حساسیت به آلیاژ تیتانیوم ایمپلنت | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی حساسیت به آلیاژ تیتانیوم ایمپلنت

در علم پزشکی فیدبک و واکنش آلرژی یا همان حساسیت زیاد به عنوان یک واکنش ایمنی شدید بوده که زمانی رخ می دهد که در تماس با آنتی ژن های شناخته شده ای باشند. در شرایطی تیتانیوم واکنش آلرژی زا ایجاد می کند که دارای خواص آنتی ژنیک باشد و ارگانسیم ها تماس پیدا کند. بیمار که از ایمپلنت دندان تیتانیومی استفاده می کند، باعث می شود که محیط داخلی بدن بیشتر از حد نرمال با فلز تیتانیوم در تماس باشد. پس از آن یون های موجود در بافت های پیرامون ایمپلنت های دندانی و ارتوپدیک، و علاوه بر این غدد لنفاوی و بافت های ریوی متمرکز می شود.در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان حساسیت به آلیاژ تیتانیوم ایمپلنت را مورد بررسی قرار می دهیم.

حساسیت به جنس ایمپلنت تیتانیوم به صورت روند زیر اتفاق می افتد. تیتانیوم می تواند به پروتئین بچسبد و آنتی ژن های هاپتنرا تشکیل دهد. این کار باعث آزاد سازی گرانول های ماستوسیت ها و بازوفیل ها شده و منجر به بروز حساسیت زیاد از نوع 1 یا 5 می شود.

تشخیص حساسیت به ایمپلنت دندان (قبل از کاشت)

تحقیقات متخصص ایمپلنت گویای این امر است که افراد زیادی از آلرژی رنج می برند. حساسیت به فلز یا جواهرات می تواند واکنش های خاصی را در پی داشته باشد. از این رو قبل از کاشت ایمپلنت دندان بایستی تست آلرژی به فلز را انجام داد. بخصوص برای افرادی که سابقه آلرژی و حساسیت را دارند طبق توصیه متخصص مرکز ایران ایمپلنت حتما از تست آلرژی استفاده می شود. در صورتی که بیمار به ایمپلنت دندان فلزی حساسیت داشته باشد، کاشت ایمپلنت دندان با شکست مواجه خواهد شد.

تست حساسیت به ایمپلنت دندان (پس از کاشت)

مزایای ایمپلنت دندان مدرن موجب شده است که بیشتر بیماران برای کاشت ایمپلنت تمایل داشته باشند. اما در برخی موارد شاهد شکست ایمپلنت دندان هستیم. پس از بررسی های زیاد توسط متخصص های ایمپلنت به این نتیجه رسیده اند که مهمترین علت شکست شامل بروز عفونت و وارد آمدن فشار بر روی ایمپلنت دندان است. اما علاوه براین موارد احتمال پوسته پوسته شدن سریع ایمپلنت دندا، شکست های پی در پی ایمپلنت و دیگر موارد که به نام پدیده خوشه ای شناخته شده است، حساسیت به ایمپلنت دندان را نشان میدهد. به گفته متخصص های ایمپلنت یک عامل تعیین کننده سیستمیک برای شکست وجود دارد که متاسفانه هنوز شناخته نشده است.

علایم حساسیت به ایمپلنت دندان پس از کاشت را می توان با نشانه هایی از قبیل خارش، تورم، کهیر، برافروختگی دهان یا صورت، ضایعات اگزوماتوز گونه و یا حتی ضایعات هایپرپلاستیک شناسایی کرد.

نحوه تست حساسیت به ایمپلنت

تست پچ پوست یک روش قابل تشخیص برای مواد آلرژی زا هستند. برای انجام این تست موادی که احتمال آلرژی زا بودن آن ها بالا باشد روی قسمت های بسیار کوچکی از پوست و بر روی پشت اعمال می شود. پس از آن قسمت مورد نظر را با بانداژهای ضدآب می پوشاند و برای مدتی به حال خود رها می کنند. پس از یک مدت زمان اندک، نشانه های حساسیت که واکنش های آلرژی را نشان می دهند را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهند. گرچه تست پچ برای برخی از انواع آلرژی ها می تواند مفید باشد اما برای تست آلرژی تیتانیوم زیاد کارساز نیست.

برای تست و تشخیص لازم است که تست ملیسا انجام شود. برای این روند از کار متخصص یک نمونه بسیار کم از خون فردا را گرفته تا برای تشخیص و ارزیابی حساسیت به نویز اقدام کند.

واکنش های حساسیت به ایمپلنت دندان

از شاخص ترین علایمی که احتمال دارد مشکلات جدی تر را ایجاد کند، احساس درد و خستگی در عضلات است که می تواند به هر دلیل ایجاد شده باشد. این نوع علایم در اثر حساسیت و آلرژی به فلزات است. این نوع از آلرژی ها می توانند خستگی بسیار زیادی را در بدن بیمار ایجاد کنند. زمانی که این افراد دارای خستگی زیاد و مفرط می شوند ایمپلنت سوئیسی را پس می زنند. طبق آمار و گزارات ارسالی از امریکا حدود 25 تا 15 میلیون آمریکایی را به اختلالات سیستم ایمنی بدن می پذیرد.

مزایای ایمپلنت دندان

حساسیت به ایمپلنت دندان و آن هم در تعداد کمی از افراد نباید سبب شود که متخصص مرکز ایران ایمپلنت از کاشت ایمپلنت دندان به دلیل ایجاد حساسیت و آلرژی پیشگیری نماید. از جمله مزایای پیوند استخوان و ایمپلنت دندان شامل:

سازگار محیطی: ایمپلنت دندان که از تیتانیوم و زیرکونیا ساخته می شود برای ساخت ایمپلنت های سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد. حساسیت به ایمپلنت دندان سرامیکی بسیار کمتر می باشد.

استحکام ایمپلنت دندان: استفاده از ایمپلنت های سرامیکی با ایمپلنت های دندانی تیتانیومی خیلی تفاوت زیادی ندارند. اما در نظر داشته باشید که در ایمپلنت سرامیکی اثری از خوردگی، گالوانیزه و یا مزه فلزی وجود ندارد و آسیب زیادی به لثه وارد نمی شود.

بهداشتی بودن: یکی از مزایای ایمپلنت های زیرکونیا این بوده که پلاک ها و جرم ها معمولا بر روی سطح ایمپلنت دندان جمع نخواهد شد. علاوه بر این این نوع از ایمپلنت ها همیشه تمیز بوده و بافت های اطراف آن دچار التهاب نمی شوند. همین امر باعث می شود که حساسیت به ایمپلنت بسیار کمتر شود.

علت حساسیت به ایمپلنت دندان تیتانیومی

به صورت کلی مهم ترین عاملی که باعث می شود تا بدن انسان به تیتانیوم واکنش نشان دهد این است که بدن تیتانیوم به کار رفته در ایمپلنت را به عنوان یک ماده سمی می شناسد و به همین دلیل به آن واکنش نشان می دهد.

همچنین یون های به کار رفته در تیتانیوم و ذرات آن به علت خوردگی در بافت های اطراف رسوب می کنند و واکنش های آلرژیک را پدید می اورند.

با واکنش هایی که بدن به تیتانیوم نشان می دهد امکان تحلیل رفتن استخوان، شکست کاشت ایمپلنت و ایجاد فرآیند اسئواینتگریشن است.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

چه افرادی برای ایمپلنت دندان مناسب هستند؟

به صورت کلی با توجه به اینکه ایمپلنت کره ای از جنس تیتانیوم امکان ایجاد حساسیت در افراد را بالا می برد، در نتیجه افرادی می توانند از ایمپلنت برای ترمیم دندان های خود استفاده کنند که به آلیاژ تیتانیوم حساسیت نداشته باشند و سابقه آلرژی در این زمینه را نداشته باشند.

در غیر این صورت این دسته از افراد اگر از ایمپلنت تیتانیوم برای ترمیم دندان های خود استفاده کنند و با بروز مشکل مواجه شوند، باید تمامی ایمپلنت ها را از لثه بیرون آورند و از روش ها دیگر و یا انواع دیگر ایمپلنت استفاده نمایند که در این صورت متحمل به صرف هزینه و وقت می شوند و باید مجددا درد و خونریزی را تحمل کنند. پس اگر احساس می کنید به ایمپلنت آمریکایی حساسیت دارید، جددا از استفاده از این نوع ایمپلنت خودداری کنید.

عوارض بروز حساسیت به تیتانیوم ایمپلنت دندان

در صورتی که اشخاص به تیتانیوم به کار گرفته شده در ایمپلنت با گارانتی حساسیت نشان دهند، ممکن است که به بیماری هایی به شرح زیر دچار شوند:

Leave a Comment