بهترین دندانپزشک اصفهان | درمان آبسه دندان

راه درمان آبسه دندان

هر فردی که علائم مرتبط با آبسه دندان را تجربه می‌کند باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کند. آبسه‌های دندان به راحتی توسط یک متخصص دندانپزشک واجد شرایط تشخیص داده می‌شوند. افرادی که مشکل در بلع و یا تنفس دارند باید سریعاً به بخش اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنند. اگر نمی توانید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید ، به پزشک خانواده مراجعه کنید.

پزشک نمی‌تواند آبسه را درمان کند ، اما ممکن است داروهایی را تجویز کند و در مورد مراقبت از خود و تسکین درد توصیه هایی به شما کند. برخی از روش های درمانی انواع آبسه عبارتند از:

برش (Incision): آبسه نیاز به برش دارد تا چرک آبسه که حاوی باکتری است تخلیه شود. دندانپزشک برای شما از بیحسی موضعی استفاده خواهد کرد تا دردی تجربه نکنید.

درمان آبسه پری اپیکال: در خصوص این آبسه‌ها از درمان کانال ریشه یا عصب کشی برای از بین بردن علایم و رشه کن کردن آن استفاده می شود. از مته برای سوراخ کردن دندان مرده استفاده می شود تا چرک بیرون بیاید. در این روش هر نوع بافت آسیب دیده از پالپ دندان خارج می‌شود.

درمان آبسه پریودنتال: آبسه تخلیه می‎‌شود و تمیز می شود. این درمان کمک می کند تا دندان بهبود یابد و از بروز عفونت های بیشتر جلوگیری می‌کند.

عمل جراحی

افراد مبتلا به آبسه پری اپیکال که بصورت مکرر شاهد بروز عفونت هستند، ممکن است نیازمند حذف و برداشتن بافت آسیب دیده به شیوه جراحی باشند. این کار توسط یک جراح دهان انجام می‌شود.

افراد مبتلا به آبسه پریودنتال و عفونت عودکننده، مجبور هستند بافت لثه خود را تغییر شکل داده و به طور کلی کیسه آبسه پریودنتال را بردارند. این روش جراحی نیز توسط یک جراح دهان انجام می شود. حتی اگر پس از انجام عمل جراحی آبسه دندان دوباره برگردد، دندانپزشک اقدام به برداشتن و کشیدن دندان خواهد کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان | آبسه دندان

مدیریت درد

درحالی که این آبسه ها نیازمند درمان تخصصی دندانپزشک هستند، اما می تواند درد آن ها را با کمک داروهای غیر نسخه ای ضد درد کاهش داد. توجه کنید که مسکن ها فقط برای کاهش درد قابل استفاده هستند و به هیچ عنوان نمیتوانند جایگزین مراجعه به دندانپزشک باشد.

آسپرین و ایبوپروفن مسکن های موثری برای کاهش درد آبسه ها هستند. با این حال، بعضی از انواع این داروها برای برخی از بیماران و افراد نامناسب است و مصرف آن ها توسط این افراد صحصح نیست:

ایبوپروفن و آسم: اگر آسم دارید، ایبوپروفن مصرف نکنید.

ایبوپروفن و زخم معده: در صورتی که زخم معدهد دارید هرگز از این دارو مصرف نکنید.

آسپرین و کودکان: به کودکان زیر 16 سال آسپرین ندهید.

آسپرین و بارداری و شیردهی: در صورت بارداری یا شیردهی، آسپرین مصرف نکنید.

آنتی‌بیوتیک‌ها

برای جلوگیری از شیوع عفونت ممکن است برای شما در کنار مسکن ها، آنتی بیوتیک نیز تجویز شود. نمونه هایی از آنتی بیوتیک های تجویزی برای کنترل عفونت آموکسی سیلین یا مترونیدازول است. به هیچ وجه نباید خودسر آنتی بیوتیک مصرف کرد. و یا آن ها را جایگزین ویزیت  و درمان دندانپزشک کرد.

حقایقی درباره آبسه دندان