درمان تغییر رنگ ناشی از قطره آهن در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

درمان تغییر رنگ ناشی از قطره آهن

در مواد خفیف تغییر رنگ معمولا نیاز به درمان نمی‌باشد. در صورتی که در مورد تغییر رنگ دندان‌های کودک خود احساس نگرانی می‌کنید، با بهترین دندانپزشک اصفهان در این زمینه مشورت نمایید تا در صورت لزوم درمان تغییر رنگ ناشی از قطره آهن در کودکان با استفاده از مواد و تجهیزات خاص در مطب یا کلینیک برای کودک شما انجام شود.

توجه کنید که هرگز از خمیر دندان‌های سفید کننده، دهان شویه‌ها و سایر محصولات موجود در داروخانه‌ها برای کودک خود استفاده نکنید زیرا این محصولات برای بزرگسالان در نظر گرفته شده است و برای کودکان نامناسب می‌باشد.

اقداماتی جهت کم کردن میزان تغییر رنگ دندان‌ها

جهت کم کردن میزان تغییر رنگ دندان‌ها می‌توان روش‌های زیر را انجام داد. جهت کاهش تماس مستقیم قطره آهن با دندان‌ها بهتر است آن را توسط قطره چکان در خلفی‌ترین قسمت دهان ریخته و بلافاصله بلعیده شود و کودک آن را در دهان خود نگه ندارد. سپس مقداری آب به کودک داده شود تا دهان او تمیز گردد. همچنین از یک پارچه تمیز و مرطوب برای پاک کردن دندان‌های کودک استفاده شود.

درمان تغییر رنگ ناشی از قطره آهن در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

روش دیگر جهت کاهش احتمال رنگ پذیری آهن، استفاده از آب میوه‌هایی مانند آب سیب یا آب پرتقال جهت رقیق کردن آهن است. با این روش می‌توان آهن رقیق شده با آب میوه را با نی یا قطره چکان به کودک خوراند. ویتامین C موجود در آب پرتقال جذب آهن را تسریع می‌کند.
هرگز آهن را با شیر رقیق نکنید زیرا شیر سبب اختلال در جذب مناسب آهن می‌شود. همیشه سعی کنید قطره آهن را بین دو وعده شیر دهی به نوزاد و کودک خود بدهید.

روش دیگر برای جلوگیری از درمان تغییر رنگ ناشی از قطره آهن در کودکان، استفاده از مکمل‌هایی است. که آهن موجود در آن امکان اتصال به دندان را نداشته باشد. در این مکمل‌ها آهن موجود پس از اثر آنزیم‌های گوارشی فعال می‌شود و در دهان قابلیت اتصال به سطح دندان را ندارد. در حال حاضر از این نوع مکمل جدید برند سیدرال (SiderAL) در کشور موجود می‌باشد ولی حتما قبل از استفاده با پزشک کودک خود مشورت نموده و در صورت صلاحدید پزشک متخصص کودکان اقدام به مصرف نمایید.


بیشتر بخوانیم :

کودک مناسب دندانپزشکی تحت بیهوشی

فلوروزیس دندانی در کودکان

روش‌های کاهش درد دندان درآوردن نوزادان

Leave a Comment