تشخیص علل انواع بیماری لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

آشنایی و تشخیص علل انواع بیماری لثه

در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان تشخیص علل انواع بیماری لثه را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور کلی التهاب یا عفونت لثه را به دو دسته تقسیم می کنند:

بیماری لوکوپلاکیا:

این نوع بیماری باعث سفید شدن لثه و یا لکه های سفید بر دهان و لثه می شود. معمولا بی ضرر هستند و خود به خود رفع می شوند اما اگر این لکه ها بیشتر شد و بعد از مدتی برطرف نشد حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به سرطان دهانی منجرب شود.

در دسته بندی دیگر، انواع بیماری لثه از نظر شدت به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • ژنژیویت (نوع خفیف با آسیبهای برگشت پذیر)
 • پریودنتیت (نوع پیشرفته با آسیبهای غیر قابل برگشت)

بیماری لثه ناشی از پلاک و باکتری:

تاثیر پلاک بر لثه میتواند به دلیل ضعف بهداشت دهان، تاثیر برخی داروها یا بیماریها و یا سوء تغذیه باشد.

بیماری لثه غیر پلاکی:

برخی باکتریها، قارچها یا ویروسها میتوانند باعث بیماری لثه شوند. برخی از این وضعیتها تحت تاثیر عوامل ژنتیکی یا مشکلات پزشکی سیستمی (مانند آلرژی و برخی بیماریها)، زخم یا واکنش بدن به مواد خارجی (مانند دندان مصنوعی) می باشد. گاهی نیز علت مشخصی برای آن پیدا نمی شود.

سیاه شدن لثه:

تغییراتی بر روی رنگ لثه بوجود می آید که می تواند به دلیل سیگار کشیدن، عوارض بعضی از داروها و یا بهداشت نامناسب دهان و دندان باشد. اما دلیل اصلی سیاه شدن لثه انباشته شدن ملانین در لثه است که باید هرچه سریع تر درمان شود.

علائم بروز انواع بیماری لثه

حتی اگر احساس ناراحتی نمی کنید باز هم اگر علائم زیر را دارید حتما فورا به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • تغییر در تماس دندانها با هم یا اندازه نبودن دندان مصنوعی
 • ایجاد فاصله بین دندان و لثه یا شیار بین آنها
 • خونریزی لثه پس از مسواک زدن یا در حین آن
 • لقی دندان
 • بوی بد دهان یا احساس طعم بد در دهان که برطرف نمی شود.
 • پسروی لثه از اطراف دندان
 • قرمزی، ورم یا حساسیت لثه به لمس یا فشار

علل التهاب یا بیماری لثه

بیشتر موارد بیماری لثه به دلیل عدم رعایت صحیح بهداشت دهان اتفاق می افتند. باکتریها در پلاک جمع شده بر روی دندانها زندگی می کنند و باعث التهاب لثه می شوند. التهاب لثه در بیشتر افراد دردی ایجاد نمی کند. اگر به موقع آن را درمان کنید آسیب ماندگاری وارد نمی شود. در مراحل اولیه میتوان تنها با مسواک زدن مرتب و نخ دندان کشیدن بیماری لثه را درمان کرد.

اما اگر التهاب یا عفونت لثه را زودتر درمان نکنید، پیشروی کرده و به ساختارهای زیر سرایت می کند، استخوان را تخریب می کند و ممکن است دندان خود را از دست بدهید.

علت و درمان تحلیل رفتن لثه | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

سایر عوامل انواع بیماری لثه به جز بهداشت دهان

 • تغییرات هورمونی در زنان
 • برخی بیماریها مانند سرطان، دیابت و ایدز
 • برخی داروها به خصوص داروهایی که جریان بزاق را کم می کنند. فنیتوئین (دیلانتین) که یک داروی ضد تشنج است و برخی داروهای ضد
 • آنژین می توانند باعث رشد غیر طبیعی بافت لثه شوند.
 • سیگار کشیدن
 • افزایش سن
 • برنامه غذایی نامناسب (مثلا کمبود ویتامین ث)

ارتباط آفت زدن لثه به بیماری لثه

گاهی اوقات لثه خیلی دردناک می زند و ضایعه ای شبیه به جوش در آن ایجاد می شود که به آن آفت می گویند. آفت زخم دردناکی است که در هر جای دهان از جمله روی لثه ممکن است بزند. مرکز آن سفید رنگ و دور آن قرمز است. هنوز محققان علت دقیق آفت زدن دهان را نمی دانند اما تصور می شود نوعی باکتری یا ویروس در آن نقش داشته باشد. کسانی که برخی بیماریهای خود ایمنی دارند بیشتر دچار این مشکل لثه ای می شوند. آفت به مرور بهبود می یابد و مسری نیست.

التهاب لثه بعد از شیمی درمانی

شیمی درمانی عوارض جانبی متعدد و ناخوشایندی دارد که یکی از آنها خونریزی، ورم و درد لثه است. بسیاری از کسانی که تحت درمان سرطان قرار می گیرند، دچار وضعیتی به نام استوماتیت (stomatitis) می شوند که باعث ایجاد زخم های دردناک بر روی لثه و سرتاسر دهان می شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

تاثیر استعمال سیگار و دخانیات سلامت لثه

مصرف دخانیات به شدت بر سلامت لثه تاثیر می گذارد. کسانی که سیگار می کشند بیشتر دچار عفونت لثه می شوند.

تغییرات هورمونی زنان بر لثه

برخی از زنان در بلوغ، قاعدگی، بارداری و یائسگی دچار مشکلات لثه می شوند. افزایش هورمونها در دوران بلوغ باعث می شود گردش خون به لثه افزایش یابد و باعث قرمزی، ورم و حساسیت آن شود. زنانی که در زمان پریود دچار التهاب لثه می شوند نیز قرمزی، ورم و یا سهولت خونریزی لثه را ممکن است پیش از هر پریود تجربه کنند. این مشکلات معمولا با شروع خونریزی ماهانه فروکش می کنند.

التهاب و بیماری لثه در بارداری در سه ماهه دوم یا سوم بارداری شروع می شود و تا ماه نهم ادامه پیدا می کند. ممکن است در اثر بیماری لثه علائمی مثل درد، ورم و خونریزی لثه را تجربه کنید. مصرف قرصهای ضد بارداری در زنان تاثیر مشابهی با موارد ذکر شده دارد. برخی زنانی که وارد یائسگی می شوند، دچار مشکلاتی مانند سفتی و درد و خونریزی لثه می شوند. لازم به ذکر است که این مشکلات لثه در همه زنان اتفاق نمی افتد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

نکات مراقبتی قبل و بعد بلیچینگ داخلی دندان

موارد مراقبتی پس از جراحی لیفت سینوس

علل شکستن یا افتادن لمینت دندان

Leave a Comment