1- خروج کامل دندان از حفره

تروما دندان در شدیدترین حالت خود به این مرحله می رسد. گاهی اوقات ضربه با زاویه خاص و با شدت بسیار زیادی به دندان وارد می شود که باعث کنده شدن آن از درون حفره دندانی و جداشدن از ریشه به طور کامل می شود. این جدا شدن دندان در ادامه ممکن است هم باعث کاهش سلامت دهان و دندان شما شود و هم ایجاد انواع عفونت ها را در سریع ترین زمان ممکن باعث شود.

خروج دندان از حفره دهان با جدا شدن دندان از ریشه به صورت کامل اتفاق می افتد؛ به همین دلیل توصیه می کنیم پس از خارج شدن دندان، به سرعت دندان را درون آب سرد قرار دهید تا خشک نشود. همچنین سعی کنید به ریشه دندان خود دست نزنید. این کار ممکن است باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری شود.

2- لق شدن دندان

از انواع ترومای خفیف است که ممکن است در اثر ضربات بسیار جزئی به دندان دیده شود. این نوع تروما هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده می شود. لق شدن دندان با توجه به تشخیص پزشک درمان خواهد شد. بنابراین بهتر است از درمان های خانگی و همچنین توصیه های غیرعلمی چشم پوشی کنید.

اگر دندان شما لق شود، بهتر است پس از آن هیچ غذایی تا قبل از مراجعه به پزشک میل نکنید. توصیه می شود کمی درون دهان را با آب سرد شستشو دهید. این کار باعث می شود تا هم درد ناشی از ضربه کاهش یابد و هم اگر جسم خارجی وارد محیط دندان شده باشد، توسط آب شسته شود. دندان لق هم باعث کاهش سلامت دهان و دندان شما می شود و هم ممکن است دردناک باشد و شما را اذیت کند. اما مشکل چندان خاصی ایجاد نخواهد کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان | چرا لق شدن دندان اتفاق می افتد ؟
3- جابجایی دندان

جابجایی دندان معمولاً درون حفره انجام می شود؛ این جابجایی ممکن است به اطراف و در جهات مختلف باشد. اما مهم این است که در این عارضه دندان به طور کامل از حفره خارج نمی شود.

این عارضه ممکن است در صورت سهل انگاری در درمان به عوارض خیلی شدیدتری تبدیل شود؛ زیرا در آن دندان به صورت کامل کج می شود و ممکن است آسیب به لثه، محیط داخلی دهان و حتی زبان وارد شود. توصیه می شود پس از کج شدن یا جابجایی دندان، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

4- شکستگی دندان

شکستگی دندان به صورت موضعی شکل می گیرد؛ یعنی ممکن است از یک دندان مستطیل شکل بخشی از آن کنده شود. این مورد معمولاً به ندرت اتفاق می افتد اما ممکن است باعث ایجاد عفونت و همچنین کاهش سیستم ایمنی محیط دهان برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها شود. شکسته شدن دندان علاوه بر مشکلات سلامت، باعث کاهش زیبایی دندان ها و در کنار هم قرار گرفتن آنها می شود.

معمولاً شکستگی دندان در دندان های پیشین فک رخ می دهد؛ زیرا اگر ضربه به دندان های پشتی وارد شود، بیشتر با مانع شدن لثه و لپ مواجه خواهد شد. اما در برخورد ضربه با دندان های پیشین، به دلیل نبود محافظ و همچنین مقاومت کم دندان در برابر ضربه، شکستگی با احتمال بیشتری رخ خواهد داد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

علائم ترومای دندان چیست؟

علائم بسیار مشخصی برای نشان دادن تروما دندان وجود دارند. این علائم ممکن است به مرور زمان باعث کاهش سلامت دهان و دندان شوند. پس بهتر است درمان آنها به سرعت انجام شود.

به طور کلی پس از وارد شدن تروما به دندان، آسیب دیدگی در دندان به چند شکل ممکن است باشد:

  • در برخی افراد تروما دندان به صورت تیرگی ظاهر می شود.
  • در برخی دیگر به صورت خون مردگی در زیر لثه ممکن است مشاهده شود.
  • در برخی دیگر از افراد نیز ممکن است ترومای دندانی باعث خون آلود شدن خود دندان شود.

حال تصور کنید فردی دچار ترومای دندان شود. در این حالت شاید دردی احساس نکند؛ پس می توان درد را از علائم قابل چشم پوشی در تروما محسوب کرد. اما ممکن است در برخی تروماها درد بسیار شدید باشد که مشاهده دیگر علایم نیاز هم نباشد!

هم در کودکان و هم در بزرگسالان، تروما دندان با علائم تقریباً مشابهی وجود دارد. همانگونه که آسیب های مختلف وارده به دندان که شامل کج شدگی و افتادگی و شکستگی می شود، می توان تشخیص تروما را با همان آسیب ها نیز به ثبت رساند.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مقایسه روکش دندان زیرکونیا و PFM

گیر کردن غذا بین دندان ها

جرم گیری دندان

Leave a Comment