جلوگیری از خراب شدن دندان در شیردهی | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

جلوگیری از خراب شدن دندان در شیردهی

تغذیه با شیر مادر بهترین گزینه برای هر نوزادی است.

فرآیند شیردهی به خودی خود فواید زیادی برای نوزاد مانند تقویت سیستم ایمنی، تغذیه متعادل، کاهش خطر ابتلا به آلرژی‌ها و بیماری‌های مزمن، مزایای رشد جسمی و رشدی و مقاومت در برابر بیماری‌های عفونی دارد.

همچنین تغذیه با شیر مادر فواید متعددی برای سلامت مادر از جمله کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان، چاقی و پوکی استخوان و بهبود فیزیولوژیک بدن پس از زایمان دارد. بنابراین، نباید از شیر دادن نوزاد به بهانه خراب شدن دندان در شیردهی منصرف شوید، درحالی‌که با یک رژیم غذایی مناسب می‌توان از این مسئله پیشگیری کرد.

اصولا پزشکان توصیه می‌کنند که نوزادان به مدت شش ماه تا یک و نیم سال با شیر مادر تغذیه شوند و شیردهی بیش از اندازه به کودک موجب پوسیدگی دندان در آینده می‌شود.

پیشگیری از پوسیدگی دندان برای مادران مهم است.

از طرفی، مواجهه مداوم با خراب شدن دندان در شیردهی می‌تواند نیاز به مصرف داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها را افزایش دهد. با توجه به اینکه مادران در دوران شیردهی شرایط مصرف داروهای مختلف را ندارند. زیرا داروها از طریق مجرای شیر ممکن است به نوزاد منتقل شوند.

از راه‌های صحیح مراقبت از دندان بانوان شیرده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهتر است قبل از باردار شدن با دندانپزشک خود مشورت و مشکلات دندانی برجسته را حل کنید.
  • به‌محض اینکه خانم متوجه شد باردار است، باید یک بررسی کامل پریودنتال تحت نظر دندانپزشک انجام شود. انجام این کار پس از بارداری و در دوران شیردهی نیز لازم است.
  • مصرف کلسیم بالاتر از حد معمول در دوران بارداری و شیردهی ضروری است. زیرا کمبود کلسیم در دوران شیردهی با مشکلات دهان و دندان در زنان شیرده مانند پوسیدگی دندان، التهاب بافت‌های پریودنتال و التهاب لثه همراه است. از منابع غنی کلسیم می‌توان به شیر، پنیر، ماست، ماهی و غلات کامل اشاره کرد.
  • برای جذب بهتر کلسیم در بدن، نیاز به مصرف ویتامین D و فسفر نیز است. به‌همین‌دلیل، مصرف زیاد میوه و سبزیجات برای پیشگیری از خراب شدن دندان در شیردهی لازم است. همه زنان ۱۹ تا ۵۰ ساله (چه باردار، چه باردار یا شیرده) نیاز به ۶۰۰ IU ویتامین D در روز دارند. منابع غنی ویتامین D شامل نور خورشید و مواد غذایی مانند ماهی سالمون، ساردین، ماهی تن، شیر، تخم مرغ و برخی از غذاهای غنی‌شده است. میزان نیاز روزانه به فسفر حدود ۷۰۰ میلی‌گرم است. منابع غنی آن شامل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی، آجیل و حبوبات است.
  • در دوران شیردهی، مادر باید حداقل دو بار در روز، در صورت امکان، دندان‌های خود را مسواک بزند.
  • نخ دندان کشیدن به اندازه مسواک زدن مهم است، چراکه باقی ماندن غذا بین دندان‌ها باعث رشد باکتری‌ها و بروز پوسیدگی دندان می‌شود.

جلوگیری از خراب شدن دندان در شیردهی | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

 

در صورت خراب شدن دندان در شیردهی چه باید کرد؟

اگر با وجود توجه به نکات ذکر شده، با خراب شدن دندان در شیردهی مواجه شدید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. او می‌تواند محل پوسیدگی دندان یا التهاب لثه را تشخیص دهد و برای درمان دندان درد در شیردهی به کمک روش‌هایی مانند پرکردن دندان در شیردهی، عصب‌کشی و غیره اقدام کند. در صورت نیاز به کشیدن دندان خراب شده، مطمئنا برای ایمپلنت دندان در شیردهی اقدام خواهد شد.


مطالعه بیشتر:

دلایل خراب شدن دندان در شیردهی و پیشگیری از آن

تاثیر شیر مادر بر سلامت دندان کودکان

Leave a Comment