جراحی فرنکتومی چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی

جراحی لثه فرنکتومی

عمل جراحی ممکن است عبارتی ترسناک برای مردم باشد اما در واقع بسیاری از عمل های جراحی مثل فرنکتومی بسیار ساده و کوچک هستند و در آنها بافت بسیار کوچکی برش می خورد. به گفته بهترین دندانپزشک اصفهان فرنوم (frenum) یا فرنولوم (frenulum) بافت صورتی رنگ کوچکی است که عضوی را به بافت مجاور متصل می‌ کند تا از حرکت کردن بیش از حد آن جلوگیری کند.

(توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید ) در واقع فرنوم نوعی محدود کننده حرکت است. در بدن انسان چندین فرنوم وجود دارد اما تنها معدودی از آنها معمولا نیاز به عمل جراحی برداشتن فرنوم که به آن فرنکتومی گفته می‌ شود پیدا می‌ کنند. این فرنوم ها در داخل دهان قرار دارند. بیشترین موارد فرنکتومی برای فرنوم لب بالا و زبان انجام می شود.

جراحی فرنوم

در بعضی از موارد مصرف بیش از اندازه کوتاه یا سفت است و محدودیت بیش از اندازه ایجاد می‌ کند بنابراین مانع حرکت نرمال عضو می شود. اگر فرنوم زبان کوتاه یا سفت باشد به زبان اجازه نمی‌ دهد بنابراین در غذا خوردن صحبت کردن یا رشد طبیعی دندان ها در کودکان مشکل ایجاد می کند و همچنین زیبایی دهان و چهره را تحت تاثیر قرار می دهد.

در عمل فرنکتومی، فرنوم بریده می‌ شود و حرکت آزادانه و طبیعی به عضو باز می گردد. این عمل جراحی بسیار کم خطر است و یک جراحی سرپایی محسوب می شود. معمولا در همان جلسه اول، درمان با موفقیت به هدف می رسد.
انواع فرنکتومی
چند نوع فرنوم در بدن انسان وجود دارد که تعدادی از آنها در دهان و برخی در اندام تناسلی هستند. اما وقتی سخن از فرنکتومی به میان می آید منظور یکی از دو فرنوم لبی یا زبانی است.

جراحی فرنکتومی چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

فرنکتوم لب بالا | فرنوم لب بالا

فرنکتوم لب بالا- در فرنکتومی لبی معمولا فرنوم لب بالا که لب را به لثه وصل میکند کوچک می شود. معمولا در کودکان که دندان ها و لثه در حال رشد هستند، فرنکتومی انجام می شود. مشکل بزرگ بودن فرنوم لب بالا معمولا ایجاد فاصله بین دندانها و تاثیر بر زیبایی دندان ها و لبخند است و معمولا عملی ضروری نیست.

بافت رباطی ممکن است بیش از حد رشد کرده و از لب بالا به بین دو دندان جلویی بالایی برسد و باعث فاصله بین دندان ها (دیاستم) شود. اگر فرنوم لب خیلی کوتاه یا سفت باشد، این حالت ممکن است باعث شود دهان باز بماند چرا که حرکت لب بالا محدود شده و از بستن کامل دهان جلوگیری می کند.

این منجر به تنفس از راه دهان می شود که در کودکان در رشد ساختار تنفس از راه بینی مشکل ایجاد کرده و رشد مسیر تنفسی و رشد فک را مختل می کند. همچنین ممکن است باعث پسروی لثه شود.

فرنکتومی زبان | فرنوم زبانی

فرنکتومی زبان- فرنوم زبانی گره بافتی کوچکی است که در زیر زبان قرار دارد و باعث می شود زبان مهار شده و از جای خود بیش از حد خارج نشود. در بیشتر افراد این بافت حالت طبیعی داشته و زبان انعطاف پذیری کافی دارد که باعث می شود به اطراف حرکت کرده و هنگام صحبت کردن و غذا خوردن داشته باشد، درست عمل کند.

اما اگر این بافت خیلی سفت یا کوچک باشد باعث می شود. زبان آزادی حرکت خود را تا حدی از دست داده و محدود شود. به این وضعیت گره زبان نیز گفته می شود.

گره زبان چند مشکل می تواند به دنبال داشته باشد. اگر زبان خیلی به کف دهان وصل باشد در کودکان کم سن رشد مناسب فک مختل می شود. و مشکلات ارتودنسی بلند مدت ایجاد می شود. و گاهی ممکن است وقفه تنفسی در حین خواب (اپنه خواب) اتفاق بیفتد.

دوم این که این وضعیت اجازه نمی دهد زبان درست به سقف دهان بچسبد. در هنگام بلعیدن باید زبان به سقف دهان فشار داده شود نه به دندان های جلویی. همچنین گره زبان باعث می شود فرد نوک زبانی صحبت کند.

فرنکتوم لب پایین | فرنوم لب پایین

فرنکتومی لب پایین – فرنکتومی لب پایین به همان دلیل انجام می شود. که فرنکتومی لب بالا انجام می شود. به طور کلی این کار برای جلوگیری از مشکلات پریودنتال و پسروی لثه انجام می شود. اما در افراد مسن تر برای انطباق دندان مصنوعی نیز این کار انجام می شود. در افرادی که دندان مصنوعی دارند و فرنوم لب آنها خیلی سفت یا پایین است. هنگامی که لب ها حرکت می کنند فرنوم باعث راندن دندان مصنوعی و شل شدن آن می شود در نتیجه دندان درست در جای خود قرار نمی گیرد.

| اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان |

بیشتر بخوانیم:

اعتیاد به سفید کردن دندان ها

دلایل کشیدن دندان عقل

آسیب های نهفتگی دندان عقل

Leave a Comment