تفاوت های کامپوزیت و بلیچینگ دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

تفاوت های کامپوزیت و بلیچینگ دندان چیست؟

با وجود نام آشنا بودن بلیچینگ برای بسیاری از افراد، پس از انجام آن تعداد زیادی از مراجعین احساس رضایت کافی ندارند. این بدین معنا نیست که بلیچینگ دندان کارآیی ندارد بلکه وقتی توسط دندانپزشک مجرب و با مواد با کیفیت بالا صورت پذیرد سفیدی طبیعی و روشن دندان‌ها نمایان می‌شود. حداقل در کوتاه مدت نتایج مناسبی در پی دارد. اما در بیشتر موارد افراد بیش از چند درجه روشن‌تر شدن دندان‌ها را مد نظر دارند. ترجیح بسیاری از آن‌ها لبخند هالیوودی و با تمرکز روی رنگ دندان است. شاید علت این امر در این باشد که در زیبایی لبخند، رنگ دندان‌ها اثر بسیار چشم‌گیر تری دارد. در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی تفاوت های کامپوزیت و بلیچینگ دندان خواهیم پرداخت.

مشخص کردن هماهنگی شکل دندان‌ها و نظم‌ آن‌ها در ارتباط با سایز اجزای چهره قدری مشکل‌تر است. تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ علاوه بر تفاوت در رنگ به ایجاد تغییر در ظاهر و فرم دندان‌ها نیز مرتبط است. اگر چه که تمام این مولفه‌ها در نتیجه نهایی اثر گذارند و فقط عامل رنگ در زیبا ساختن دندان موثر نیست. اغلب مراجعین بلیچینگ را به عنوان شیوه‌ای می‌بینند که آسیب کمتری را به نسبت سایر روش ها چون کامپوزیت در پی دارد.

مطلب پیشنهادی : مقایسه انواع تاج دندان

شیوه‌های زیبا سازی دندان‌ها و تفاوت‌های آن‌ها

برای سفیدتر کردن دندان‌ها و بهبود ظاهر آن‌ها دندانپزشکان می‌توانند از سه شیوه بهره ببرند: بلیچینگ، کامپوزیت رزین یا لمینت دندان. بیشتر مراجعین اغلب خواستار بلیچینگ هستند زیرا بیش از سایر روش ها آن را می‌شناسند. هر چند تفاوت های کامپوزیت دندان و بلیچینگ فقط به رنگ و شیوه‌ی انجام محدود نمی‌شود:

رنگ

اثرات کوتاه مدت این شیوه‌ها قابل اندازگیری نیست اما هر سه روش در نهایت دندان‌های سفیدتری را ایجاد می‌کنند، با این تفاوت که کامپوزیت از بلیچینگ نیز می‌تواند چندین درجه روشن‌تر باشد. از آن‌جایی که دندان‌های طبیعی فرد بلیچینگ می‌شوند روند زرد شدن یا تغییر رنگ آن‌ها ادامه می‌یابد و افراد ممکن است دو یا حتی سه بار در سال بلیچینگ انجام دهند.

خصوصا اگر فرد از موادی چون قهوه، الکل و چای به وفور مصرف کند و استعمال دخانیات چون سیگار و قلیان نیز داشته باشد شدت این تغییر رنگ بیشتر خواهد بود. در این حالت کامپوزیت از نظر رنگ پذیری می‌تواند مقاومت بیشتری نسبت به دندان‌های طبیعی نشان دهد. هر چند پس از چندین سال نیز ممکن است تغییر رنگ داشته باشند. از دیگر تفاوت‌های کامپوزیت دندان و بلیچینگ در میزان دوام آن‌ها است که کامپوزیت دندان، حداقل بین سه تا پنج سال دوام می‌آورد. بلیچینگ دندان بسته به رژیم غذایی فرد و یا مستعد بودن دندان‌های فرد نسبت به رنگ پذیری، بین ۶ ماه تا یک سال است.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

مدت زمان و راحتی انجام کامپوزیت و بلیچینگ

از نطر زمان و شیوه‌‌ی انجام بلیچینگ در مدت زمان کمتر و آسان‌تری صورت می‌گیرد. میزان آسیب وارده به مینای دندان نیز چندان زیاد نیست. در کامپوزیت نیاز به آماده کردن دندان می‌باشد و میزان بسیار کمی از سطح دندان تراشیده می‌شود. اما ماندگاری کوتاه مدت بلیچینگ سبب انجام شدن مجدد آن شده و در نتیجه با تکرار بلیچینگ احتمال آسیب به مینای دندان نیز وجود دارد. در مقابل، کامپوزیت با وجودی که از نظر مدت زمان و راحتی انجام با بلیچینگ متفاوت است، به علت ماندگاری بیشتر، سطح آسیبی که به مینای دندان وارد می‌شود به مراتب کمتر بوده.

هزینه

از نظر هزینه، تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ می‌تواند قابل ملاحظه باشد. اما با توجه به اثرات بلند مدت کامپوزیت در مقابل بلیچینگ در طولانی مدت این هزینه می‌تواند برای فرد به صرفه باشد.

مزایا و معایب کامپوزیت دندان و بلیچینگ

با توجه به مزایا و معایب کلی این دو روش می‌توان نتیجه گرفت که در بسیاری از موارد تنها دندان‌های سفیدتر مد نظر افراد نیست بلکه لبخندی زیباتر هدف اصلی می‌باشد. مشکل اینجاست که بیشتر افراد سفیدتر شدن دندان را با زیباتر شدن آن‌ها اشتباه می‌گیرند. تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ در نتایج کلی ان‌ها در این نقطه ظاهر می‌شود؛ از آن جا که نتایج انجام بلیچینگ در افراد جوان به نسبت افراد میانسال بسیار موفق تر است (به علت سالم تر بودن دندان ها و آسیب جزئی دندان در افراد جوان تر). این نکته را در نظر داشته باشید که دندان‌هایی سفید ولی با ظاهر کج، شکسته و آسیب دیده به هیچ وجه جذاب نیست.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

بعد از بلیچینگ دندان، این ایرادات بیش از گذشته نمایان می‌شوند، در نتیجه در افراد با سنین بیشتر و به طور کلی افرادی که نواقص دندانی جزئی نیز دارند، بلیچینگ نمی‌تواند زیباتر شدن لبخند را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد و کامپوزیت دندان گزینه‌ی بهتری خواهد بود. با استفاده از کامپوزیت علاوه بر انتخاب درجات روشن شدن دندان، نواقص دندان‌ها نیز برطرف شده و لبخند زیباتر و درخشان‌تری برای فرد ایجاد خواهد شد که حداقل سه تا پنج سال دوام می‌آورد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ و کامپوزیت دندان

تفاوت‌های کامپوزیت دندان و بلیچینگ پس از انجام آن‌ها بسیار جزئی است و معمولا در هردو باید تا ۴۸ ساعت از مصرف مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند اجتناب کرد. رعایت بهداشت دهان و دندان سبب می‌شود تا نتایج این دو مدت بیشتری ماندگاری داشته باشد. بهترین نوع خمیر دندان و مسواک مور نظر را دندانپزشک معمولا برای افراد مشخص میکند.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

آشنایی با ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

آشنایی با ارتودنسی پیشگیری

بهترین دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment