تروما چیست و پیشگیری از تروما در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

تروما چیست و پیشگیری از آن در کودکان

تروما (Trauma) به معنای ضربه ناگهانی است که به دندانها وارد‎ می‏‌شود و نتیجه آن شکستن و از بین رفتن دندان است.ترومای دندان‎ می‌تواند در سنین کودکی و در دندانهای شیری اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر، تروما بیشتر برای کودکان رخ‎ می‌دهد که اکثر مواقع نیز در مدارس است. بهترین دندانپزشک اصفهان
بازیگوشی کودکان، کتک کاری، تصادف با وسایل نقلیه و … موجب آسیب به دندان‌ها‎ و تروما می‌شود. دندانهای شیری به دلیل استحکام کمتر، بیشتر در معرض تروما قرار‎ می‌گیرند. بطوری که ۳۰ درصد کودکان زیر ۷ سال دارای سابقه ضربه به دندان‌های شیری هستند.

| دکتر ندا میکانیک – بهترین دندانپزشک اصفهان |

سنین ۶ تا ۱۲ سالگی که دوره‎ بازیگوشی برای کودکان محسوب می‌شود، میزان صدمات دندانها و بویژه دندانهای قدامی افزایش‎ می‏‌یابد. در حال حاضر به دلیل افزایش تحرک و فعالیت‌های ورزشی، پسران دو برابر دختران در معرض صدمات تروما قرار‎ می‏‌گیرند. در این صورت آسیب ناشی از ضربه می‌تواند از یک ترک کوچک در مینا تا بیرون آمدن کامل دندان از جایگاه خود‎ متفاوت باشد.

تروما چیست و پیشگیری از تروما در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید |

پیشگیری از تروما در کودکان

آموزش برای اطلاع والدین، کودکان و معلمان نسبت به نحوه پیشگیری از صدمات تروما از رخ دادن این اتفاق پیشگیری‎ می‏‌نماید.
مراقبت از کودکان در هنگام بازی در پارک و یا بازی با دیگر بچه‌ها اهمیت زیاد دارد.
استفاده از کمربندهای محافظت کننده و تهیه صندلی‌های مطمئن در هنگام رانندگی یکی از مواردی است که والدین باید به آن توجه کنند.
استفاده از محافظهای دهانی تروماهای دندانی را باید جدی گرفت. آبسه‌های مکرر آزار دهنده‎ و یا سیاه شدن ممکن است از عوارض تروماهای دندانی باشند.


بیشتر بخوانیم :

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

مراقبت از دهان و دندان کودکان

عوارض کیست دندان چیست؟

درمان کیست دندان چگونه است؟

Leave a Comment