تشخیص علائم سنگ لوزه | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

شناسایی و تشخیص علائم سنگ لوزه

حالا که در مورد بیماری سنگ لوزه (Tonsil stones) می‌خواهیم صحبت کنیم، در مرحله اول باید توضیح بدهیم که آن چیست؟ در حقیقت این نوع از بیماری نیز به دهان و دندان مربوط می شود که استفاده از دهانشویه برای درمان آن کمک زیادی به آن می کند. همان طور که از نام این بیماری پیدا است، سنگ لوزه از بافت درون لوزه به وجود می آید. در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک زیبایی اصفهان به بررسی تشخیص علائم سنگ لوزه خواهیم پرداخت.

حتماً شما هم در کتب درسی خود خوانده اید که سطح و اطراف لوزه از رنگ طبیعی صورتی کم رنگ تشکیل شده است. درمان سنگ لوزه با دهانشویه زمانی واجب و ضروری به شمار می آید که سنگ لوزه اندازه و رنگ طبیعی خود را از دست بدهد.

در صورتی که دانه هایی به اندازه و همانند رنگ برنج روی سطوح و یا اطراف لوزه را بپوشاند. استفاده از دهانشویه برای درمان سنگ لوزه حتماً به کار می آید. لازم به ذکر است که این دانه ها به قدری ریز هستند که با چشم قابل مشاهده و تشخیص نمی باشند و تنها با علائمی که در بیمار ظاهر می شود، این بیماری نشان داده می شود.

نحوه تشکیل سنگ لوزه

حتما شما هم اطلاع دارید که بدن از اجزا مختلفی تشکیل شده است که هر کدام نقش مهمی را ایفا می کنند. برخی از این اجزاء وظیفه دارند تا درصدی از سیستم ایمنی را در بدن تشکیل دهند تا به سلامتی کمکی بزرگ و از بروز بیماری های گوناگون و خطرناک نیز جلوگیری کنند. لوزه نیز در دسته همین اجزاء بدن قرار دارد.

مطلب پیشنهادی : نحوه شستن و سفید کردن دندان مصنوعی

در طول روز غذا و یا نوشیدنی های زیادی مصرف می شود. در صورتی که این غذا و یا نوشیدنی ها باکتری و یا ویروس های گوناگونی را به همراه داشته باشند، با خوردن و یا نوشیدن آن به لوزه وارد و چسبیده می شوند.

همین مورد باعث می شود تا این باکتری و ویروس ها رفته رفته در لوزه جمع شوند. و به مرور زمان بسیار سفت و تبدیل به سنگ لوزه شوند که در این مورد استفاده از دهانشویه برای درمان، کارایی زیادی پیدا می کند. به دلیل آن که فلوراید درون دهانشویه، مینای دندان، لثه و لوزه را تقویت و باکتری را از بین می برد.

یکی دیگر از دلایل تشکیل سنگ لوزه پایین آمدن سطح دفاعی و سیستم ایمنی بدن می باشد. به طوری که گلبول های بدن رنگ طبیعی خود را از دست داده و گلبول های سفید جایگزین آن می شوند. این کار باعث می شود تا ماده ای به نام کلسیفیکاسیون در بدن باقی بماند و تشکیل سنگ لوزه دهد.

افراد مستعد سنگ لوزه

طی تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است، باید گفت که لوزه برخی از افراد، چاک و ترک هایی عمیق تر از اندازه طبیعی دارد. همین موضوع باعث می شود تا مواد غذایی که مصرف می شوند. در بین این ترک ها گیر کنند که به این نوع بیماری دچار می شوند. یا افرادی هستند که مدام دچار آلرژی و یا حساسیت های فصلی هستند که اگر درمان نکنند، به مرور زمان مبتلا به سنگ لوزه می شوند.

برخی از داروها مانند داروهای فشار خون، منجر به خشک شدن گلو بیمار می شود. در صورتی که بیماران این خشکی گلو را از بین نبرند، به سنگ لوزه مبتلا می شوند. آزمایشات اخیر نشان داده است. که به هیچ عنوان بیماری سرماخوردگی را سطحی و گذرا نبینید. به دلیل آن که همین سرماخوردگی منجر به سنگ لوزه می شود. در دنیایی زندگی می کنیم که هر روز شاهد تولید انواع خوراکی های چرب و یا رنگی با مواد افزودنی غیره طبیعی هستیم که با مصرف زیاد آن به سنگ لوزه دچار می شویم.

نکات مراقبتی بعد از جراحی دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

نشانه‌ها و علائم سنگ لوزه

در صورتی که غذا و یا آب به سختی از گلو پایین رود و یا گلو به خارش شدید دچار شود، علامت این بیماری ظاهر شده است. گوش یکی از اجزا مهم صورت می باشد که با بروز این نوع بیماری دچار بر افروختگی شدید می شود. از علائمی که در مقایسه با علائم دیگر خود را بسیار بارز و نهان نشان می دهد. بوی بد و تعفن دهان است که خود بیمار نیز احساس بسیار بدی دارد. یکی دیگر از علائمی که نشانه این بیماری است. پیوندهایی است که در قسمت گردن به وجود می آید و باعث می شود تا گردن دچار ورم و بسیار دردناک شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

اما در برخی از مواقع این علائم وجود ندارد و یک علامت ساده نشانگر سنگ لوزه است. زمانی که رنگ زبان از حالت عادی خود خارج و به قرمز تیره و یا روشن تبدیل می شود نیز نشانه ی سنگ لوزه است. استفاده از دهانشویه برای درمان، زمانی باید انجام شود که در برخی از مواقع لوزه بزرگ تر از اندازه طبیعی می شود و یا رنگ طبیعی خود را از دست می دهد و بیمار دچار سرفه های زیاد و بی وقفه شده است، در این حالت دچار سنگ لوزه شده است.

بیماری‌هایی با علائم شبیه سنگ لوزه

برخی از بیماری ها وجود دارد که علامتی شبیه به سنگ لوزه را به همراه دارند. یکی از این بیماری ها، استرپتوکوکی است که به گلو درد شباهت بسیاری دارد. با این تفاوت که بیمار در آخر دهان، گلو درد را احساس می کند و دچار تب بالا نیز می شود. یکی دیگر از بیماری هایی که شبیه سنگ لوزه است عفونت و یا مشکلات مربوط به دهان و یا لثه است که با التهاب زیادی همراه می شود.

اما در برخی از مواقع بیماری دیگری به نام سرطان لوزه وجود دارد. این نوع سرطان نشانه، علائم و دردی شبیه به سنگ لوزه دارد. با این تفاوت که در دهان، خون به وجود می آید و یا گوش و گلو درد به طور مرتب و بدون وقفه ادامه دارد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

بررسی کف بندی دندان

نکات مراقبتی بعد از تحویل پروتز دندان

روش های مختلف سفید کردن دندان

Leave a Comment