بهترین ایمپلنت اصفهان | چرا خونریزی لثه اتفاق می افتد ؟

علت خونریزی لثه چیست؟

شایعترین علل خونریزی لثه عبارتند از :

 • ژنژویت (Gingivitis)

هنگامی که به بهداشت دهان و دندان رسیدگی نکنیم راه را برای تشکیل پلاک باز می کنیم. پلاک ها ناشی از فعالیت باکتری ها و مواد معدنی موجود در غذاها و بزاق هستند. پلاک دندان می تواند روی دندان ها رشد کرده و بیشتر شود. اگر چنین شود، به لثه ها آسیب وارد می شود و ممکن است بیماری لثه یا عفونت آن شکل بگیرد. اگر مرتبا مسواک بزنید می توانید از تشکیل پلاک جلوگیری کنید و مانع از پیشرفت آن شوید. با اینکار شما از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره و سوراخ روی سطح آن جلوگیری می کنید. اما اگر به صورت درستی مسواک نزنید یا نخ دندان استفاده نکنید، پلاک می تواند به خط لثه و زیر آن پیشرفت کند.

اگر پلاک خیلی زود از بین نرود، می تواند سفت تر شده و تبدیل به تارتار که نسخه خشن تر پلاک دندان است شود. مجموع این مشکلات باعث عفونت شدید لثه و ژنژویت می شود. علائم ژنژویت لثه شامل موارد زیر است:

 1. تورم لثه ها
 2. درد متوسط تا شدید در دهان و اطراف لثه ها
 3. خونریزی لثه
 • پریودنتیت (Periodontitis)

بیماری پریودنتال (پریودنتیت) نسخه پیشرفته و جدی تر ژنژویت است و زمانی ایجاد می شود که شما اقدام به درمان عفونت اولیه لثه نکنید. بیماری پریودنتال نوعی عفونت شدید لثه است که، فک و بافتهای حمایت کننده دندان را مورد حمله قرار می دهد. پریودنتیت علاوه بر خونریزی از لثه می تواند باعث شل شدن (لق شدن دندان) و یا افتادن آن ها شود.

بیشتر بخوانید : دلایل بروز خونریزی لثه و درمان آن

بهترین دندانپزشک اصفهان | دلایل بروز خونریزی لثه و درمان آن

 • کمبود ویتامین (Vitamin deficiencies)

کمبود کدام ویتامین باعث این مشکل می شود؟ کمبود ویتامین C و ویتامین K همچنین می توانند باعث خونریزی لثه ها شوند. در صورتی که خونریزی از لثه های شما نشان دهنده یک بیماری نیست از دندانپزشک یا پزشک خود بخواهید میزان و سطح ویتامین c و ویتامین k بدن شما را اندازه گیری کند تا اگر سطوح این ویتامین ها پایین باشد، برای شما مکمل تجویز کند یا خودتان اقدام به مصرف غذاهایی کنید که سرشار از این ویتامین ها هستند.

غذاهای سرشار از ویتامین C که می توانند به درمان این خونریزی ناشی از کمبود این ویتامین کمک کنند شامل موارد زیر می شود:

 1. مرکبات و آب میوه ها
 2. کلم بروکلی
 3. توت فرنگی
 4. گوجه فرنگی
 5. سیب زمینیها
 6. فلفل دلمه ای

برخی از غذاهای سرشار از ویتامین K  نیز شامل موارد زیر هستند:

 1. آب تره
 2. کلم کاله
 3. اسفناج
 4. چارد
 5. کاهو
 6. سویا
 7. روغن زیتون

سایر علت های خونریزی لثه

سایر عللی که می توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند عبارتند از :

 • بعد از جراحی لثه: اگر تحت عمل جراحی لثه قرار گرفته باشید ممکن است با خونریزی جزئی بعد از عمل مواجه شوید . 
 • دندان مصنوعی یا پروتز دندان: افرادی که دندان مصنوعی دارند نیز ممکن است گاهی این مشکل را تجربه کنند. احتمالا در این مواقع پروتزها به لثه ها فشار وارد میکنند یا محکم در جای خود قرار گرفته اند.
 • شکست ایمپلنت دندان یا عفونت ایمپلنت: اگر ایمپلنت دندان با شکست مواجه شود و یا بافت اطراف آن دچار عفونت شود، احتمال خونریزی ، تورم و درد وجود دارد.
 • دستگاه های ارتودنسی: اگر دستگاه های ارتودنسی دندان شامل سیم قوس دار ارتودنسی یا براکت ها به خوبی ایمن نشده باشند احتمال وارد شدن آسیب از طرف آن ها به لثه ها و خونریزی وجود دارد.
 • بارداری : تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد، می تواند باعث حساسیت لثه ها و خونریزی شود. در حقیقت  در بارداری یکی از علایم و مشکلات شایع در خانم های باردار است.

بیشتر بدانید : شناخت عوامل بروز شکست ایمپلنت دندان

اختلالات خونریزی دهنده مانند هموفیلی و لوسمی نیز می تواند خطر این مشکل را افزایش دهد. در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون، لثه های شما ممکن است بیشتر خونریزی کند. داروهای رقیق کننده خون شامل وارفارین، آسپیرین و هپارین است.

ارتباط با پزشک 

Leave a Comment